Naukowy Podwieczorek
Radio SzczecinRadio Szczecin » Naukowy Podwieczorek
Ciekawe eksperymenty, wspaniałe wynalazki i najnowsze odkrycia. Razem z nami zgłębiaj tajemnice świata nauki przy ciastku i filiżance dobrej herbaty!
M. Kowalewski, prof. P. Rubinowicz, prof. S. Iwan
M. Kowalewski, prof. P. Rubinowicz, prof. S. Iwan
Szczecin stał się punktem wyjścia do refleksji nad tym, jak nauka może wspierać rozwój miast. Podczas seminarium „Wyzwania naukowe z perspektywy Szczecina” przedstawiciele różnych środowisk akademickich zaprezentowali wyniki badań dotyczących miejskiej polityki oraz rozmawiali o tym, jak integrować naukę z praktyką. Podczas konferencji wskazywano możliwe kierunki dalszych działań. O nich w programie mówią dr hab. inż. arch. Paweł Rubinowicz, prof. ZUT, dr hab. Stanisław Iwan, prof. Politechniki Morskiej, Mateusz Kowalewski z Urzędu Miasta Szczecin. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
To dziedzina, która bada najpotężniejsze i najbardziej energetyczne zjawiska we wszechświecie, dostarcza kluczowych informacji o powstawaniu gwiazd, czarnych dziur, a nawet o materii ciemnej. W tym odcinku o astronomii gamma mówi mgr Jowita Borowska-Naguszewska - doktorantka Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, popularyzatorka astrofizyki. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Od wieków stanowią źródło surowców wykorzystywanych zarówno w kosmetyce, jak i farmaceutyce. Ze względu na swoje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, rośliny są cennym źródłem składników aktywnych. Jaki potencjał mają surowce naturalne w preparatach kosmetycznych i farmaceutycznych? O tym opowiadają dr hab. Anna Nowak, prof. PUM oraz
dr n. med. Anna Muzykiewicz-Szymańska z Zakładu Chemii Kosmetycznej i Farmaceutycznej, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Zaprasza Paulina Zaremba.
dr hab. R. Pełech, prof. ZUT i mgr inż. P. Bilewicz
dr hab. R. Pełech, prof. ZUT i mgr inż. P. Bilewicz
Medycyna, kryminalistyka, ochrona środowiska, grillowanie i wiele innych! O nowych trendach w technologii, inżynierii i analityce chemicznej dowiecie się podczas WIOSENNEGO SEMINARIUM na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. O konferencji i zastosowaniach biowęgla mówią w tym odcinku audycji dr hab. inż. Robert Pełech, prof. ZUT oraz mgr inż. Paweł Bilewicz z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
To stan, w którym układ odpornościowy traci swoją zdolność do skutecznej obrony przed infekcjami i chorobami. Może objawiać się na różne sposoby i wynikać z wielu czynników - jakich? O tym opowiada dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, prof. US - Dyrektor Centrum Immunologii Doświadczalnej oraz Immunobiologii Chorób Zakaźnych i Nowotworowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Zajmuje się analizą społeczeństw, powiązanych z wodami morskimi, bada różne aspekty życia mieszkańców miast portowych, rybaków, pracowników transportu morskiego czy osób zaangażowanych w przemysł morski. Dziś wraz z dr. hab. Maciejem Kowalewski, prof. US, dyrektorem Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz
dr Colette Szczepaniak z Instytutu Socjologii US poruszymy temat socjologii morskiej. Nakładem wydawnictwa Brill ukazała się elektroniczna wersja tomu Hustle and Bustle. The Vibrant Cultures of Port Cities, o której wspominamy w audycji. Zaprasza Paulina Zaremba.

prof. E. Załoga
prof. E. Załoga
Prof. dr hab. Elżbieta Załoga, ekonomistka transportu z Uniwersytetu Szczecińskiego, została wyróżniona Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt swojej działalności naukowej podczas Gali Nauki Polskiej. Jej dorobek obejmuje między innymi 380 publikacji, wypromowała 9 doktorów i około 900 magistrów. Jako kontynuatorka myśli Szczecińskiej Szkoły Ekonomiki Transportu, w rozmowie przytacza swoje doświadczenia dotyczące transportu w ujęciu ekonomicznym, społecznym, środowiskowym i politycznym. Zaprasza Paulina Zaremba.
dr B. Patlewicz, prof. R. Tomczyk
dr B. Patlewicz, prof. R. Tomczyk
Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej została przyznana dr Barbarze Patlewicz i prof. dr. hab. Ryszardowi Tomczykowi z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Wyróżnienie otrzymali za swoją pracę badawczą na lwowskich cmentarzach. Jej wyniki zostały zebrane w dwóch tomach "Cmentarze na przedmieściach Lwowa. Przedmieścia północno-wschodnie" oraz "Cmentarze na przedmieściach Lwowa. Przedmieścia południowo-zachodnie". Publikacje mają istotny wkład w zachowanie pamięci o polskich Kresach, które przez wieki stanowiły mozaikę narodów, tradycji i wyznań, pozostawiając niezatarte ślady w architekturze i pamięci społecznej. Zaprasza Paulina Zaremba.
dr hab. M. Zdanowicz, prof. ZUT
dr hab. M. Zdanowicz, prof. ZUT
Wśród stu naukowców wyróżnionych podczas Gali Nauki Polskiej w Toruniu znalazła się dr hab. inż. Magdalena Zdanowicz, prof. ZUT, pracująca w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zaprasza Paulina Zaremba.
1234