Chrześcijanie obrządku wschodniego świętują dziś Wielką Sobotę. Wierni przynoszą do cerkwi pokarmy, żeby je poświęcić.
Czego nie może wówczas zabraknąć?
- Przede wszystkim paschy, czyli tradycyjnego chleba pieczonego specjalnie na okazję Wielkiej Nocy - mówi ksiądz Robert Rosa, proboszcz szczecińskiej parafii grecko-katolickiej. - Pisankę kraszankę z pięknymi wzorami ukraińskimi. Jest także chrzan, sól i wędlina.
Tego dnia wyznawcy kościoła prawosławnego czekają na "Cud Świętego Ognia", który ma miejsce w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Pojawiający się tam ogień jest symbolem życia danego człowiekowi.
Ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej w Szczecinie podkreśla, że pielgrzymi przewożą go do wszystkich parafii prawosławnych na świecie.
- Symbolika tego światła przewija się również w nabożeństwach. Począwszy od nabożeństwa całonocnego czuwania, które rozpoczyna się wieczorem. Wtedy, po raz pierwszy, gasi się wszystkie światła, które są w cerkwi - opowiada Stefanowski. - Jest zupełnie ciemno. Duchowny, zapalając trzy świece, wychodzi na zewnątrz z pieśnią paschalną o zmartwychwstaniu, tak aby o północy rozpocząć procesję wokół świątyni. Potem jest jutrznia paschalna, liturgia i kończy się to nad ranem, ze śpiewem i okrzykami, że Chrystus zmartwychwstał.
Zobacz też zdjęcia z Wielkiego Piątku.
- Przede wszystkim paschy, czyli tradycyjnego chleba pieczonego specjalnie na okazję Wielkiej Nocy - mówi ksiądz Robert Rosa, proboszcz szczecińskiej parafii grecko-katolickiej.
Zobacz także
2017-12-02, godz. 11:04
Skompletuj paczkę dla niemowlaka i pomóż samotnej matce
Szampon dla dzieci, krem, puder, pieluchy i oliwka to standardowy zestaw Paczuszki dla Maluszka. Czwarta edycja akcji wystartowała.
» więcej
2017-12-01, godz. 10:33
Relikwie z Chrystusowego krzyża w parafii koło Goleniowa
Relikwie Krzyża Świętego odwiedzą zachodniopomorskie parafie. W piątek wprowadzone będą do kościoła w Krępsku niedaleko Goleniowa.
» więcej
2017-11-19, godz. 09:46
Utwory Jantar i Zauchy w kościele. Zaduszki Literackie na Pomorzanach
Przeboje Anny Jantar, Andrzeja Zauchy, ale też tych, którzy odeszli w tym roku, czyli Zbigniewa Wodeckiego i Wojciecha Młynarskiego, a wszystko w wykonaniu m.in. księży i to w kościele. W takiej scenerii mieszkańcy Pomorzan uczestniczyli…
» więcej
2017-11-18, godz. 11:03
Sześćdziesiąt lat grekokatolików w Stargardzie
Parafia greckokatolicka pod wezwaniem świętego Jozafata w Stargardzie obchodzi w sobotę jubileusz 60-lecia.
» więcej
2017-11-16, godz. 15:55
Pogrzeb ks. Szwajkosza, budowniczego szczecińskiego seminarium
Odpowiadał za budowę szczecińskiego seminarium. W czwartek na Cmentarzu Centralnym szczecinianie pożegnali ks. infułata Stanisława Szwajkosza.
» więcej
2017-11-12, godz. 23:24
Zmarł budowniczy szczecińskiego seminarium
W niedzielę zmarł ks. infułat Stanisław Szwajkosz - główny odpowiedzialny za budowę szczecińskiego seminarium duchownego.
» więcej
2017-11-04, godz. 10:15
Abp Ryś dla Radia Szczecin: O wierze trzeba mówić językiem zrozumiałym
Wiara zaczyna się od spotkania osoby i trzeba o niej mówić językiem zrozumiałym - tak w wywiadzie dla "Religii na fali" Radia Szczecin mówił bp Grzegorz Ryś, we wrześniu mianowany przez papieża Franciszka metropolitą łódzkim…
» więcej
2017-11-02, godz. 08:34
Zaduszki - czas wspomnień i modlitwy za zmarłych [WIDEO]
Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu.
» więcej
2017-11-01, godz. 06:07
Wszystkich Świętych. Radośnie i refleksyjnie
1 listopada to Wszystkich Świętych. Kościół Rzymskokatolicki wspomina świętych i błogosławionych. Również tych, których nie zna, ale uważa, że cieszą się już szczęściem wiecznym. W polskiej tradycji natomiast to czas zadumy…
» więcej
2017-11-01, godz. 05:50
Święci na ulicach Szczecina [ZDJĘCIA]
Około tysiąca osób przeszło we wtorek wieczorem w "Procesji ze Świętymi" ulicami Szczecina. Pierwszy raz właśnie w taki sposób katolicy uczcili Wigilię Wszystkich Świętych.
» więcej