Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Bazylika Grobu Świętego – najważniejsza świątynia chrześcijańska położona w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Grobu_%C5%9Awi%C4%99tego
Bazylika Grobu Świętego – najważniejsza świątynia chrześcijańska położona w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Grobu_%C5%9Awi%C4%99tego
Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi chrześcijanie.
Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta w Jerozolimie jest jedną z głównych uroczystości Wielkiego Tygodnia w miejscu, w którym żył i umarł Chrystus. Co roku biorą w niej udział tłumy wiernych z całego świata. Dzisiaj, ze względu na zamknięte granice, przez miasto przejdą duchowni oraz miejscowi chrześcijanie.

- Kiedy mówię "miejscowi" mam na myśli oczywiście arabskojęzycznych katolików plus jeszcze setki katolickich imigrantów, zwłaszcza z Indii i Filipin, którzy przyjeżdżają z Tel Awiwu i z innych nadmorskich miejscowości, gdzie kościołów nie ma - podkreśla pracujący w Jerozolimie dominikanin, ojciec Łukasz Popko.

Procesja rozpocznie się przed południem w niegdysiejszej twierdzy Antonia, która dzisiaj jest muzułmańską szkołą, a zakończy w Bazylice Bożego Grobu, czyli w kościele postawionym w miejscu, gdzie Chrystus został ukrzyżowany i złożony do grobu.

Choć w Izraelu zdjęto już część restrykcji, to nadal obowiązuje utrzymywanie dystansu społecznego i noszenie masek. Z tego powodu liczba wiernych podczas uroczystości religijnych jest ograniczona.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Zobacz także

2021-12-10, godz. 11:24 Kobiety będą mogły udzielać Komunii Świętej? W niedzielę wejdzie w życie dekret Episkopatu Polski, który dopuszcza możliwość ustanowienia kobiet w posłudze lektora czy akolity. To oznacza, że kobiety mogłyby udzielać Komunii Świętej. » więcej 2021-12-05, godz. 10:43 Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową. Są nagrody Konkurs na wykonanie Szopki Bożonarodzeniowej organizuje Fundacja Małych Stópek wraz z sekretariatem do spraw Apostolstwa, Księży Pallotynów. » więcej 2021-12-05, godz. 09:56 Przez sport do Kościoła. "To dobra wędka" Od dziecka był miłośnikiem sportu, grał w piłkę, a potem poszedł do seminarium, został księdzem i wciąż realizuje tą pasję. Gra w piłkarskiej reprezentacji polskich księży. Ks. Emil Kancir jest kapłanem Archidiecezji Lubelskiej… » więcej 2021-11-29, godz. 17:54 Kamień Pomorski świętuje nadanie honorowego obywatelstwa papieżowi W Kamieniu Pomorskim upamiętniono 20. rocznicę nadania honorowego obywatelstwa miasta papieżowi Janowi Pawłowi II. » więcej 2021-11-28, godz. 17:01 Zerwij chlebek i pomóż potrzebującej rodzinie [ZDJĘCIA] Parafianie zrywają symboliczne chlebki z choinki w kościele, aby zamienić bochenki na paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin na święta Bożego Narodzenia. Akcję - od kilku lat - prowadzi Parafia Rzymskokatolicka p.w. Przemienienia… » więcej 2021-11-21, godz. 09:47 "By zatroszczyć się także o dzieci, które mają przyjść na świat" Szczecińska Fundacja Małych Stópek zachęca do pomocy dzieciom w ramach akcji Paczuszka dla Maluszka. » więcej 2021-11-21, godz. 09:08 Caritas zbiera na migrantów, również na szczeciński ośrodek Dziś w kościołach w całej Polsce trwa zbiórka na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Pol… » więcej 2021-11-21, godz. 08:19 Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Kościele W niedzielę w Kościele Katolickim uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jej początki to pierwsza połowa XX wieku. » więcej 2021-11-11, godz. 13:04 "Chodzi o rozbudzenie kultu św. Ottona" Metropolita szczecińsko-kamieński rozpoczął trzyletni okres przygotowań do Jubileuszu Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu. » więcej 2021-11-11, godz. 11:43 Duchowieństwo, a niepodległość Polski Cały naród polski pracował nad odbudową państwa polskiego, a cząstką, która odegrała wybitną rolę było duchowieństwo. W 1924 roku było prawie osiem tysięcy kapłanów. » więcej
47484950515253