Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wierni jeszcze przed świtem zmierzali na Plac św. Piotra. Fot. Archiwum prywatne
Wierni jeszcze przed świtem zmierzali na Plac św. Piotra. Fot. Archiwum prywatne
W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe papieża-seniora Benedykta XVI, którym przewodniczył papież Franciszek.
Wierni z całego świata przybyli do Watykanu, by pożegnać Benedykta XVI. Msza pogrzebowa emerytowanego papieża rozpoczęła się o 9:30 na Placu świętego Piotra i przewodniczył jej Ojciec Święty Franciszek.

W trakcie homilii papież Franciszek podkreślił, że wspólnota kościelna pragnie w modlitwach powierzyć papieża Benedykta XVI w ręce Ojca: "niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę zapaloną olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał i której był świadkiem podczas swego życia". Papież zwrócił się także ze słowami nadziei na wieczną radość dla zmarłego papieża. "Wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos!" - mówił papież Franciszek.

W homilii Ojciec Święty nawiązał do czytanych w Ewangelii słów Jezusa: "Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego". Zachęcał, abyś wzorem Jezusa oddawać się w ręce Boga.
- Ręce przebaczenia i współczucia, uzdrowienia i miłosierdzia, ręce namaszczenia i błogosławieństwa, które skłoniły Go, by oddał się w ręce swoich braci. Pan, otwarty na historie, które napotkał po drodze, pozwolił się doszlifować woli Bożej, biorąc na swoje barki wszystkie konsekwencje i trudności Ewangelii, aż zobaczył swoje ręce przebite ze względu na miłość - powiedział Franciszek.

Papież Franciszek mówił o swoim poprzedniku jako o „wiernym przyjacielu Jezusa“. W homilii papież Franciszek mówił, że jego poprzednik poświęcił swoje życie Bogu oraz drugiemu człowiekowi. Podkreślał, że pontyfikat Benedykta XVI nie był łatwy, a były papież musiał stawiać czoła wielu wyzwaniom.

- Podobnie jak Mistrz, pasterz ponosi ciężar wstawiennictwa i trud namaszczenia swojego ludu, zwłaszcza w sytuacjach, w których dobro musi walczyć o zwycięstwo, a godność naszych braci i sióstr jest zagrożona - mówił papież.

Franciszek w homilii powiedział, że Joseph Ratzinger przez lata obdarowywał wiernych swoją mądrością, łagodnością i oddaniem.

Złożone w cyprysowej trumnie ciało Benedykta XVI zostało przeniesione z Placu do Bazyliki Świętego Piotra. Następnie zostało ono złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasu jego beatyfikacji. Ta część uroczystości miała charakter prywatny.

Papież Benedykt XVI zmarł w ostatni dzień 2022 roku w wieku 95 lat. Emerytowanego papieża na Placu Świętego Piotra żegnają dziesiątki tysięcy wiernych, a także przedstawiciele wielu państw. Przed 9:00 trumnę z ciałem Benedykta XVI wyniesiono z Bazyliki na Plac świętego Piotra, wierni odmówili różaniec za zmarłego papieża.

W gronie kilkunastu przywódców obecnych na pogrzebie są prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W uroczystościach pogrzebowych papieża Benedykta XVI uczestniczą także polscy biskupi oraz duchowieństwo na czele z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. Większość krajów będzie jednak reprezentowana przez członków rządów lub ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej.

Zgodnie z tradycją w trumnie papieża Benedykta XVI znalazły się paliusze, które nosił zmarły papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym została opisana jego papieska posługa.

Obrzędy pogrzebowe jedynie w niewielkiej mierze różniły się od obrzędów przewidzianych na pogrzeb urzędującego papieża. Nie było końcowych modlitw diecezji rzymskiej i Kościołów wschodnich. Inne też były czytania mszalne.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).
Wierni z całego świata uczestniczyli na Placu Świętego Piotra w Watykanie we mszy pogrzebowej papieża seniora Benedykta XVI.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).

Zobacz także

2020-03-10, godz. 17:26 Plac Świętego Piotra zamknięty W związku z epidemią koronawirusa władze Watykanu postanowiły zamknąć Plac Świętego Piotra i ograniczyć dostęp do bazyliki. Poinformowało o tym watykańskie Biuro Prasowe. » więcej 2020-03-09, godz. 16:01 Modlitwy za chorych na koronawirusa i ich opiekunów Od poniedziałku w dwóch kościołach w Szczecinie rozpoczęły się modlitwy za chorych na koronawirusa. Decyzja metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi zapadła po informacji o pogorszeniu się stanu zdrowia jednej… » więcej 2020-03-08, godz. 08:46 Postawa kościoła katolickiego w latach 1979–1989/1990 Objęcie diecezji przez biskupa Kazimierza Majdańskiego, postawa kościoła katolickiego wobec porozumień sierpniowych, wizyta Ojca Świętego w Szczecinie, czy utworzenia arcybiskupstwa. O tych wydarzeniach można przeczytać w niedawno… » więcej 2020-03-07, godz. 08:54 Rzecznik Episkopatu zachęca do udziału w rekolekcjach wielkopostnych Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do wzięcia udziału w wielkopostnych rekolekcjach. Jak powiedział duchowny, rekolekcje są doskonałą okazją do spojrzenia na życie z innej perspektywy i dokonania… » więcej 2020-03-02, godz. 08:01 Watykan udostępni dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XII W poniedziałek archiwa watykańskie udostępnią dokumenty dotyczące Piusa XII - papieża czasów II wojny, oskarżanego o obojętność i milczenie wobec Holokaustu. » więcej 2020-02-26, godz. 07:00 Rozpoczyna się Wielki Post Środą Popielcową rozpoczyna się 40-dniowy czas Wielkiego Postu, czyli bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych, najważniejszych dla chrześcijan. Popielec to dzień, w którym katolicy uczestniczą we mszy św. a także… » więcej 2020-02-24, godz. 10:45 Uczczenie pamięci niemieckiego księdza, który walczył z nazizmem To męczennik, który wciąż czeka na bliższe poznanie - tak o byłym proboszczu parafii w Podjuchach mówił ks. arcybiskup Andrze Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Chodzi o ks. Alberta Willimsky'ego, niemieckiego księdza… » więcej 2020-02-23, godz. 13:42 Watykańska msza w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II 17 maja na Placu Świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek odprawi uroczystą mszę w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji do Rzymu przybędzie z Polski Narodowa Pielgrzymka. » więcej 2020-02-23, godz. 12:19 Bal charytatywny Bractwa Małych Stópek Piłka z podpisem koszykarza Marcina Gortata, koszulka z autografem piłkarza Kamila Grosickiego - to tylko niektóre z cennych rzeczy, jakie można było kupić podczas licytacji na Balu Charytatywnym Bractwa Małych Stópek. » więcej 2020-02-23, godz. 08:06 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu W Kościele katolickim w Polsce pod hasłem 'Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach' rozpoczyna się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Ma on zachęcić wiernych do modlitwy 'w niezwykle ważnej intencji, jaką jest wewnętrzna… » więcej
84858687888990