Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

18 lat temu Jan Paweł II w Warszawie ogłosił błogosławionymi 108 męczenników II wojny światowej. W tym gronie była też "Poznańska Piątka". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
18 lat temu Jan Paweł II w Warszawie ogłosił błogosławionymi 108 męczenników II wojny światowej. W tym gronie była też "Poznańska Piątka". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
We wtorek po Wiadomościach o 22 Radio Szczecin wyemituje słuchowisko "Świadectwo - piątka z Poznania". To historia pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, którzy za walkę w obronie ojczyzny zostali straceni w czasie II wojny światowej.
18 lat temu Jan Paweł II w Warszawie ogłosił błogosławionymi 108 męczenników II wojny światowej. W tym gronie była też "Poznańska Piątka".

Wszyscy urodzili się w dwudziestoleciu międzywojennym. Bóg, honor i ojczyzna były dla nich najwyższymi wartościami. Zaprzyjaźnili się jako dzieci w ośrodku salezjańskim, który był dla nich praktycznie drugim domem. W trakcie wojny wstąpili do Narodowej Organizacji Bojowej i właśnie pod zarzutem przygotowań do zdrady stanu, czyli przynależności do tajnej organizacji gestapo aresztuje ich w 1940 roku.

Po torturach i więzieniu wszyscy zostali straceni przez zgilotynowanie w Dreźnie 24 sierpnia 1942 roku.

Poznańska Piątka to: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik oraz Jarogniew Wojciechowski. Pierwszy z nich w liście pożegnalnym w więzieniu napisał "Nie rozpaczajcie, Bóg tak chciał".

- Do końca pozostali wierni Bogu - mówi ks. Mariusz Wencławek, salezjanin z parafii św. Jana Bosko w Szczecinie. - Każdy z nich w pewnym sensie w tym duchu wyraził swoją wiarę, miłość do Boga, gotowość na śmierć. Oni wiedzieli, że to życie się zmieni, ale się nie skończy. Mieli taką prostą, zwyczajną wiarę, która stała się dla nich fundamentem w decydującym momencie próby, którym była męczeńska śmierć.

Słuchowisko to wspólna produkcja Radia Szczecin i Radia Merkury. Autorem scenariusza i reżyserem jest Sylwester Woroniecki. Realizatorem słuchowiska jest Aleksandra Mazur-Woroniecka. Wystąpili w nim m.in. uczniowie jednego z poznańskich liceów.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2017-12-31, godz. 12:55 Rok ważnych rocznic w Kościele w Polsce i na świecie Okrągła rocznica objawień w Fatimie, akcja modlitewna "Różaniec do granic" czy 500-lecie reformacji to główne wydarzenia w Kościele w Polsce i na świecie. » więcej 2017-12-31, godz. 12:33 Kościół na Pomorzu Zachodnim w 2017 roku Poświęcenie pierwszego na świecie sanktuarium, rocznica powstania metropolii czy zmiana prawosławnego metropolity to niektóre wydarzenia mijającego roku w Kościele na Pomorzu Zachodnim. » więcej 2017-12-26, godz. 10:45 Bp Wejman: UE ma być wspólnotą, która szanuje suwerenność krajów Potrzeba, żeby Unia Europejska wracała do założeń twórców Wspólnoty, bo to oznacza rozwój Unii i poszczególnych państw jako jej członków - mówi w świątecznym wywiadzie dla audycji katolickiej "Religia na fali" biskup pomocniczy… » więcej 2017-12-25, godz. 12:11 Żywa szopka i jest "fajowo" [WIDEO] Po raz 21. przed Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie stanęła żywa szopka. Od rana odwiedzają ją całe rodziny. » więcej 2017-12-25, godz. 11:03 Nowy prawosławny arcybiskup: Abyśmy się wzajemnie miłowali, nie tylko tolerowali Zarówno wschodni, jak i zachodni chrześcijanie obchodzą narodzenie tego samego Jezusa Chrystusa - podkreśla abp Jerzy. Nowy ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, który zastąpił zmarłego w kwietniu abp. Jeremiasza… » więcej 2017-12-25, godz. 02:44 Żywe szopki na lewo i prawobrzeżu Szczecina Żywa szopka w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie to już ponad 20-letnia tradycja. W tym roku zwierzęta w otoczeniu św. Rodziny można oglądać przy placu Zwycięstwa w pierwszy i drugi dzień świąt od 10 do 18… » więcej 2017-12-25, godz. 02:28 Świąteczne życzenia metropolity: Dziękujmy Bogu za Polskę [WIDEO] To niezwykłe wydarzenie dla każdego człowieka, że Pan Bóg też chce być człowiekiem. Czujemy się wyróżnieni - mówi w życzeniach do mieszkańców Pomorza Zachodniego abp Andrzej Dzięga. » więcej 2017-12-25, godz. 02:25 Abp Dzięga odprawił Pasterkę: Nie bój się prawdy [ZDJĘCIA] Idź siostro i bracie w dzisiejszy czas i nie bój się prawdy - mówił abp Andrzej Dzięga podczas Pasterki. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył o północy uroczystej mszy św. w Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2017-12-24, godz. 10:30 Samotni i bezdomni spotkają się na Wigilii. W Szczecinie to już tradycja Wieczerze dla samotnych, ubogich i bezdomnych w dniu Wigilii to już tradycja dwóch szczecińskich parafii. W niedzielę o godzinie 13 w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej na Wzgórzu Hetmańskim spotkają się potrzebujący ze szczecińskich… » więcej 2017-12-24, godz. 10:14 Post w Wigilię nieobowiązkowy, ale... Post w Wigilię, według przepisów kościelnych, nie jest obowiązkowy, ale biskupi zachęcają do powstrzymania się od jedzenia mięsa. » więcej
126127128129130131132