Chrześcijanie obrządku wschodniego świętują dziś Wielką Sobotę. Wierni przynoszą do cerkwi pokarmy, żeby je poświęcić.
Czego nie może wówczas zabraknąć?
- Przede wszystkim paschy, czyli tradycyjnego chleba pieczonego specjalnie na okazję Wielkiej Nocy - mówi ksiądz Robert Rosa, proboszcz szczecińskiej parafii grecko-katolickiej. - Pisankę kraszankę z pięknymi wzorami ukraińskimi. Jest także chrzan, sól i wędlina.
Tego dnia wyznawcy kościoła prawosławnego czekają na "Cud Świętego Ognia", który ma miejsce w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Pojawiający się tam ogień jest symbolem życia danego człowiekowi.
Ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej w Szczecinie podkreśla, że pielgrzymi przewożą go do wszystkich parafii prawosławnych na świecie.
- Symbolika tego światła przewija się również w nabożeństwach. Począwszy od nabożeństwa całonocnego czuwania, które rozpoczyna się wieczorem. Wtedy, po raz pierwszy, gasi się wszystkie światła, które są w cerkwi - opowiada Stefanowski. - Jest zupełnie ciemno. Duchowny, zapalając trzy świece, wychodzi na zewnątrz z pieśnią paschalną o zmartwychwstaniu, tak aby o północy rozpocząć procesję wokół świątyni. Potem jest jutrznia paschalna, liturgia i kończy się to nad ranem, ze śpiewem i okrzykami, że Chrystus zmartwychwstał.
Zobacz też zdjęcia z Wielkiego Piątku.
- Przede wszystkim paschy, czyli tradycyjnego chleba pieczonego specjalnie na okazję Wielkiej Nocy - mówi ksiądz Robert Rosa, proboszcz szczecińskiej parafii grecko-katolickiej.
Zobacz także
2020-04-11, godz. 12:13
Święcenia pokarmów i wielkanocne życzenia od księdza arcybiskupa
Kościół katolicki obchodzi Wielką Sobotę. To dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielka Sobota to trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego.
» więcej
2020-04-11, godz. 10:23
Droga Krzyżowa w Watykanie
Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, które z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się w Koloseum, a na pustym placu Świętego Piotra. Procesja z krzyżem wiodła od obelisku do schodów przed wejściem do…
» więcej
2020-04-11, godz. 09:06
Wielka Sobota, dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa
W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna.
» więcej
2020-04-10, godz. 07:02
Wielki Piątek, czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa
10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
» więcej
2020-04-09, godz. 06:35
Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii
W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.
» więcej
2020-04-08, godz. 21:42
Goście RSnW: święta mamy przeżywać duchowo
To będą inne święta, ale może przez to bardziej duchowe - oceniają goście "Radia Szczecin na Wieczór".
» więcej
2020-04-06, godz. 17:15
"Na progu Paschy". Ostatni dzwonek na przygotowanie duchowe do świąt
Rekolekcje "Na progu Paschy" to jedna z ostatnich szans na duchowe przygotowanie przed Świętami Wielkanocnymi.
» więcej
2020-04-05, godz. 16:44
Biskup rzeszowski zachęca do refleksji podczas epidemii
Biskup rzeszowski Jan Wątroba zachęca do refleksji w tym trudnym czasie, w jakim się znaleźliśmy.
» więcej
2020-04-05, godz. 13:59
Papież: w dramacie pandemii trzeba otworzyć serce dla Bożej miłości
Papież powiedział, że w dramacie pandemii, rozpadających się pewników i poczuciu opuszczenia, trzeba otworzyć serce dla Bożej miłości i służyć bliźnim.
» więcej
2020-04-05, godz. 09:19
Dziś w Kościele Katolickim Niedziela Palmowa
Nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej otwiera Wielki Tydzień, którego zwieńczeniem będą trzy święte dni symbolizujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
» więcej