Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży.
Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Do poniedziałku będą w Szczecinie.

Najpierw monodram oparty o teksty św. Teresy od Dzieciątka Jezus zaprezentowała aktorka Anna Gielarowska. Po 22 z parafii na Niebuszewie do seminarium przywieziono symbole ŚDM-u.

Wraz z wiernymi przywitał je abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Potem rozpoczął się koncert uwielbienia. - Krzyż niech wam będzie drogą i drogowskazem, Męką Pańską i znakiem życia. Maryja niech będzie przewodniczką, opiekunką i nauczycielką. A wy młodzi rozradowani, uśmiechnięci, dynamiczni, idźcie - mówił do zgromadzonych hierarcha.

Piosenki różnych wykonawców przeplatały się słowami z Dzienniczka siostry Faustyny, słowami z encykliki Dives in Misericordia Jana Pawła II. Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie.

- Najbardziej podobał mi się koncert. Dziś jest wielu młodych ludzi i takie wydarzenia łączą chrześcijan i nie tylko. Każdy sposób, żeby propagować Światowe Dni Młodzieży jest dobry i czekamy na wszystkich, którzy przyjadą. Będziemy ich gościć - mówili uczestnicy modlitewno-muzycznego wieczoru.

- To przede wszystkim spotkanie z żywym Bogiem i dochodzi do tego podczas tych bardzo różnorodnych spotkań, czuwań i modlitw - uważa ks. Marcin Szczodry, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży.

Po koncercie rozpoczęła się msza św. i nocne czuwanie.

W niedzielę symbole odwiedzą kilka szczecińskich parafii, będą także na wieczornych mszach studenckich u dominikanów i chrystusowców. Wcześniej wierni poniosą je w procesji na Jasne Błonia o godzinie 15. Symbole ŚDM pielgrzymują po Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 6 lutego. W Szczecinie pozostaną do poniedziałku, a w regionie do soboty.

Krzyż i Ikonę podarował Jan Paweł II, który już w 1985 roku zapoczątkował modlitewne spotkania młodych na całym świecie. Znaki pielgrzymują po całym świecie gromadząc tysiące ludzi na modlitwie. To jednocześnie przygotowanie do kolejnego spotkania młodych z całego świata. W ostatnich latach, kiedy papież Franciszek ogłosił, że to Kraków zorganizuje ŚDM symbole są w Polsce i odwiedzają wszystkie diecezje.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca i potrwają tydzień. Do Krakowa przyjedzie wtedy papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży to pomysł Jana Pawła II, który szczególnie troszczył się o młodzież w swoim pontyfikacie. W 1985 r. papież zaprosił ją do Rzymu na spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży ustanowionego przez ONZ. Spotkania odbywają się co 2-3 lata w różnych częściach świata. Młodzież gościła już m.in. w Buenos Aires, Denver, Paryżu, Manili, Toronto, Sydney, Częstochowie czy Madrycie.

Program pielgrzymowania symboli w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2021-01-06, godz. 08:36 Orszak Trzech Króli. Nie będzie przemarszu przez miasto. "Pójdziemy do miejsc, gdzie udaje się Jezus" Nie będzie 6 stycznia Orszaku Trzech Króli w tradycyjnej formie, ale trzej mędrcy i tak pojawią się w Szczecinie. » więcej 2021-01-06, godz. 08:34 Objawienie Pańskie, czyli Trzech Króli 6 stycznia Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Święto Trzech Króli. Nawiązuje ono w swej symbolice do pokłonu mędrców ze Wschodu, którzy przybyli z darami do narodzonego Jezusa. » więcej 2021-01-06, godz. 08:17 "Dzisiejsze święto starsze od Bożego Narodzenia" 6 stycznia kojarzy się nam przede wszystkim z orszakami trzech króli. Tymczasem uroczystość Objawienia Pańskiego, bo i tak można o nim mówić, ma o wiele szersze znaczenie. » więcej 2021-01-03, godz. 13:42 Papież: dzielcie z Jezusem swoje cierpienia, obawy i nadzieje Papież Franciszek podczas południowej modlitwy Anioł Pański powiedział, że Jezus chce, by dzielić z nim cierpienia, obawy i nadzieje. Modlitwa bez udziału wiernych były transmitowana przez watykańskie media z Pałacu Apostolskie… » więcej 2021-01-03, godz. 08:17 Podsumowanie roku w Kościele Katolickim Lockdown w kościołach, przełożenie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, przekształcenie Hagii Sophii w meczet, czy wreszcie wyróżnienie dla Fundacji Małych Stópek - to tylko niektóre wydarzenia minionego 2020 roku w Kościele na Pomorzu… » więcej 2021-01-02, godz. 12:30 Papież: lepiej uczciwie przegrać niż nieuczciwie wygrać Papież Franciszek udzielił obszernego wywiadu największemu dziennikowi sportowemu Europy „La gazzetta dello Sport”. Powiedział, że duch umiera nie kiedy człowiek przegrywa, ale kiedy przestaje walczyć. » więcej 2020-12-29, godz. 12:10 Wystawa "Jan Paweł II - Papież Dialogu" w Berlinie Wystawa "Jan Paweł II - Papież Dialogu" w Berlinie. Przygotowało ją Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie we współpracy z polską ambasadą i Instytutem Polskim w Berlinie. » więcej 2020-12-27, godz. 13:28 Kościół świętuje. Małżeństwa odnawiają swoje przyrzeczenia W Kościele Katolickim dziś święto Świętej Rodziny. Podczas mszy świętych pary odnawiają swoje przyrzeczenia małżeńskie. » więcej 2020-12-27, godz. 09:06 Dziś święto Świętej Rodziny. "Może stać się dla nas wielką inspiracją" Dziś Kościół Katolicki obchodzi święto Świętej Rodziny. W różnych krajach i diecezjach zaczęto je obchodzić w od wieku XVIII. Świętą Rodzinę tworzą Jezus Chrystus, Maryja i św. Józef. » więcej 2020-12-26, godz. 19:00 Ks. Młynarczyk: chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią Wikariusz parafii świętej Barbary w Libiążu Ksiądz Robert Młynarczyk powiedział, że chrześcijanie pierwszych wieków nie bali się śmierci, nawet męczeńskiej, gdyż jest ona przejściem do Królestwa Jezusa. » więcej
68697071727374