Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Kenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Kenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Do akcji "Okulary dla Afryki" zachęcali goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". Jeśli macie okulary, zarówno te dziecięce, jak i dla dorosłych, których nie używacie, ale są w dobrym stanie, przynieście je... do Radia Szczecin.
Trafią do pacjentów szpitala i sierocińca w Wambie, w środkowej Kenii, w Afryce. Właśnie tam pojadą lekarze-wolontariusze, między innymi ze Szczecina. We wrześniu zabiorą ze sobą paczkę z okularami.

- To kolejna misyjna akcja dla Czarnego Lądu - powiedział ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. - W tym obszarze nie spotkałem żadnego dziecka ani osoby dorosłej, które miałyby okulary. Kiedy usłyszałem o akcji, że lekarze z województwa i całej Polski wyruszają do centralnej Kenii, aby służyć pomocą, to zadałem pytanie panu profesorowi Jerzemu Sieńce, czy chciałby, żebyśmy włączyli się w taką akcję i zebrali okulary w parafiach naszej archidiecezji. Jestem przekonany, że zbierzemy ich kilka tysięcy.

- Warunki w tamtejszych szpitalach są bardzo trudne - powiedział lek. Robert Stasiuk - rezydent chirurgii, który pracował w ramach wolontariatu w Kenii. - W szpitalu w Wambie, w którym byliśmy, brakuje bardzo dużo sprzętu medycznego. Część pochodzi z darowizn z różnych krajów. Ten sprzęt w większości jest przestarzały, ale wciąż używany przez tamtejszych lekarzy czy techników.

- Określenie "bieda" w Afryce nabiera innego znaczenia niż w Europie - dodał Tomasz Duklanowski, dziennikarz Radia Szczecin, który był w Kenii z polskimi misjonarzami. - Ludzie żyją tam w potwornej biedzie i ubóstwie. Brakuje wszystkiego. Byliśmy w rejonie Isiolo, gdzie od wielu lat jest susza i brakuje żywności, lekarstw i to powoduje, że odsetek umieralności jest bardzo duży. Każda pomoc jest tam potrzebna i wskazana.

Okulary w dobrym stanie można przynosić do recepcji Radia Szczecin przy al. Wojska Polskiego 73, przez miesiąc. Paczka trafi do Afryki w wakacje. "Okulary dla Afryki" to wspólna akcja Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wspierana przez Kuratorium Oświaty i Radio Szczecin. Wyjazd lekarzy zainicjował prof. Jerzy Sieńko.
- To kolejna misyjna akcja dla Czarnego Lądu - powiedział ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
- Warunki w tamtejszych szpitalach są bardzo trudne - powiedział lek. Robert Stasiuk - rezydent chirurgii, który pracował w ramach wolontariatu w Kenii.
- Określenie "bieda" w Afryce nabiera innego znaczenia niż w Europie - dodał Tomasz Duklanowski, dziennikarz Radia Szczecin, który był w Kenii z polskimi misjonarzami.

Zobacz także

2018-11-18, godz. 19:09 "Powinni poczuć się, że są ważni". Wsparcie dla potrzebujących w Koszalinie W Światowym Dniu Ubogich, w Domu Miłosierdzia w Koszalinie na biednych i samotnych czekały: ciepły posiłek, modlitwa, wsparcie duchowe i pomoc wolontariuszy. » więcej 2018-11-18, godz. 10:23 Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16 Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka. » więcej 2018-11-18, godz. 08:14 Caritas apeluje o wsparcie: niedziela Światowym Dniem Ubogich 6,5 tys. Toreb Miłosierdzia przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na Światowy Dzień Ubogich, który obchodzimy 18 listopada. Każdy może odebrać je w niedzielę w parafiach, ale też wypełnić je żywnością dla… » więcej 2018-11-11, godz. 17:23 Święcenie Dzwonu Niepodległości w szczecińskiej katedrze Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” zostanie poświęcony w szczecińskiej katedrze podczas mszy św. za ojczyznę. Liturgii o godzinie 18 ma przewodniczyć abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-ka… » więcej 2018-11-11, godz. 12:57 "Trzeba współpracować, a nie walczyć". Msza w intencji ojczyzny i odsłonięcie pomnika [ZDJĘCIA] Gdy jest wolność i niepodległość, pewnie za mało o niej myślimy i za mało ją chronimy i za mało dziękujemy za nią Bogu - mówił w homilii arcybiskup Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył w niedzielę… » więcej 2018-11-10, godz. 18:46 Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej 2010 roku, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. » więcej 2018-11-10, godz. 15:31 Przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski W Watykanie opublikowano przesłanie papieża z okazji 100-lecia niepodległości Polski. List Franciszka jest skierowany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. » więcej 2018-11-04, godz. 17:53 Nowy pomnik i Dzwon Niepodległości na 100. rocznicę w Szczecinie Pomnik „Boże chroń Polskę” i Największy Dzwon Niepodległości w Polsce „Św. Jan Paweł II” na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odsłonięcie pomnika i poświęcenie dzwonu nastąpi w Szczecinie podczas… » więcej 2018-11-02, godz. 18:54 Papież: Dzień Zaduszny to dzień pamięci i nadziei Papież powiedział, że Dzień Zaduszny to dzień pamięci i nadziei na życie wieczne, które można osiągnąć stosując się do nauczania Jezusa. Franciszek odprawił mszę św. na rzymskim cmentarzu laurentyńskim. » więcej 2018-11-02, godz. 08:37 Dzień Zaduszny. Żyjący mogą wiele zrobić dla zmarłych Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu. » więcej
111112113114115116117