Wierni kościoła greckokatolickiego w Szczecinie spotkali się w cerkwi przy ulicy Wawrzyniaka.
Jak podkreśla proboszcz parafii ksiądz Robert Rosa, Święta Wielkiej Nocy to najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym kościoła.
- W Wielki Piątek w naszych cerkwiach są odprawiane nabożeństwa z wystawieniem płaszczenicy. To symboliczny grób Chrystusa ustawiany na środku cerkwi. Wierni adorują wtedy płaszczenicę, podchodzą na kolanach, całują symboliczny całun, miejsca, w które Chrystus był ugodzony i skaleczony. Poddają się też wielogodzinnej modlitwie - tłumaczy ks. Rosa.
W Wielką Sobotę wierni kościołów grecko - katolickiego i prawosławnego przybędą do cerkwi, by poświęcić pokarmy i uczestniczyć w wieczornych nabożeństwach i całonocnym czuwaniu. Tego dnia do Polski przybywa również ogień z Ziemi Świętej. Ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej w Szczecinie podkreśla jego niezwykłe znaczenie dla wiernych.
- To jest element cudu, który ma miejsce w Jerozolimie, w Bazylice Grobu Pańskiego. Zawsze w Wielką Sobotę schodzi ogień, który przez pierwszych parę chwil nie parzy. Ludzie obmywają się tym ogniem i jest dla nich symbolem, że Bóg jest z nami. Jeśli w Wielką Sobotę przed Paschą schodzi ogień, to znaczy, że Bóg daje nam jeszcze co najmniej rok życia - wyjaśnia ks. Stefanowski.
Nabożeństwo wieczorne w kościele prawosławnym rozpoczyna się w sobotę o 20 i kończy nad ranem, wierni kościoła greckokatolickiego spotykają się w niedzielę o 7.30 by wspólnie czcić Zmartwychwstanie Pańskie.
Zobacz zdjęcia.