Pomoc kościelnych organizacji Ukrainie, trwający Synod w Kościele i szukanie nowego sposobu dotarcia do wiernych, z których nie wszyscy wrócili do Kościoła po pandemii koronawirusa to niektóre wyzwania, z jakimi przyszło się zmierzyć ludziom Kościoła w mijającym roku.
Miniony rok zdominowała jednak rosyjska napaść na Ukrainę, ale i niezwykła reakcja Polaków.
- 80 procent pomocy humanitarnej, która dociera na Ukrainę, pochodzi z Polski i organizacji kościelnych - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Kościoła rzymskokatolickiego, Edward Kawa, który koordynuje pomoc humanitarną na Ukrainie.
Jak podkreślał w Radiu Szczecin ksiądz Tomasz Kancelarczyk z Fundacji "Małych Stópek", że o ile w pierwszych tygodniach wojny było bardzo wielu darczyńców, tak obecnie "przyzwyczailiśmy się" do informacji o rosyjskiej inwazji i o wiele trudniej organizować kolejne transporty darów dla walczących z agresorem.
- W trakcie rozmów z Ukraińcami widzę, że im potrzeba teraz żywności. My, kiedy dzwonimy do szpitala i pytamy, jakie jeszcze medyczne rzeczy trzeba dokupić, to dostajemy odpowiedź: "Żywność. Nasi pacjenci muszą też jeść". Oczywiście niezbędne są także przeróżne artykuły medyczne, które my - jako fundacja - wysyłamy. W tej chwili coraz potrzebniejsze są również śpiwory i koce, bo idzie zima - podkreślił ksiądz Kancelarczyk.
Papież Franciszek dokonał w mijającym roku Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Wtedy też w wielu parafiach w Polsce rozpoczęła się "Adoracja bez Granic", która polegała na całonocnym modlitewnym czuwaniu.
W Kościele trwa także synod. W tym roku ogłoszono syntezę diecezjalną zawierającą wnioski na temat kondycji Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego. W pracach uczestniczyło blisko 30 wspólnot kościelnych zaangażowanych w dyskusję na poziomie archidiecezji.
- W dyskusjach przewijał się temat troski o liturgię - dodaje dr Piotr Goniszewski, członek Prezydium Drogi Pastoralnej Diecezji i zastępca dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego.
- U wiernych jest głód, żeby liturgia faktycznie była liturgią, gdzie poziom zarówno oprawy muzycznej, czytań, homilii, żeby to faktycznie było miejsce ze spotkania ze Słowem czy z Bogiem - zaznaczył dr Goniszewski.
Synod zwołał w październiku ubiegłego roku papież Franciszek, a zakończy się w październiku 2023.
Podsumowanie roku w Kościele w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Zobacz także
2021-02-25, godz. 16:43
"Kapłaństwo bez ludzi byłoby bardzo trudne i smutne"
Ksiądz, raper i autor tekstów, prowadził szkolne rekolekcje wielkopostne w parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu.
» więcej
2021-02-23, godz. 12:47
Niezwykła historia szczecińskiego księdza. Książka już w księgarniach
Zanim trafił do seminarium i rozpoczął działania pro life, piaskował statki w stoczni i sprzedawał banany na ulicy w Szczecinie.
» więcej
2021-02-20, godz. 12:28
Wielkopostna Jałmużna, czyli rozpalajmy dobro
Datkami zapełniają się charytatywne puszki Caritas diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. W kościołach i parafiach wierni wspierają Wielkopostną Jałmużnę.
» więcej
2021-02-18, godz. 19:30
Za unikanie szczepienia w Watykanie grozi utrata pracy
Zatrudnionym w Watykanie za nie poddanie się szczepieniom przeciw koronawirusowi grozi utrata pracy. Dekret w tej sprawie opublikowało Państwo Watykańskie na swojej stronie internetowej.
» więcej
2021-02-17, godz. 17:28
Katolicy rozpoczynają przygotowania do świąt wielkanocnych [WIDEO, ZDJĘCIA]
Katolicy rozpoczęli przygotowania do najważniejszego święta w roku - Wielkanocy. Dziś przypada inaugurująca Wielki Post Środa Popielcowa.
» więcej
2021-02-17, godz. 07:11
Rozpoczyna się Wielki Post
Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, który jest 40-dniowym okresem przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, które są najważniejsze dla chrześcijan. Kościół liczy 40 dni od Środy Popielcowej do czwartku…
» więcej
2021-02-11, godz. 17:50
Kapłan ze Szczecina współautorem książki o Afryce
"Fasola, kukurydza i Hakuna Matata, czyli jak pokochałem Afrykę". Książka, której współautorem jest kapłan z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej będzie miała premierę w niedzielę.
» więcej
2021-01-30, godz. 12:57
Parafianie zbierają na leczenie chorego proboszcza. Teraz łatwo można pomóc
Parafianie z Wisełki zbierają pieniądze na leczenie swojego proboszcza, księdza Tomasza. Teraz założyli internetową zbiórkę na ten cel.
» więcej
2021-01-29, godz. 20:32
Oddaj makulaturę i pomóż ratować życie [WIDEO, ZDJĘCIA]
W każdy ostatni weekend miesiąca w Szczecinie trwa akcja "Makulatura na misję". Oddając stare gazety, książki, czy ulotki, możemy wesprzeć cele misjonarzy rozsianych po całym świecie.
» więcej
2021-01-29, godz. 07:44
Misjonarze potrzebują pomocy. Wystarczy makulatura
Wystarczy oddać stare gazety, książki, ulotki, papierowe opakowania, by pomóc misjonarzom. Od piątku do niedzieli trwa kolejna odsłona akcji ,,Makulatura na misję". Jej celem jest pozyskiwanie środków finansowych dla misjonarzy rozsianych…
» więcej