Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Arcybiskup Stanisław Gądecki - luty 2020 Fot. twitter.com/EpiskopatNews
Arcybiskup Stanisław Gądecki - luty 2020 Fot. twitter.com/EpiskopatNews
Biskupi wezwali w środę do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka.
Oświadczenie opublikowano po zebraniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski - mówi rzecznik Episkopatu, ksiądz Leszek Gęsiak.

- Biskupi wyrazili niepokój w związku z eskalacją napięcia społecznego i agresji, przypadkami niszczenia mienia publicznego, dewastacji kościołów czy uniemożliwiania sprawowania liturgii. Polityków i uczestników debaty społecznej wezwali do przeanalizowania przyczyn zaistniałej sytuacji, szukania dróg wyjścia z w duchu prawdy i dobra wspólnego bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła. Biskupi poprosili również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny - powiedział.

Biskupi podziękowali duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy stają w obronie swoich kościołów.

"Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych niż wspólnota wierzących. Dziękujemy także służbom porządkowym. Kościół chce pozostać otwarty dla wszystkich ludzi niezależnie od ich przynależności w życiu społecznym i politycznym" - napisali.

W skład Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wchodzą: abp Stanisław Gądecki - przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski - wiceprzewodniczący KEP, bp Artur Miziński - sekretarz generalny KEP, kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Budzik, abp Andrzej Dzięga, abp Józef Kupny, abp Wojciech Polak, abp Grzegorz Ryś, abp Wiktor Skworc, bp Andrzej Czaja, bp Piotr Turzyński oraz bp Damian Bryl.

Po tym, jak w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją w wielu miastach w Polsce odbywają się protesty. Ich kulminacja miała miejsce w niedzielę.

Proaborcyjna akcja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet miała hasło "Słowo na niedzielę".

Manifestanci dewastowali kościoły, pomniki, przerywali niedzielne Msze święte, protestowali na ulicach wykrzykując wulgarne hasła i blokowali wejście wiernym do świątyń.

Zdarzały się też słowne ataki na kapłanów, wiernych, modlących się na ulicach oraz osoby, które chroniły wejścia do kościołów. Protestujący wdarli się też do niektórych świątyń z transparentami, zakłócając Msze święte. Rozrzucali ulotki, skandowali proaborcyjne hasła oraz trzymali transparenty z symbolem protestów - błyskawicą.

Warszawski Strajk Kobiet, inicjator protestów w Warszawie i wielu miastach Polski, opublikował na jednym z portali społecznościowych adresy i numery telefonów sędzi TK Krystyny Pawłowicz, Kai Godek, działaczki Pro-Life, Bartłomieja Wróblewskiego, posła PiS zachęcając do protestów.

Jak poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński tylko w miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano 22 wtargnięcia na Msze święte i 79 uszkodzeń elewacji. Zatrzymano 76 osób. W 101 przypadkach postępowania prowadzi prokuratura.

Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński wezwał do obrony Kościoła. W oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych powiedział, że celem ataków na kościoły jest zniszczenie Polski.

APEL RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA I POKOJU SPOŁECZNEGO

Dzisiaj, kiedy przez nasz kraj przetacza się fala ulicznych protestów, Papież Franciszek w czasie audiencji ogólnej skierował ważne i znaczące słowa do Polaków. Przypomniał w nich św. Jana Pawła II, który „zawsze wzywał do szczególnej miłości wobec słabych i bezbronnych, i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci”.

Słowa te wpisują się w nieustanne wołanie Kościoła o ochronę, także prawną, życia każdego człowieka, również nienarodzonego, zgodnie z przykazaniem „Nie zabijaj”.
Papież Franciszek prosił dzisiaj Boga, „aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości”.

Przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci. Dziękujemy wszystkim wspólnotom i instytucjom, które od lat to robią i zwracamy się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych, o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy, tak indywidualnej, jak i instytucjonalnej, potrzebują i będą potrzebować. Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy.


Z wielkim bólem obserwujemy eskalację napięcia społecznego i agresji. Niepokojem napawają również wulgarny język, którym posługuje się część protestujących, niszczenie mienia społecznego, przypadki dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianie sprawowania w nich liturgii. Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka.

Polityków i wszystkich uczestników debaty społecznej prosimy, w tym dramatycznym czasie, o dogłębne analizowanie przyczyn zaistniałej sytuacji i szukanie dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła.

Dziękujemy duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy odważnie stają w obronie swoich kościołów. Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych niż wspólnota wierzących. Dziękujemy także służbom porządkowym. Kościół chce pozostać otwarty dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich przynależności w życiu społecznym i politycznym.

Przeżywamy jednocześnie bardzo trudny czas obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. W imię troski o bezpieczeństwo i zdrowie niezmiennie apelujemy o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie.

Prosimy również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii. Przekazujemy tekst modlitwy przygotowanej na ten czas.

Wszystkim rodakom z serca błogosławimy


Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

- Polityków i uczestników debaty społecznej wezwali do przeanalizowania przyczyn zaistniałej sytuacji, szukania dróg wyjścia z w duchu prawdy i dobra wspólnego bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła. Biskupi poprosili również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny - powiedział.

Zobacz także

2024-05-26, godz. 15:57 Archidiecezjalne Dni Młodych. Wątek św. Ottona Do wtorku można zapisywać się na Archidiecezjalne Dni Młodych, które rozpoczną się w Wolinie 30 maja. » więcej 2024-05-23, godz. 19:49 Finał konkursu biblijnego w Szczecinie. "Pismo Święte jak niesamowita przygoda" Kilkanaście szkół z całego regionu wzięło udział w Archidiecezjalnym Konkursie Biblijnym "Spotkanie ze św. Łukaszem". » więcej 2024-05-23, godz. 18:52 Pielgrzymka z Bambergu w Szczecinie. "Św. Otton był bardzo racjonalnym misjonarzem" Blisko sto osób z Bambergu odwiedziło w czwartek Szczecin. To grupa wiernych i biskupów, która uczestniczy w pielgrzymce śladami św. Ottona. » więcej 2024-05-20, godz. 20:41 Bp Zieliński: Ruchy, grupy duszpasterskie to wiosna Kościoła Stajemy we wspólnocie duszpasterstw, grup życia apostolskiego, ruchów i stowarzyszeń, by podziękować Bogu za dar naszego powołania - mówił biskup Zbigniew Zieliński w homilii podczas Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej w Szcze… » więcej 2024-05-20, godz. 02:16 Rok Ottonowy rozpoczęty w archidiecezji [ZDJĘCIA] W niedzielny wieczór w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej rozpoczęły się obchody jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu. » więcej 2024-05-19, godz. 10:57 Obchody 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu Dziś w szczecińskiej katedrze rozpoczęcie obchodów jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Mszy św. o 18 będzie przewodniczył administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej biskup… » więcej 2024-05-19, godz. 09:10 Kościół Katolicki obchodzi Zesłanie Ducha Świętego Dziś Kościół Katolicki obchodzi jedno z najważniejszych świąt - Zesłanie Ducha Świętego. Historia uroczystości sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. To też początek samodzielnej działalności Kościoła. » więcej 2024-05-17, godz. 19:24 "Św. Otton doskonale wyczuł oczekiwania ludzi mieszkających nad Odrą i Bałtykiem" W niedzielę rozpoczną się archidiecezjalne obchody jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Niemiecki biskup doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan w XII wieku. » więcej 2024-05-15, godz. 13:28 Zabawa, modlitwa, warsztaty. Zapisy na święto młodych w Wolinie Koncerty, konferencje i liczne warsztaty wypełnią program tegorocznych Archidiecezjalnych Dni Młodych, które na przełomie maja i czerwca odbędą się w Wolinie. Trwają zapisy. » więcej 2024-05-11, godz. 16:44 Ministranci nie tylko przy ołtarzu. Ikona Pogoni doceniła talent sportowy Kilka miesięcy rywalizacji sportowej i w sobotę zwieńczeniem tego było wręczenie pamiątkowych pucharów i dyplomów. W szczecińskim Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym podsumowano tegoroczną piłkarską Ligę Ministrancką. » więcej
78910111213