Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży.
Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Do poniedziałku będą w Szczecinie.

Najpierw monodram oparty o teksty św. Teresy od Dzieciątka Jezus zaprezentowała aktorka Anna Gielarowska. Po 22 z parafii na Niebuszewie do seminarium przywieziono symbole ŚDM-u.

Wraz z wiernymi przywitał je abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Potem rozpoczął się koncert uwielbienia. - Krzyż niech wam będzie drogą i drogowskazem, Męką Pańską i znakiem życia. Maryja niech będzie przewodniczką, opiekunką i nauczycielką. A wy młodzi rozradowani, uśmiechnięci, dynamiczni, idźcie - mówił do zgromadzonych hierarcha.

Piosenki różnych wykonawców przeplatały się słowami z Dzienniczka siostry Faustyny, słowami z encykliki Dives in Misericordia Jana Pawła II. Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie.

- Najbardziej podobał mi się koncert. Dziś jest wielu młodych ludzi i takie wydarzenia łączą chrześcijan i nie tylko. Każdy sposób, żeby propagować Światowe Dni Młodzieży jest dobry i czekamy na wszystkich, którzy przyjadą. Będziemy ich gościć - mówili uczestnicy modlitewno-muzycznego wieczoru.

- To przede wszystkim spotkanie z żywym Bogiem i dochodzi do tego podczas tych bardzo różnorodnych spotkań, czuwań i modlitw - uważa ks. Marcin Szczodry, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży.

Po koncercie rozpoczęła się msza św. i nocne czuwanie.

W niedzielę symbole odwiedzą kilka szczecińskich parafii, będą także na wieczornych mszach studenckich u dominikanów i chrystusowców. Wcześniej wierni poniosą je w procesji na Jasne Błonia o godzinie 15. Symbole ŚDM pielgrzymują po Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 6 lutego. W Szczecinie pozostaną do poniedziałku, a w regionie do soboty.

Krzyż i Ikonę podarował Jan Paweł II, który już w 1985 roku zapoczątkował modlitewne spotkania młodych na całym świecie. Znaki pielgrzymują po całym świecie gromadząc tysiące ludzi na modlitwie. To jednocześnie przygotowanie do kolejnego spotkania młodych z całego świata. W ostatnich latach, kiedy papież Franciszek ogłosił, że to Kraków zorganizuje ŚDM symbole są w Polsce i odwiedzają wszystkie diecezje.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca i potrwają tydzień. Do Krakowa przyjedzie wtedy papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży to pomysł Jana Pawła II, który szczególnie troszczył się o młodzież w swoim pontyfikacie. W 1985 r. papież zaprosił ją do Rzymu na spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży ustanowionego przez ONZ. Spotkania odbywają się co 2-3 lata w różnych częściach świata. Młodzież gościła już m.in. w Buenos Aires, Denver, Paryżu, Manili, Toronto, Sydney, Częstochowie czy Madrycie.

Program pielgrzymowania symboli w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2018-04-01, godz. 08:11 Dziś Wielkanoc. Najważniejsze święto chrześcijan Katolicy rozpoczynają obchody świąt wielkanocnych mszą świętą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. W niektórych kościołach rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się… » więcej 2018-03-31, godz. 18:24 Wyjątkowa liturgia w szczecińskiej katedrze Pięć dorosłych osób przyjmie w sobotę chrzest, komunię i bierzmowanie podczas Wigilii Paschalnej w szczecińskiej katedrze. Wcześniej przygotowywali się w ośrodku katechumenalnym, który prowadzą przy katedrze siostry jadwiżanki… » więcej 2018-03-31, godz. 17:43 "To polska tradycja". Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [ZDJĘCIA] We wszystkich kościołach Szczecina powstały Groby Pańskie. Odsłonięto je w Wielki Piątek. » więcej 2018-03-31, godz. 13:55 Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie… » więcej 2018-03-31, godz. 07:15 Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas… » więcej 2018-03-30, godz. 07:43 Wielki Piątek. "Kościół milczy" Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa. » więcej 2018-03-30, godz. 06:14 Noc Konfesjonałów "daje poczucie bezpieczeństwa" [ZDJĘCIA] W blisko 240 kościołach w całej Polsce, w tym kilku w samym Szczecinie odbywały się spowiedzi co najmniej do północy. Były też takie, w których księża spowiadali do 6 rano. » więcej 2018-03-29, godz. 08:36 Nocna spowiedź bez (większych) kolejek Ponad 200 kościołów w całej Polsce, również w Zachodniopomorskiem, bierze udział w Nocy Konfesjonałów. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy. » więcej 2018-03-29, godz. 07:10 Najważniejszy czas dla chrześcijan Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Chrześcijanie zachodni wchodzą w Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2018-03-26, godz. 06:44 Pożegnają Dzieci Utracone Pierwszy uroczysty pogrzeb Dzieci Utraconych odbędzie się w poniedziałek w Szczecinie. Uroczystość przy nowo powstałym grobowcu na Cmentarzu Zachodnim przy ulicy Bronowickiej rozpocznie się o godzinie 14. Będzie jej przewodniczył… » więcej
123124125126127128129