Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomoc kościelnych organizacji Ukrainie, trwający Synod w Kościele i szukanie nowego sposobu dotarcia do wiernych, z których nie wszyscy wrócili do Kościoła po pandemii koronawirusa to niektóre wyzwania, z jakimi przyszło się zmierzyć ludziom Kościoła w mijającym roku.
W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej księża proponują parafianom inny sposób kolędowania przez zaproszenia indywidualne. Kościół w Polsce i na świecie modli się w ostatnich dniach w intencji chorego Benedykta XVI.

Miniony rok zdominowała jednak rosyjska napaść na Ukrainę, ale i niezwykła reakcja Polaków.

- 80 procent pomocy humanitarnej, która dociera na Ukrainę, pochodzi z Polski i organizacji kościelnych - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Kościoła rzymskokatolickiego, Edward Kawa, który koordynuje pomoc humanitarną na Ukrainie.

Jak podkreślał w Radiu Szczecin ksiądz Tomasz Kancelarczyk z Fundacji "Małych Stópek", że o ile w pierwszych tygodniach wojny było bardzo wielu darczyńców, tak obecnie "przyzwyczailiśmy się" do informacji o rosyjskiej inwazji i o wiele trudniej organizować kolejne transporty darów dla walczących z agresorem.

- W trakcie rozmów z Ukraińcami widzę, że im potrzeba teraz żywności. My, kiedy dzwonimy do szpitala i pytamy, jakie jeszcze medyczne rzeczy trzeba dokupić, to dostajemy odpowiedź: "Żywność. Nasi pacjenci muszą też jeść". Oczywiście niezbędne są także przeróżne artykuły medyczne, które my - jako fundacja - wysyłamy. W tej chwili coraz potrzebniejsze są również śpiwory i koce, bo idzie zima - podkreślił ksiądz Kancelarczyk.

Papież Franciszek dokonał w mijającym roku Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Wtedy też w wielu parafiach w Polsce rozpoczęła się "Adoracja bez Granic", która polegała na całonocnym modlitewnym czuwaniu.

W Kościele trwa także synod. W tym roku ogłoszono syntezę diecezjalną zawierającą wnioski na temat kondycji Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego. W pracach uczestniczyło blisko 30 wspólnot kościelnych zaangażowanych w dyskusję na poziomie archidiecezji.

- W dyskusjach przewijał się temat troski o liturgię - dodaje dr Piotr Goniszewski, członek Prezydium Drogi Pastoralnej Diecezji i zastępca dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego.

- U wiernych jest głód, żeby liturgia faktycznie była liturgią, gdzie poziom zarówno oprawy muzycznej, czytań, homilii, żeby to faktycznie było miejsce ze spotkania ze Słowem czy z Bogiem - zaznaczył dr Goniszewski.

Synod zwołał w październiku ubiegłego roku papież Franciszek, a zakończy się w październiku 2023.

Podsumowanie roku w Kościele w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-11-09, godz. 13:19 Laureaci nagrody ks. Domańskiego. "Pokazał, jaką drogą iść, by zadbać o niezależność narodową" Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza oraz Halina Szumiło to tegoroczni laureaci nagrody księdza Bolesława Domańskiego. » więcej 2020-11-08, godz. 10:36 Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO] Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze "Wszyscy" wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu. » więcej 2020-11-08, godz. 09:26 Kończy się akcja "Różaniec do granic nieba" W niedzielę kończy się tygodniowa akcja "Różaniec do granic nieba". W całej Polsce od 1 listopada wierni modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-07, godz. 12:52 Kardynał Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej. » więcej 2020-11-03, godz. 10:10 Narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego We wtorek na Jasnej Górze rozpoczyna się narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie. To wspólna inicjatywa Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich oraz ojców paulinów. » więcej 2020-11-02, godz. 07:02 Odpust za zmarłych inaczej niż zwykle Listopad to w Kościele miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej 2020-11-02, godz. 06:52 Zaduszki. Wierni przychodzą z pomocą zmarłym Dziś Dzień Zaduszny. Kościół Katolicki modli się za zmarłych przebywających w czyśćcu. » więcej 2020-11-01, godz. 16:06 "Różaniec do granic nieba" w domach i parafiach W całej Polsce trwa modlitewna akcja "Różaniec do granic nieba". Uczestnicy modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-01, godz. 12:09 Lekarze sugerowali aborcję, kobieta urodziła przyszłego księdza Lekarze zalecali aborcję ze względu na stan zdrowia, kobieta urodziła. Jej syn jest dziś księdzem i posługuje w jednej ze szczecińskich parafii. » więcej 2020-11-01, godz. 09:36 "Jeśli chwycimy różańce, możemy zmienić bieg historii" Od 1 listopada do 8 listopada trwa akcja "Różaniec do granic nieba". Jak informują organizatorzy, "poprzez przebłaganie Boga, za grzech zabijania nienarodzonych i wynagrodzenie cierpienia, jakiego doznały dzieci nienarodzone pragniemy… » więcej
68697071727374