Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie – podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.
Komunikat w sprawie pełnej ochrony życia człowieka jest dziś odczytywany w polskich kościołach tuż przed Dniem Świętości Życia.

Biskupi zwracają uwagę, że "Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka".

W komunikacie czytamy, że biskupi proszą "parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu".

Do tematu odniósł się również na antenie Radia Szczecin w audycji katolickiej "Religia na fali" metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. - Nie ma wątpliwości co do zasady: Życie człowieka musi być chronione. Jeśli zabijamy dzieci, to zabijamy świat - podkreślał metropolita.

- Do ogromnych wyjątków należą sytuacje, gdy rzeczywiście zagrożone jest życie matki i trzeba dokonywać wyboru. A dziś lekarze i profesorowie medycyny mówią, że trzeba do końca chronić życie dziecka i matki - podkreśla abp Dzięga.

Obowiązująca w Polsce ustawia o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 7 stycznia 1993 roku dopuszcza aborcję w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Fundacja "Pro - prawo do życia" złożyła w marcu w Sejmie zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”. Celem komitetu jest zebranie co najmniej 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, zapewniającym każdemu dziecku prawo do życia od poczęcia.

Posłuchaj wywiadu z abp. Andrzejem Dzięgą.
Do tematu odniósł się również na antenie Radia Szczecin w audycji katolickiej "Religia na fali" metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Dodaj komentarz 1 komentarz

bałwochwalcom służącym bogowi Mamonie przypominam Słowa źródłowe:
+++
Biblijna wersja Dekalogu:

"Jam jest Pan, Bóg Twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli."

I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg Twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czyniący miłosierdzie tym tysiącom tym, którzy mnie miłują i strzegą moich przykazań.
III. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno; bo nie będzie miał Pan za niewinnego tego, który by wziął imię Pana, Boga swego, nadaremno.
IV. Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale siódmego sabat Pana, Boga twego, jest; nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość , który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go.
V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
VI. Nie będziesz zabijał.
VII. Nie będziesz cudzołożył.
VIII. Nie będziesz kradzieży czynił.
IX. Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pragnął żony jego, ani sługi jego, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.(Wg przekładu ks. Wujka 2 Mjż 20,3-17)

Zobacz także

2012-07-25, godz. 14:01 Odpust zakończy religijnie Jarmark Jakubowy Msza św. odpustowa pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi zakończy o 18 religijne obchody Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. » więcej 2012-07-25, godz. 13:42 Święte zabezpieczenie na drodze [ZDJĘCIA] Kilkunastu szczecińskich kierowców poświęciło swoje auta w dniu świętego Krzysztofa. » więcej 2012-07-25, godz. 07:34 Pieszo na Jasną Górę. Pielgrzymi ruszają 621 km do pokonania mają pierwsi pielgrzymi, którzy w środę w południe wyruszą z Łukęcina w 28. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Największa grupa wyjdzie ze Szczecina w niedzielę rano. » więcej 2012-07-24, godz. 10:06 Średniowieczna atrakcja nie dla turystów Straż Pożarna i architekci nie godzą się, by na dach kościoła świętego Jana Ewangelisty w Szczecinie zwiedzający wchodzili starymi klatkami schodowymi. Powód? Nie spełniają one współczesnych norm bezpieczeństwa. » więcej 2012-07-22, godz. 20:58 Jarmark Jakubowy i regaty TSR razem za rok? [ZDJĘCIA] Jarmark Jakubowy za rok mógłby trwać dłużej i łączyć się z finałem regat The Tall Ships' Races. Jarmark kończy się tydzień przed finałem regat, ale jest pomysł, aby przedłużyć go o kilka dni. » więcej 2012-07-22, godz. 11:36 Ostatnia szansa dla smakoszy [ZDJĘCIA] Uroczysta msza św. z okazji 825-lecia poświęcenia kościoła św. Jakuba w Szczecinie zakończy Jarmark Jakubowy. To ostatnia szansa dla miłośników regionalnych potraw i łowców drobiazgów. » więcej 2012-07-21, godz. 14:09 Smaki regionów. Poznasz je na Jarmarku [ZDJĘCIA] Zachodniopomorskie miody, niemieckie pierniki, zakopiańskie oscypki i litewskie pieczywo. To tylko niektóre z przysmaków, które można znaleźć na szczecińskim Jarmarku Jakubowym. » więcej 2012-07-21, godz. 09:50 Jarmark Jakubowy. Co jeszcze nas czeka? Konkurs na najlepszą potrawę regionalną, występ Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie, a także dalszy ciąg rekolekcji. Przy szczecińskiej katedrze trwa Jarmark Jakubowy. » więcej 2012-07-20, godz. 07:27 Jakubowy Szczecin przy katedrze [PROGRAM] Rekolekcje jakubowe, koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, zespołu "Raz, Dwa, Trzy" oraz noc w katedrze, podczas której będzie można zobaczyć urnę z sercem Carla Loewego to najważniejsze wydarzenia pierwszego dnia Jarmarku Jakubowego, który… » więcej 2012-07-19, godz. 08:16 Jarmark Jakubowy: Coś dla ducha i ciała Ponad 200 wystawców z całego świata będzie prezentować np. produkty regionalne, a na scenach wokół katedry zagrają m.in. Raz, Dwa, Trzy czy Kapela ze Wsi Warszawa.W piątek rusza w Szczecinie IV Jarmark Jakubowy, ale już dziś rozpoczynają… » więcej
208209210211212213214