Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś pogrzeb Benedykta XVI. Papież-senior zmarł w ostatnim dniu 2022 roku. Miał 95 lat.
Kierował Kościołem Katolickim po śmierci Jana Pawła II od 2005 do 2013 roku. Potem zrzekł się urzędu, ze względu na stan zdrowia. Dziś w Rzymie na uroczystościach pogrzebowych są też świeccy i duchowni ze Szczecina.

18 godzin w samochodzie spędzili salezjanie ze Szczecina, którzy pojechali na pogrzeb. W sumie uroczystą mszę św. pogrzebową ma koncelebrować ponad trzy tysiące księży - mówi salezjanin ks. Mariusz Wencławek, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie. - Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za całą jego służbę Kościołowi i też ten czas, kiedy był razem ze św. Janem Pawłem II tak mocno zaangażowany w obronę wiary, wierności Kościoła nauce, Objawieniu Pańskiemu. Ufamy, że dziedzictwo, które pozostawia papież-senior przypominające nam przede wszystkim też o wielkim znaczeniu chrześcijańskiej miłości będzie przez nas zachowane w dalszym ciągu.

Kamil Baracz z Fundacji Małych Stópek, już w środę pożegnał Benedykta XVI. - Jak wchodziłem do Bazyliki św. Piotra było czuć ducha modlitwy. Cały czas był odmawiany różaniec w różnych językach. Wychodząc z Bazyliki św. Piotra byłem wdzięczny Panu Bogu za to, że osobiście mogłem pożegnać papieża Benedykta - powiedział Kamil Baracz.

W uroczystościach pogrzebowych papieża Benedykta XVI na Placu Świętego Piotra na Watykanie wezmą udział polscy biskupi, duchowieństwo na czele z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. W pogrzebie weźmie też udział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Kilkunastu przywódców państw, wśród nich prezydent Andrzej Duda, ale także premier Mateusz Morawiecki znajdą się w gronie uczestników pogrzebu Benedykta XVI. Delegacje oficjalne z Włoch i Niemiec i nawet 100 tysięcy wiernych.

W łączności w Watykanem i Kościołem na świecie w intencji Benedykta XVI w polskich kościołach celebrowane będą msze święte. W godzinie pogrzebu Ojca świętego zabiją dzwony.

O modlitwę w swojej intencji prosił papież senior w duchowym testamencie napisanym 29 sierpnia 2006 roku. Przebija z niego dziękczynienie w stosunku do Boga, rodziców, rodzeństwa, rodaków, wszystkich spotkanych ludzi oraz całego Kościoła. Benedykt XVI wskazuje w nim jednocześnie: „Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem - a Kościół, ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami, jest naprawdę Jego ciałem”. Ostanie słowa papieża na łożu śmierci „Kocham Cię Jezu” są dopełnieniem duchowego testamentu.

Ciało Benedykta XVI zostanie złożone do cyprysowej trumny. Zgodnie z tradycją znajdą się w niej paliusze, które nosił zmarły papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym pokrótce została opisana jego papieska posługa.

O 8.45 trumna z ciałem Benedykta XVI zostanie wyniesiona z Bazyliki na Plac świętego Piotra, gdzie odmówiony zostanie różaniec za zmarłego papieża. O 9.30 rozpocznie się Msza pogrzebowa.

Ciało Benedykta XVI zostanie złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasu jego beatyfikacji.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).
Relacja Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR).

Zobacz także

2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej 2021-04-02, godz. 10:05 Adoracja krzyża w trybie obostrzeń Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5… » więcej 2021-04-02, godz. 08:06 Noc Konfesjonałów. Wspomnienie Jana Pawła II W Wielki Piątek wieczorem w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpocznie się 11. Noc Konfesjonałów. Symbolicznie rozpocznie się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II w 16. rocznicę tego wydarzenia. » więcej 2021-04-02, godz. 06:56 Mija 16. rocznica odejścia Jana Pawła II Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie. » więcej 2021-04-02, godz. 06:48 Wielki Piątek w Kościele katolickim Jezus jest w chorych, dlatego jak odmawiam brewiarz lub różaniec to siadam przy łóżku chorego - mówi pallotyn, ks. Andrzej Partika. » więcej
62636465666768