Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Fot. Archiwum prywatne
Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Fot. Archiwum prywatne
Grób kardynała Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Grób kardynała Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Osoba cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego to pochodząca z Przybiernowa siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.
To cud związany z uzdrowieniem zakonnicy posłużył do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Kard. Stefan Wyszyński zostanie ogłoszony błogosławionym Kościoła Katolickiego 12 września w Warszawie.

Lekarze postawili diagnozę w 1988 roku. Do uzdrowienia doszło w Gliwicach w 1989 roku. Siostra zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty m.in. do gardła. Guz miał 5 centymetrów.

Siostra Nulla przyznaje, że jej związek z Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jest nierozerwalny.

- Mogę powiedzieć słowami Ojca Świętego Jana Pawła II, że tutaj wszystko się zaczęło. Tutaj się urodziłam, tutaj chodziłam do szkoły, tutaj odkryłam, rozpoznałam swoje powołanie, tutaj na terenie archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej pracowałam przez 23 lata (głównie w Szczecinie - przyp. red.), również tutaj rozpoczęła się choroba i tu w diecezji siostry wymodliły dla mnie cud uzdrowienia za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego - opowiada s. Nulla.

Lekarze dawali maksymalnie trzy miesiące życia.

- W związku z tym siostry modliły się o cud za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego, również ja i moi bliscy. Bóg wysłuchał tego wołania. Dziś doświadczam tej radości, że Kościół uznał to wydarzenie i potwierdził decyzja papieża Franciszka - przyznaje siostra Nulla.

Siostra należy do Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża od 35 lat. Od sierpnia tego roku rozpoczęła posługę w Poznaniu. Wcześniej, przez osiem lat pracowała na Podhalu. Dom Generalny Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża znajduje się w Szczecinie.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 roku był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.

Razem z Prymasem zostanie beatyfikowana siostra Róża Czacka, która w młodości straciła wzrok, poświęciła życie służąc niewidomym. Była ceniona przez prymasa i nazywana „niewidomą matką niewidomych”. Zmarła 15 maja 1961 roku w Laskach, gdzie prowadziła zakład dla niewidomych.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2017-12-31, godz. 12:55 Rok ważnych rocznic w Kościele w Polsce i na świecie Okrągła rocznica objawień w Fatimie, akcja modlitewna "Różaniec do granic" czy 500-lecie reformacji to główne wydarzenia w Kościele w Polsce i na świecie. » więcej 2017-12-31, godz. 12:33 Kościół na Pomorzu Zachodnim w 2017 roku Poświęcenie pierwszego na świecie sanktuarium, rocznica powstania metropolii czy zmiana prawosławnego metropolity to niektóre wydarzenia mijającego roku w Kościele na Pomorzu Zachodnim. » więcej 2017-12-26, godz. 10:45 Bp Wejman: UE ma być wspólnotą, która szanuje suwerenność krajów Potrzeba, żeby Unia Europejska wracała do założeń twórców Wspólnoty, bo to oznacza rozwój Unii i poszczególnych państw jako jej członków - mówi w świątecznym wywiadzie dla audycji katolickiej "Religia na fali" biskup pomocniczy… » więcej 2017-12-25, godz. 12:11 Żywa szopka i jest "fajowo" [WIDEO] Po raz 21. przed Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie stanęła żywa szopka. Od rana odwiedzają ją całe rodziny. » więcej 2017-12-25, godz. 11:03 Nowy prawosławny arcybiskup: Abyśmy się wzajemnie miłowali, nie tylko tolerowali Zarówno wschodni, jak i zachodni chrześcijanie obchodzą narodzenie tego samego Jezusa Chrystusa - podkreśla abp Jerzy. Nowy ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, który zastąpił zmarłego w kwietniu abp. Jeremiasza… » więcej 2017-12-25, godz. 02:44 Żywe szopki na lewo i prawobrzeżu Szczecina Żywa szopka w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie to już ponad 20-letnia tradycja. W tym roku zwierzęta w otoczeniu św. Rodziny można oglądać przy placu Zwycięstwa w pierwszy i drugi dzień świąt od 10 do 18… » więcej 2017-12-25, godz. 02:28 Świąteczne życzenia metropolity: Dziękujmy Bogu za Polskę [WIDEO] To niezwykłe wydarzenie dla każdego człowieka, że Pan Bóg też chce być człowiekiem. Czujemy się wyróżnieni - mówi w życzeniach do mieszkańców Pomorza Zachodniego abp Andrzej Dzięga. » więcej 2017-12-25, godz. 02:25 Abp Dzięga odprawił Pasterkę: Nie bój się prawdy [ZDJĘCIA] Idź siostro i bracie w dzisiejszy czas i nie bój się prawdy - mówił abp Andrzej Dzięga podczas Pasterki. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył o północy uroczystej mszy św. w Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2017-12-24, godz. 10:30 Samotni i bezdomni spotkają się na Wigilii. W Szczecinie to już tradycja Wieczerze dla samotnych, ubogich i bezdomnych w dniu Wigilii to już tradycja dwóch szczecińskich parafii. W niedzielę o godzinie 13 w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej na Wzgórzu Hetmańskim spotkają się potrzebujący ze szczecińskich… » więcej 2017-12-24, godz. 10:14 Post w Wigilię nieobowiązkowy, ale... Post w Wigilię, według przepisów kościelnych, nie jest obowiązkowy, ale biskupi zachęcają do powstrzymania się od jedzenia mięsa. » więcej
122123124125126127128