Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Kenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Kenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Do akcji "Okulary dla Afryki" zachęcali goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". Jeśli macie okulary, zarówno te dziecięce, jak i dla dorosłych, których nie używacie, ale są w dobrym stanie, przynieście je... do Radia Szczecin.
Trafią do pacjentów szpitala i sierocińca w Wambie, w środkowej Kenii, w Afryce. Właśnie tam pojadą lekarze-wolontariusze, między innymi ze Szczecina. We wrześniu zabiorą ze sobą paczkę z okularami.

- To kolejna misyjna akcja dla Czarnego Lądu - powiedział ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. - W tym obszarze nie spotkałem żadnego dziecka ani osoby dorosłej, które miałyby okulary. Kiedy usłyszałem o akcji, że lekarze z województwa i całej Polski wyruszają do centralnej Kenii, aby służyć pomocą, to zadałem pytanie panu profesorowi Jerzemu Sieńce, czy chciałby, żebyśmy włączyli się w taką akcję i zebrali okulary w parafiach naszej archidiecezji. Jestem przekonany, że zbierzemy ich kilka tysięcy.

- Warunki w tamtejszych szpitalach są bardzo trudne - powiedział lek. Robert Stasiuk - rezydent chirurgii, który pracował w ramach wolontariatu w Kenii. - W szpitalu w Wambie, w którym byliśmy, brakuje bardzo dużo sprzętu medycznego. Część pochodzi z darowizn z różnych krajów. Ten sprzęt w większości jest przestarzały, ale wciąż używany przez tamtejszych lekarzy czy techników.

- Określenie "bieda" w Afryce nabiera innego znaczenia niż w Europie - dodał Tomasz Duklanowski, dziennikarz Radia Szczecin, który był w Kenii z polskimi misjonarzami. - Ludzie żyją tam w potwornej biedzie i ubóstwie. Brakuje wszystkiego. Byliśmy w rejonie Isiolo, gdzie od wielu lat jest susza i brakuje żywności, lekarstw i to powoduje, że odsetek umieralności jest bardzo duży. Każda pomoc jest tam potrzebna i wskazana.

Okulary w dobrym stanie można przynosić do recepcji Radia Szczecin przy al. Wojska Polskiego 73, przez miesiąc. Paczka trafi do Afryki w wakacje. "Okulary dla Afryki" to wspólna akcja Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wspierana przez Kuratorium Oświaty i Radio Szczecin. Wyjazd lekarzy zainicjował prof. Jerzy Sieńko.
- To kolejna misyjna akcja dla Czarnego Lądu - powiedział ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
- Warunki w tamtejszych szpitalach są bardzo trudne - powiedział lek. Robert Stasiuk - rezydent chirurgii, który pracował w ramach wolontariatu w Kenii.
- Określenie "bieda" w Afryce nabiera innego znaczenia niż w Europie - dodał Tomasz Duklanowski, dziennikarz Radia Szczecin, który był w Kenii z polskimi misjonarzami.

Zobacz także

2017-06-19, godz. 17:26 Nowy szpital rehabilitacyjny w Szczecinie [ZDJĘCIA] Dawny Szpital Miejski w Szczecinie od teraz jest Szpitalem Rehabilitacyjnym im. Świętego Karola Boromeusza. » więcej 2017-06-18, godz. 12:18 Akademicka procesja Bożego Ciała. Studentki sypią kwiaty Studenci z całego Szczecina wezmą dziś udział w procesji akademickiej Bożego Ciała. To nowa tradycja, którą tworzy Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie "Brama" w Szczecinie. » więcej 2017-06-17, godz. 11:28 Sposób na wakacje, czyli rowerem z modlitwą Blisko 600 kilometrów na dwóch kółkach w tydzień - taki plan mają uczestnicy Szczecińskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. Start zaplanowano 3 lipca, zapisy cały czas trwają. » więcej 2017-06-13, godz. 09:15 "Świadectwo - piątka z Poznania". Słuchowisko w Radiu Szczecin We wtorek po Wiadomościach o 22 Radio Szczecin wyemituje słuchowisko "Świadectwo - piątka z Poznania". To historia pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, którzy za walkę w obronie ojczyzny zostali… » więcej 2017-06-11, godz. 15:15 30 lat po wizycie Jana Pawła II. Szczecin pamięta Dziękujemy za tamto dotknięcie, obecność, modlitwę, błogosławieństwo, ukierunkowanie i zasiew - mówił w niedzielę w szczecińskiej katedrze abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył mszy św. w 30… » więcej 2017-06-11, godz. 09:07 Jubileusz arcybiskupa, a także festyny i wystawy w rocznicę wizyty papieża Msza św. w Bazylice Archikatedralnej z udziałem biskupów całej metropolii, a także rodzinne festyny papieskie to główne punkty obchodów 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Szczecinie. » więcej 2017-06-11, godz. 08:06 Abp Andrzej Dzięga: o rodzinie, wizycie papieża i posłudze bp. Kazimierza Majdańskiego Jan Paweł II mówił 30 lat temu na Jasnych Błoniach do małżeństw i całych rodzin. Podkreślał też ogromną rolę bp. Kazimierza Majdańskiego. Hierarcha, który wtedy stał na czele Kościoła na Pomorzu Zachodnim miał duży wpływ… » więcej 2017-06-11, godz. 06:46 Jan Paweł II na Jasnych Błoniach - lat 30 minęło [WIDEO, ZDJĘCIA] Wtedy spotkaliśmy się z naszym rodakiem, dziś wiemy, że doświadczyliśmy kontaktu ze świętym - tak swoje spotkanie z Janem Pawłem II wspominają Małgorzata i Janusz Modrzejewscy. O euforii, łzach szczęścia i radości, jaka panowała… » więcej 2017-06-09, godz. 18:30 Abp Dzięga krytycznie na temat prawa o ochronie życia Polskie prawo dotyczące ochrony życia nie jest optymalne, bo nigdy nie jest optymalne prawo, które jest sprzeczne samo w sobie, w którym jedna norma jest praktycznie przeciwna do drugiej - mówi abp Andrzej Dzięga. » więcej 2017-06-09, godz. 12:10 Abp Dzięga: Pomoc dla uchodźców "tak", ale nie pod przymusem [WIDEO] Metropolita szczecińsko-kamieński jest "za" pomocą uchodźcom, ale nie w atmosferze przymusu czy szantażu ze strony Unii Europejskiej. Arcybiskup Andrzej Dzięga w rozmowie z Radiem Szczecin odniósł się do tworzenia korytarzy human… » więcej
131132133134135136137