Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Trzech alumnów rozpoczyna formację w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.
We wtorek odbyła się inauguracja roku formacyjnego na uczelni, a także roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Mszy św. w kościele seminaryjnym przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Do kościoła wniesiono też relikwie św. Jana z Kęt, które ofiarował do szczecińskiego seminarium w 1973 roku kardynał Karol Wojtyła.

W tym roku, w skali całego kraju, jest 20 procent mniej kandydatów do kapłaństwa niż rok temu - mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

- To oznacza, że jest to pewne zadanie dla nas i zawsze mówię, że nie możemy ulegać terroryzmowi liczb, bo Pan Jezus 12 apostołom zlecił ewangelizację całego świata. Oni specjalnie się liczbą nie przejęli, tylko robili swoje. My też mamy robić swoje i głosić ewangelię. Kościół jest Jezusa Chrystusa i on sam zadba o to, aby mógł się rozwijać i owocować - przekonuje ks. dr Łuszczek.

A co czują ci, którzy rozpoczynają formację w seminarium? - Wydaje mi się, że jest więcej radości, ponieważ idąc za głosem Boga, spełniamy nasze powołanie, co przynosi nam szczęście. - Mamy i pomoc z góry, od Boga, ale także mamy pomoc od swoich przełożonych i od naszych współbraci. - Powaga tego powołania - mówili.

Szczecińskie seminarium obchodzi 40-lecie istnienia. - Przy decyzji o budowie seminarium najtrudniejszy był opór władz komunistycznych, które sprzeciwiały się temu do końca lat 70. - mówi prof. US dr hab. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Sytuacja zmieniła się dopiero po powstaniu Solidarności. Wtedy, ostatecznie na skutek zmian sytuacji politycznej, władze wydały decyzje o powstaniu seminarium.

- Osoby po teologii to nie tylko księża i katecheci - dodaje ks. prof. Grzegorz Chojnacki, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. - Możemy spotkać ich pracujących we wszystkich wymiarach pracy społecznej, politycznej, w branży biznesu, jak turystyka czy też w innych zawodach, które wymagają dobrego kontaktu z ludźmi.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [IAR]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-04-04, godz. 09:10 "Dzisiaj większość koszyków jest z marketów" Gotowe koszyczki wielkanocne to wynalazek ostatnich lat. Tradycyjna święconka składała się wyłącznie z domowych produktów, które często pochodziły z własnej kuchni bądź gospodarstwa. » więcej 2021-04-04, godz. 08:39 "Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć" [WIDEO, ZDJĘCIA] Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie. » więcej 2021-04-03, godz. 24:00 Jezus zmartwychwstał! [WIDEO, ZDJĘCIA] 'Jezus zmartwychwstał' - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 17:32 Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej
56575859606162