We wtorek po Wiadomościach o 22 Radio Szczecin wyemituje słuchowisko "Świadectwo - piątka z Poznania". To historia pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, którzy za walkę w obronie ojczyzny zostali straceni w czasie II wojny światowej.
Wszyscy urodzili się w dwudziestoleciu międzywojennym. Bóg, honor i ojczyzna były dla nich najwyższymi wartościami. Zaprzyjaźnili się jako dzieci w ośrodku salezjańskim, który był dla nich praktycznie drugim domem. W trakcie wojny wstąpili do Narodowej Organizacji Bojowej i właśnie pod zarzutem przygotowań do zdrady stanu, czyli przynależności do tajnej organizacji gestapo aresztuje ich w 1940 roku.
Po torturach i więzieniu wszyscy zostali straceni przez zgilotynowanie w Dreźnie 24 sierpnia 1942 roku.
Poznańska Piątka to: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik oraz Jarogniew Wojciechowski. Pierwszy z nich w liście pożegnalnym w więzieniu napisał "Nie rozpaczajcie, Bóg tak chciał".
- Do końca pozostali wierni Bogu - mówi ks. Mariusz Wencławek, salezjanin z parafii św. Jana Bosko w Szczecinie. - Każdy z nich w pewnym sensie w tym duchu wyraził swoją wiarę, miłość do Boga, gotowość na śmierć. Oni wiedzieli, że to życie się zmieni, ale się nie skończy. Mieli taką prostą, zwyczajną wiarę, która stała się dla nich fundamentem w decydującym momencie próby, którym była męczeńska śmierć.
Słuchowisko to wspólna produkcja Radia Szczecin i Radia Merkury. Autorem scenariusza i reżyserem jest Sylwester Woroniecki. Realizatorem słuchowiska jest Aleksandra Mazur-Woroniecka. Wystąpili w nim m.in. uczniowie jednego z poznańskich liceów.
Dodaj komentarz 2 komentarze
Ludzie ginęli za Polskę. Bóg, honor, ojczyzna to były wartości o ogromnym znaczeniu, a dzisiaj? Całkowity brak szacunku dla Kościoła, upadek wartości, pogarda dla wierzących. Ostatnie wydarzenia krajowe pokazują, jaka przemiana społeczeństwa nastąpiła. Na szczęście mniejszej części społeczeństwa.
@Stetinensis - podzielam Twoje zniesmaczenie. Przysięgali na Boga chronić Konstytucję by zaraz potem ją łamać, śmierć bliskich wykorzystują do celów politycznych siejąc pogardę do wszystkich odmiennego zdania i judząc Polaka na Polaka jątrzą, jątrzą i jątrzą...
Pełna zgnilizna i degrengolada moralna.
A przecież wystarczy pokornie, po chrześcijańsku rzec:
BÓG TAK CHCIAŁ
Zobacz także
2020-03-12, godz. 19:09
Episkopat rekomenduje dyspensę od uczestnictwa we mszy
Rada Stała Episkopatu w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie części wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej.
» więcej
2020-03-10, godz. 17:26
Plac Świętego Piotra zamknięty
W związku z epidemią koronawirusa władze Watykanu postanowiły zamknąć Plac Świętego Piotra i ograniczyć dostęp do bazyliki. Poinformowało o tym watykańskie Biuro Prasowe.
» więcej
2020-03-09, godz. 16:01
Modlitwy za chorych na koronawirusa i ich opiekunów
Od poniedziałku w dwóch kościołach w Szczecinie rozpoczęły się modlitwy za chorych na koronawirusa. Decyzja metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi zapadła po informacji o pogorszeniu się stanu zdrowia jednej…
» więcej
2020-03-08, godz. 08:46
Postawa kościoła katolickiego w latach 1979–1989/1990
Objęcie diecezji przez biskupa Kazimierza Majdańskiego, postawa kościoła katolickiego wobec porozumień sierpniowych, wizyta Ojca Świętego w Szczecinie, czy utworzenia arcybiskupstwa. O tych wydarzeniach można przeczytać w niedawno…
» więcej
2020-03-07, godz. 08:54
Rzecznik Episkopatu zachęca do udziału w rekolekcjach wielkopostnych
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do wzięcia udziału w wielkopostnych rekolekcjach. Jak powiedział duchowny, rekolekcje są doskonałą okazją do spojrzenia na życie z innej perspektywy i dokonania…
» więcej
2020-03-02, godz. 08:01
Watykan udostępni dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XII
W poniedziałek archiwa watykańskie udostępnią dokumenty dotyczące Piusa XII - papieża czasów II wojny, oskarżanego o obojętność i milczenie wobec Holokaustu.
» więcej
2020-02-26, godz. 07:00
Rozpoczyna się Wielki Post
Środą Popielcową rozpoczyna się 40-dniowy czas Wielkiego Postu, czyli bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych, najważniejszych dla chrześcijan. Popielec to dzień, w którym katolicy uczestniczą we mszy św. a także…
» więcej
2020-02-24, godz. 10:45
Uczczenie pamięci niemieckiego księdza, który walczył z nazizmem
To męczennik, który wciąż czeka na bliższe poznanie - tak o byłym proboszczu parafii w Podjuchach mówił ks. arcybiskup Andrze Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Chodzi o ks. Alberta Willimsky'ego, niemieckiego księdza…
» więcej
2020-02-23, godz. 13:42
Watykańska msza w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II
17 maja na Placu Świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek odprawi uroczystą mszę w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji do Rzymu przybędzie z Polski Narodowa Pielgrzymka.
» więcej
2020-02-23, godz. 12:19
Bal charytatywny Bractwa Małych Stópek
Piłka z podpisem koszykarza Marcina Gortata, koszulka z autografem piłkarza Kamila Grosickiego - to tylko niektóre z cennych rzeczy, jakie można było kupić podczas licytacji na Balu Charytatywnym Bractwa Małych Stópek.
» więcej