Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Fot. Archiwum prywatne
Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Fot. Archiwum prywatne
Grób kardynała Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Grób kardynała Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Osoba cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego to pochodząca z Przybiernowa siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.
To cud związany z uzdrowieniem zakonnicy posłużył do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Kard. Stefan Wyszyński zostanie ogłoszony błogosławionym Kościoła Katolickiego 12 września w Warszawie.

Lekarze postawili diagnozę w 1988 roku. Do uzdrowienia doszło w Gliwicach w 1989 roku. Siostra zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty m.in. do gardła. Guz miał 5 centymetrów.

Siostra Nulla przyznaje, że jej związek z Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jest nierozerwalny.

- Mogę powiedzieć słowami Ojca Świętego Jana Pawła II, że tutaj wszystko się zaczęło. Tutaj się urodziłam, tutaj chodziłam do szkoły, tutaj odkryłam, rozpoznałam swoje powołanie, tutaj na terenie archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej pracowałam przez 23 lata (głównie w Szczecinie - przyp. red.), również tutaj rozpoczęła się choroba i tu w diecezji siostry wymodliły dla mnie cud uzdrowienia za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego - opowiada s. Nulla.

Lekarze dawali maksymalnie trzy miesiące życia.

- W związku z tym siostry modliły się o cud za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego, również ja i moi bliscy. Bóg wysłuchał tego wołania. Dziś doświadczam tej radości, że Kościół uznał to wydarzenie i potwierdził decyzja papieża Franciszka - przyznaje siostra Nulla.

Siostra należy do Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża od 35 lat. Od sierpnia tego roku rozpoczęła posługę w Poznaniu. Wcześniej, przez osiem lat pracowała na Podhalu. Dom Generalny Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża znajduje się w Szczecinie.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 roku był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.

Razem z Prymasem zostanie beatyfikowana siostra Róża Czacka, która w młodości straciła wzrok, poświęciła życie służąc niewidomym. Była ceniona przez prymasa i nazywana „niewidomą matką niewidomych”. Zmarła 15 maja 1961 roku w Laskach, gdzie prowadziła zakład dla niewidomych.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2014-07-17, godz. 17:14 Są żywym pomnikiem papieża-Polaka. Zdolna młodzież z całej Polski wypoczywa w Szczecinie Co roku możemy spotkać ich, kiedy w całej Polsce w Dzień Papieski kwestują na swoją edukację. W czwartek zjeżdżają do Szczecina na letni obóz. » więcej 2014-07-13, godz. 07:44 Mniej wiernych przychodzi na msze. Najmniej w Zachodniopomorskiem Najmniej wiernych na niedzielnej mszy świętej jest w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W naszej archidiecezji również najmniej osób, obok diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przystępuje do komunii świętej. To najnowsze dane… » więcej 2014-07-12, godz. 15:59 Szczecinianie w pielgrzymce z tablicą pokoju do Brukseli Dwa tysiące kilometrów przejdzie szczeciński pielgrzym. Swoją wędrówkę rozpoczął w piątek z włoskiego wzgórza Monte Cassino, a celem jest Bruksela. » więcej 2014-07-07, godz. 07:23 Jedni wybrali kapłaństwo, inni założyli rodziny. Na rowerach z modlitwą na Jasną Górę [ZDJĘCIA] 230 osób bierze udział w Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę. Cykliści rano spotkali się na modlitwie przed pomnikiem św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, a o 8 wyjechali do Częstochowy. » więcej 2014-07-02, godz. 13:46 Młodzież wspina się na Górę Tabor. Szukają źródła radości Około 30 osób ze Szczecina wyjechało w środę z Dworca Głównego na spotkanie młodzieży pod hasłem "Góra Tabor" w Mórkowie, niedaleko Leszna w Wielkopolsce. » więcej 2014-06-29, godz. 11:38 Studenci dziękują swojemu przewodnikowi. Duszpasterz akademicki Szczecina odchodzi Świetlice środowiskowe dla dzieci, a w nich dziesiątki wolontariuszy, warsztaty, spotkania formacyjne dla studentów, obozy narciarskie to tylko część działalności, którą podejmował duszpasterz akademicki Szczecina. Decyzją władz… » więcej 2014-06-23, godz. 16:10 Dziecko w szczecińskim Oknie Życia Dziewczynkę znaleziono nad ranem w szczecińskim Oknie Życia. To już czwarte niemowlę znalezione w oknie przy kościele Świętej Rodziny na Królowej Korony Polskiej. » więcej 2014-06-22, godz. 11:47 Ekumeniczny bieg dla hospicjum w Szczecinie Pięć kilometrów mają do pokonania uczestnicy niedzielnego, charytatywnego biegu w Lasku Arkońskim. Podczas imprezy zamiast opłaty startowej będą zbierane pieniądze na rzecz Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. » więcej 2014-06-14, godz. 10:17 Jak wygląda życie przyszłych księży? Seminarium otwiera bramę Jazda konna, loterie fantowe, zawody sportowe, koncerty zespołów Jesienni Przyjaciele, Szczecinianie i Clerboyz, a przede wszystkim zwiedzanie seminarium. W sobotę Dzień Otwarty w seminarium duchownym w Szczecinie. » więcej 2014-06-08, godz. 17:24 Mały Książę, Pipi Pończoszanka i rycerze w parku Andersa [ZDJĘCIA] Tłumy mieszkańców odwiedziły Rodzinny Festyn w parku Andersa w Szczecinie. Od niedzielnego poranka można tam było posłuchać bajek, które czytali księża i studenci. Były też koncerty, domowe wypieki, loteria fantowa oraz zawody… » więcej
172173174175176177178