Msza św. w parafii pw. św. Rodziny w Szczecinie, a następnie procesja na Jasne Błonia i modlitwa przed pomnikiem św. Jana Pawła II - to kolejny etap pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują m.in. po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
- Przyszliśmy tutaj całą rodziną. Chcemy zaznaczyć, że cały czas jesteśmy młodzi i że święta młodych są dla nas bardzo ważne - mówił jeden z mieszkańców.
- Młodzież przygotowywała się do tych uroczystości. Na lekcjach katechezy mówiliśmy m.in. o historii tych symboli oraz o tym jakie niosą ze sobą przesłanie - podkreślał ks. Grzegorz Adamski z parafii pw. św. Rodziny w Szczecinie i wyjaśniał. - Krzyż jest wpisany w całe życie chrześcijanina. Jest obecny od narodzin, momentu chrztu aż do śmierci.
- Wybieramy się na Światowe Dni Młodzieży. Jedziemy wspólnie z wolontariuszami z mojej świetlicy oraz z uczniami z Liceum nr 13 oraz Gimnazjum nr 16 - dodała jedna z mieszkanek.
Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka rozpoczną się 26 lipca w Krakowie, a symbole ŚDM pozostaną w Szczecinie do poniedziałku. Jeszcze w niedzielę będą na wieczornych mszach studenckich u dominikanów (o godz. 19) i chrystusowców (o godz. 20). W następną sobotę Krzyż i Ikona Matki Bożej trafią do sąsiedniej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Krzyż i Ikonę podarował Jan Paweł II, który już w 1985 roku zapoczątkował modlitewne spotkania młodych na całym świecie. Znaki pielgrzymują po całym świecie gromadząc tysiące ludzi na modlitwie. To jednocześnie przygotowanie do kolejnego spotkania młodych z całego świata.
W ostatnich latach, kiedy papież Franciszek ogłosił, że to Kraków zorganizuje ŚDM symbole są w Polsce i odwiedzają wszystkie diecezje.