Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś pogrzeb Benedykta XVI. Papież-senior zmarł w ostatnim dniu 2022 roku. Miał 95 lat.
Kierował Kościołem Katolickim po śmierci Jana Pawła II od 2005 do 2013 roku. Potem zrzekł się urzędu, ze względu na stan zdrowia. Dziś w Rzymie na uroczystościach pogrzebowych są też świeccy i duchowni ze Szczecina.

18 godzin w samochodzie spędzili salezjanie ze Szczecina, którzy pojechali na pogrzeb. W sumie uroczystą mszę św. pogrzebową ma koncelebrować ponad trzy tysiące księży - mówi salezjanin ks. Mariusz Wencławek, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie. - Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za całą jego służbę Kościołowi i też ten czas, kiedy był razem ze św. Janem Pawłem II tak mocno zaangażowany w obronę wiary, wierności Kościoła nauce, Objawieniu Pańskiemu. Ufamy, że dziedzictwo, które pozostawia papież-senior przypominające nam przede wszystkim też o wielkim znaczeniu chrześcijańskiej miłości będzie przez nas zachowane w dalszym ciągu.

Kamil Baracz z Fundacji Małych Stópek, już w środę pożegnał Benedykta XVI. - Jak wchodziłem do Bazyliki św. Piotra było czuć ducha modlitwy. Cały czas był odmawiany różaniec w różnych językach. Wychodząc z Bazyliki św. Piotra byłem wdzięczny Panu Bogu za to, że osobiście mogłem pożegnać papieża Benedykta - powiedział Kamil Baracz.

W uroczystościach pogrzebowych papieża Benedykta XVI na Placu Świętego Piotra na Watykanie wezmą udział polscy biskupi, duchowieństwo na czele z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. W pogrzebie weźmie też udział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Kilkunastu przywódców państw, wśród nich prezydent Andrzej Duda, ale także premier Mateusz Morawiecki znajdą się w gronie uczestników pogrzebu Benedykta XVI. Delegacje oficjalne z Włoch i Niemiec i nawet 100 tysięcy wiernych.

W łączności w Watykanem i Kościołem na świecie w intencji Benedykta XVI w polskich kościołach celebrowane będą msze święte. W godzinie pogrzebu Ojca świętego zabiją dzwony.

O modlitwę w swojej intencji prosił papież senior w duchowym testamencie napisanym 29 sierpnia 2006 roku. Przebija z niego dziękczynienie w stosunku do Boga, rodziców, rodzeństwa, rodaków, wszystkich spotkanych ludzi oraz całego Kościoła. Benedykt XVI wskazuje w nim jednocześnie: „Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem - a Kościół, ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami, jest naprawdę Jego ciałem”. Ostanie słowa papieża na łożu śmierci „Kocham Cię Jezu” są dopełnieniem duchowego testamentu.

Ciało Benedykta XVI zostanie złożone do cyprysowej trumny. Zgodnie z tradycją znajdą się w niej paliusze, które nosił zmarły papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym pokrótce została opisana jego papieska posługa.

O 8.45 trumna z ciałem Benedykta XVI zostanie wyniesiona z Bazyliki na Plac świętego Piotra, gdzie odmówiony zostanie różaniec za zmarłego papieża. O 9.30 rozpocznie się Msza pogrzebowa.

Ciało Benedykta XVI zostanie złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasu jego beatyfikacji.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).
Relacja Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR).

Zobacz także

2022-02-27, godz. 15:25 Szczecińscy salezjanie przyjmują uchodźców z Ukrainy [WIDEO, ZDJĘCIA] Szczecińscy Salezjanie przyjmują uchodźców z Ukrainy. Pierwsi już przyjechali - to rodziny z Kijowa, Lwowa i Równego. » więcej 2022-02-15, godz. 14:09 Modlitwy o pokój na Ukrainie Modlitwy o pokój na Ukrainie w całej Polsce, również w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2022-02-15, godz. 09:46 Rak znów zaatakował. "Patrzenie w sufit jest najgłupszą rzeczą, jaką mogłabym zrobić" Anna Koniarska zaczęła chorować w 2019 roku. Diagnoza: guz na jajniku. Przeszła operację i chemioterapię, ale w czerwcu ubiegłego roku rak znów zaatakował. Duże zmiany udało się usunąć przez chemioterapię, ale małe zmiany pozostały… » więcej 2022-02-13, godz. 15:00 Siostry zakonne zbierają fundusze na dom rekolekcyjny Dom Rekolekcyjny buduje Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża. I choć ośrodek powstaje w Czmońcu koło Poznania, to już teraz z jego oferty korzystają mieszkańcy Pomorza Zachodniego, a same zakonnice są związane z Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską… » więcej 2022-02-10, godz. 10:38 Stargard: „Renowacja stulecia" na półmetku [ZDJĘCIA] „Renowacja stulecia" Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie jest już na półmetku. W jubileuszowym roku 730-lecia Kolegiaty, prace konserwacyjno-remontowe rozpoczęte w 2020 roku, wkraczają w kulminacyjną… » więcej 2022-02-07, godz. 07:50 Małżeństwo z Barlinka pomogło Hiacyncie z Kenii. Tak działają Papieskie Dzieła Misyjne [ZDJĘCIA] Przez sześć lat małżeństwo z Barlinka finansowało naukę Hiacynty z ubogiej wielodzietnej kenijskiej rodziny. » więcej 2022-02-05, godz. 09:30 Relikwie bł. Prymasa w Kamieniu Pomorskim Trwa pielgrzymka relikwii błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego po Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2022-02-02, godz. 09:59 Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele Katolickim W środę w Kościele Katolickim przypada Dzień Życia Konsekrowanego, który ustanowił w 1997 roku święty papież Jan Paweł II. » więcej 2022-02-01, godz. 17:13 Stargard: Grekokatolicy modlą się o pokój na Ukrainie O pokój na Ukrainie i zażegnanie groźby wojny w całym regionie, modli się greckokatolicka wspólnota parafii pw. Św. Jozafata Męczennika w Stargardzie. » więcej 2022-02-01, godz. 08:53 Szósta misja do Kenii. Kupią żywność, poprowadzą budowę Żywność dla dzieci, ale także wmurowanie kamienia węgielnego w kaplicy Polskiego Domu Misyjnego to dwa główne cele szóstej wyprawy do Kenii z Zachodniopomorskiego. » więcej
42434445464748