Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży.
Najpierw monodram oparty o teksty św. Teresy od Dzieciątka Jezus zaprezentowała aktorka Anna Gielarowska. Po 22 z parafii na Niebuszewie do seminarium przywieziono symbole ŚDM-u.
Wraz z wiernymi przywitał je abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Potem rozpoczął się koncert uwielbienia. - Krzyż niech wam będzie drogą i drogowskazem, Męką Pańską i znakiem życia. Maryja niech będzie przewodniczką, opiekunką i nauczycielką. A wy młodzi rozradowani, uśmiechnięci, dynamiczni, idźcie - mówił do zgromadzonych hierarcha.
Piosenki różnych wykonawców przeplatały się słowami z Dzienniczka siostry Faustyny, słowami z encykliki Dives in Misericordia Jana Pawła II. Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie.
- Najbardziej podobał mi się koncert. Dziś jest wielu młodych ludzi i takie wydarzenia łączą chrześcijan i nie tylko. Każdy sposób, żeby propagować Światowe Dni Młodzieży jest dobry i czekamy na wszystkich, którzy przyjadą. Będziemy ich gościć - mówili uczestnicy modlitewno-muzycznego wieczoru.
- To przede wszystkim spotkanie z żywym Bogiem i dochodzi do tego podczas tych bardzo różnorodnych spotkań, czuwań i modlitw - uważa ks. Marcin Szczodry, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży.
Po koncercie rozpoczęła się msza św. i nocne czuwanie.
W niedzielę symbole odwiedzą kilka szczecińskich parafii, będą także na wieczornych mszach studenckich u dominikanów i chrystusowców. Wcześniej wierni poniosą je w procesji na Jasne Błonia o godzinie 15. Symbole ŚDM pielgrzymują po Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 6 lutego. W Szczecinie pozostaną do poniedziałku, a w regionie do soboty.
Krzyż i Ikonę podarował Jan Paweł II, który już w 1985 roku zapoczątkował modlitewne spotkania młodych na całym świecie. Znaki pielgrzymują po całym świecie gromadząc tysiące ludzi na modlitwie. To jednocześnie przygotowanie do kolejnego spotkania młodych z całego świata. W ostatnich latach, kiedy papież Franciszek ogłosił, że to Kraków zorganizuje ŚDM symbole są w Polsce i odwiedzają wszystkie diecezje.
Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca i potrwają tydzień. Do Krakowa przyjedzie wtedy papież Franciszek.
Światowe Dni Młodzieży to pomysł Jana Pawła II, który szczególnie troszczył się o młodzież w swoim pontyfikacie. W 1985 r. papież zaprosił ją do Rzymu na spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży ustanowionego przez ONZ. Spotkania odbywają się co 2-3 lata w różnych częściach świata. Młodzież gościła już m.in. w Buenos Aires, Denver, Paryżu, Manili, Toronto, Sydney, Częstochowie czy Madrycie.
Program pielgrzymowania symboli w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Zobacz także
2019-11-11, godz. 12:06
"Z modlitwy i wielkiego zmagania kształtowała się wolna Polska"
Przywołujemy wydarzenie sprzed ponad stu lat, kiedy przez wiele miesięcy ogromna modlitwa narodu i wiele działań ludzi mądrych, wiele zmagań militarnych łączyło się w piękny wynik 11 listopada, gdy w świat poszła informacja, że…
» więcej
2019-11-10, godz. 13:57
Papież wzywa do pojednania w Sudanie Południowym i Boliwii
Papież wezwał strony społecznego i politycznego konfliktu w Sudanie Południowym do dialogu, który położy kres cierpieniom ludności. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra.
» więcej
2019-11-05, godz. 13:01
Oddają kieszonkowe, by pomóc dzieciom w Afryce
Mieli pomóc jednemu dziecku, pomogą przynajmniej czwórce. Chodzi o uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie, którzy wzięli udział w projekcie adopcji na odległość.
» więcej
2019-11-02, godz. 19:32
Papież: chrześcijanie są prześladowani bardziej niż w pierwszych wiekach
Papież w Dzień Zaduszny odprawił mszę św. w katakumbach św. Pryscylii przy starożytnej Via Salaria. W homilii zwrócił uwagę, że również dziś chrześcijanie są prześladowani jak pierwsi wyznawcy Chrystusa.
» więcej
2019-11-02, godz. 09:18
W tych dniach można bardzo pomóc zmarłym
Pierwsze dni listopada to szczególny czas i okazja dla wierzących, by ofiarować odpust zupełny za zmarłych. To darowanie kar dla dusz cierpiących w czyśćcu.
» więcej
2019-11-02, godz. 08:31
"Zaduszki to zaproszenie do modlitwy za zmarłych"
Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2. listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu. Polacy odwiedzają groby bliskich zmarłych.
» więcej
2019-11-01, godz. 23:20
Męski różaniec znów w Szczecinie
Męski różaniec przejdzie w sobotę ulicami Szczecina. O godzinie 7 uczestnicy spotkają się na mszy św. w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy, a po niej wszyscy przejdą modląc się na różańcu przed pomnik św. Jana Pawła II…
» więcej
2019-11-01, godz. 13:47
Papież: wszyscy jesteśmy wezwani do świętości
Papież powiedział, że wszyscy wierni są wezwani do świętości. W Uroczystość Wszystkich Świętych Franciszek spotkał się z nimi na placu Św. Piotra na modlitwie Anioł Pański.
» więcej
2019-11-01, godz. 10:06
Zbiórka wypominków na cmentarzach
Klerycy z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjmują wypominki na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. To kartki z imionami naszych zmarłych.
» więcej
2019-11-01, godz. 09:05
"Chrystus zaprasza nas do uczczenia Wszystkich Świętych Pańskich" [WIDEO]
W piątek w Kościele Katolickim uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy wspomina się świętych i błogosławionych, ale też wszystkich nieznanych, którzy już są zbawieni. Chociaż to radosny dzień, to w polskiej tradycji dużo w…
» więcej