Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży.
Najpierw monodram oparty o teksty św. Teresy od Dzieciątka Jezus zaprezentowała aktorka Anna Gielarowska. Po 22 z parafii na Niebuszewie do seminarium przywieziono symbole ŚDM-u.
Wraz z wiernymi przywitał je abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Potem rozpoczął się koncert uwielbienia. - Krzyż niech wam będzie drogą i drogowskazem, Męką Pańską i znakiem życia. Maryja niech będzie przewodniczką, opiekunką i nauczycielką. A wy młodzi rozradowani, uśmiechnięci, dynamiczni, idźcie - mówił do zgromadzonych hierarcha.
Piosenki różnych wykonawców przeplatały się słowami z Dzienniczka siostry Faustyny, słowami z encykliki Dives in Misericordia Jana Pawła II. Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie.
- Najbardziej podobał mi się koncert. Dziś jest wielu młodych ludzi i takie wydarzenia łączą chrześcijan i nie tylko. Każdy sposób, żeby propagować Światowe Dni Młodzieży jest dobry i czekamy na wszystkich, którzy przyjadą. Będziemy ich gościć - mówili uczestnicy modlitewno-muzycznego wieczoru.
- To przede wszystkim spotkanie z żywym Bogiem i dochodzi do tego podczas tych bardzo różnorodnych spotkań, czuwań i modlitw - uważa ks. Marcin Szczodry, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży.
Po koncercie rozpoczęła się msza św. i nocne czuwanie.
W niedzielę symbole odwiedzą kilka szczecińskich parafii, będą także na wieczornych mszach studenckich u dominikanów i chrystusowców. Wcześniej wierni poniosą je w procesji na Jasne Błonia o godzinie 15. Symbole ŚDM pielgrzymują po Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 6 lutego. W Szczecinie pozostaną do poniedziałku, a w regionie do soboty.
Krzyż i Ikonę podarował Jan Paweł II, który już w 1985 roku zapoczątkował modlitewne spotkania młodych na całym świecie. Znaki pielgrzymują po całym świecie gromadząc tysiące ludzi na modlitwie. To jednocześnie przygotowanie do kolejnego spotkania młodych z całego świata. W ostatnich latach, kiedy papież Franciszek ogłosił, że to Kraków zorganizuje ŚDM symbole są w Polsce i odwiedzają wszystkie diecezje.
Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca i potrwają tydzień. Do Krakowa przyjedzie wtedy papież Franciszek.
Światowe Dni Młodzieży to pomysł Jana Pawła II, który szczególnie troszczył się o młodzież w swoim pontyfikacie. W 1985 r. papież zaprosił ją do Rzymu na spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży ustanowionego przez ONZ. Spotkania odbywają się co 2-3 lata w różnych częściach świata. Młodzież gościła już m.in. w Buenos Aires, Denver, Paryżu, Manili, Toronto, Sydney, Częstochowie czy Madrycie.
Program pielgrzymowania symboli w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Zobacz także
2018-12-03, godz. 08:22
Wystawa księgi, która "kształtowała całe nasze społeczeństwo i świat" [ZDJĘCIA]
Od pergaminów do wydań cyfrowych. Imponujące zbiory przeróżnych wydań biblii szczecinianie mogą zobaczyć w Książnicy Pomorskiej. To w ramach wystawy prowadzonej przez pastora Tytusa Gudzowskiego.
» więcej
2018-12-02, godz. 09:10
Wigilijna świeca na świątecznym stole pomoże potrzebującym dzieciom
Kupując świecę na świąteczny stół można pomóc potrzebującym. Rozpoczęła się 25. edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
» więcej
2018-12-02, godz. 08:28
Rozpoczyna się Adwent
Chrześcijanie zachodni (katolicy rzymscy i protestanci) rozpoczynają Adwent. To czas bezpośredniego oczekiwania na narodziny Chrystusa. Obejmuje cztery kolejne niedziele do Bożego Narodzenia.
» więcej
2018-11-21, godz. 13:33
Samotne matki czekają na twoją pomoc. Skompletuj Paczuszkę dla Maluszka
Każdy z nas może skompletować Paczuszkę dla Maluszka i pomóc w ten sposób samotnym matkom wychowującym dzieci. Standardowy zestaw to szampon dla dzieci, krem, puder, pieluchy i oliwka.
» więcej
2018-11-18, godz. 19:09
"Powinni poczuć się, że są ważni". Wsparcie dla potrzebujących w Koszalinie
W Światowym Dniu Ubogich, w Domu Miłosierdzia w Koszalinie na biednych i samotnych czekały: ciepły posiłek, modlitwa, wsparcie duchowe i pomoc wolontariuszy.
» więcej
2018-11-18, godz. 10:23
Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16
Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka.
» więcej
2018-11-18, godz. 08:14
Caritas apeluje o wsparcie: niedziela Światowym Dniem Ubogich
6,5 tys. Toreb Miłosierdzia przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Światowy Dzień Ubogich, który obchodzimy 18 listopada. Każdy może odebrać je w niedzielę w parafiach, ale też wypełnić je żywnością dla…
» więcej
2018-11-11, godz. 17:23
Święcenie Dzwonu Niepodległości w szczecińskiej katedrze
Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” zostanie poświęcony w szczecińskiej katedrze podczas mszy św. za ojczyznę. Liturgii o godzinie 18 ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-ka…
» więcej
2018-11-11, godz. 12:57
"Trzeba współpracować, a nie walczyć". Msza w intencji ojczyzny i odsłonięcie pomnika [ZDJĘCIA]
Gdy jest wolność i niepodległość, pewnie za mało o niej myślimy i za mało ją chronimy i za mało dziękujemy za nią Bogu - mówił w homilii arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył w niedzielę…
» więcej
2018-11-10, godz. 18:46
Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej 2010 roku, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.
» więcej