Chrześcijanie obrządku wschodniego świętują dziś Wielką Sobotę. Wierni przynoszą do cerkwi pokarmy, żeby je poświęcić.
Czego nie może wówczas zabraknąć?
- Przede wszystkim paschy, czyli tradycyjnego chleba pieczonego specjalnie na okazję Wielkiej Nocy - mówi ksiądz Robert Rosa, proboszcz szczecińskiej parafii grecko-katolickiej. - Pisankę kraszankę z pięknymi wzorami ukraińskimi. Jest także chrzan, sól i wędlina.
Tego dnia wyznawcy kościoła prawosławnego czekają na "Cud Świętego Ognia", który ma miejsce w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Pojawiający się tam ogień jest symbolem życia danego człowiekowi.
Ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej w Szczecinie podkreśla, że pielgrzymi przewożą go do wszystkich parafii prawosławnych na świecie.
- Symbolika tego światła przewija się również w nabożeństwach. Począwszy od nabożeństwa całonocnego czuwania, które rozpoczyna się wieczorem. Wtedy, po raz pierwszy, gasi się wszystkie światła, które są w cerkwi - opowiada Stefanowski. - Jest zupełnie ciemno. Duchowny, zapalając trzy świece, wychodzi na zewnątrz z pieśnią paschalną o zmartwychwstaniu, tak aby o północy rozpocząć procesję wokół świątyni. Potem jest jutrznia paschalna, liturgia i kończy się to nad ranem, ze śpiewem i okrzykami, że Chrystus zmartwychwstał.
Zobacz też zdjęcia z Wielkiego Piątku.
- Przede wszystkim paschy, czyli tradycyjnego chleba pieczonego specjalnie na okazję Wielkiej Nocy - mówi ksiądz Robert Rosa, proboszcz szczecińskiej parafii grecko-katolickiej.
Zobacz także
2020-08-31, godz. 13:06
"Rewolucja kulturowa neomarksistów niszczy obyczaje"
Rewolucja kulturowa neomarksistów, która trwa od XX wieku niszczy prawo, obyczaje, sposób zachowania się i myślenia - powiedział w Szczecinie podczas Dni Katechetycznych w szczecińskiej katedrze br. Tadeusz Ruciński ze zgromadzenia…
» więcej
2020-08-29, godz. 12:50
Ksiądz z naszej archidiecezji zredagował podręcznik do religii
Od nowego roku szkolnego w całej Polsce katecheci będą korzystać z nowych podręczników do religii. Jeden z nich "Pan Bóg jest naszym ojcem" zredagował kapłan z naszej archidiecezji ks. dr Paweł Płaczek.
» więcej
2020-08-29, godz. 11:00
Wakacyjna akcja Caritas inaczej niż zwykle
Dwa obozy jeździeckie i dwa rejsy dla młodych ludzi, na których mogli uczyć się żeglowania zorganizował podczas wakacji Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
» więcej
2020-08-28, godz. 20:17
Abp Dzięga został członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
Arcybiskup Andrzej Dzięga został nowym członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski - informuje TVP3 Szczecin.
» więcej
2020-08-28, godz. 15:37
"Za wiarę w Chrystusa wciąż mordowani są ludzie"
W reżimach totalitarnych praktykowanie chrześcijaństwa jest niemożliwe a za wiarę w Chrystusa mordowani wciąż są ludzie w wielu krajach afrykańskich - powiedział podczas Szczecińskich Dni Katechetycznych, które odbywają się w…
» więcej
2020-08-26, godz. 07:34
Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
26 sierpnia katolicy w Polsce obchodzą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
» więcej
2020-08-23, godz. 17:31
Rolnicy świętują udane zbiory. Dożynki Archidiecezjalne w Mieszkowicach [DUŻO ZDJĘĆ]
To był trudny rok, ale jest za co dziękować Panu Bogu - zgodnie mówią rolnicy i uczestnicy tegorocznych Dożynek Archidiecezjalnych w Mieszkowicach.
» więcej
2020-08-23, godz. 09:28
Dożynki archidiecezjalne w Mieszkowicach
Prezentacja wieńców dożynkowych, prezentacja regionalnych potraw i wyrobów artystycznych z regionu. To część programu tegorocznych Dożynek Archidiecezjalnych, które odbędą się w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowi…
» więcej
2020-08-23, godz. 08:46
Zbiórka na Bejrut w kościołach archidiecezji
W kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej trwają w niedzielę zbiórki na pomoc poszkodowanym w eksplozji w stolicy Libanu, Bejrucie.
» więcej
2020-08-22, godz. 12:09
Zmarła Józefa Hennelowa
W Krakowie zmarła zmarła Józefa Hennelowa, wieloletnia felietonistka "Tygodnika Powszechnego", autorka książek i posłanka na Sejm. Miała 95 lat.
» więcej