Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE
MIGAWKA-Program z 19.09.21
Zgodnie z tytułem audycji, w tym programie na początek kilkuminutowa relacja z naszego spotkania w ubiegłą niedzielę 12 września. Pogoda "wisiała na włosku", nawet w pewnym momencie pokropiło - ale ostatecznie wszyscy, którzy się zgłosili, mogli spróbować swoich sił w operowaniu dronem. Humory dopisały - także dzięki świetnej i profesjonalnej opiece Jakuba Śledziowskiego i Tomasza Wojtalika z akademialatania.pl. Dziękujemy im za organizację tego spotkania i zaangażowanie. W drugiej części audycji parę słów na temat nadesłanych przez Was fotografii. Akurat w tym Plenerze Migawki - paradoks - fotografia nie była najważniejsza, chodziło oczywiście o zapoznanie się z dronami, ale cieszy, że mimo to udało się Wam uchwycić kilka kadrów, które zobaczycie w dziale Galeria Migawki.
MIGAWKA-Program z 12.09.21
Co prawda Światowy Dzień Fotografii świętujemy 19 sierpnia - ale ponieważ w czasie urlopów nie udało się o tym porozmawiać, to nadrabiamy zaległość. Gościem tej Migawki jest szczeciński fotografik, wykładowca Akademii Sztuki, słyszany już niegdyś w tej audycji Paweł Kula. Który dowodzi, że żyjemy w bardzo ciekawych czasach 182 lata po oficjalnie ogłoszonym powstaniu fotografii. Nie tylko cyfrowa rewolucja (lustrzanki i bezlusterkowce), ale i stosowanie analogowych technik we współczesny sposób - doprawdy, ciekawe to czasy dla naszej ulubionej sztuki. Można i spróbować anthotypii, a "eksperymentalne" techniki analogowe są dostępne jak nigdy dotąd (w rozmowie wspominamy sklepy, możecie sprawdzić tu, tu czy tu i tu).
MIGAWKA-Program z 05.09.21
W pierwszej części audycji zapraszamy do posłuchania rozmowy z Andrzejem Czapiewskim. Członek Fotoklubu Zamek i Fotograficznej Grupy Twórczej "Kontur" właśnie otworzył swoją pierwszą autorską wystawę, zatytułowaną "Od Czapy". Możecie ją oglądać w Zamku Książąt Pomorskich. W drugiej części tej Migawki rozmawiamy ze szczecińskim fotografikiem Cezarym Dubielem. Już w następną niedzielę 12 września, razem ze szczecińską Akademią Latania spróbujemy swoich sił w fotografii z drona. Cezary Dubiel od pół roku jest użytkownikiem takiego sprzętu i dzieli się uwagami dotyczącymi codziennej pracy z tym urządzeniem.
MIGAWKA-Program z 29.08.21
Zmiana perspektywy zawsze w fotografii była wielce pożądana. O ile łatwo było fotografować z dołu, z "pozycji żaby", o tyle zdjęcia lotnicze były zajęciem dla wybranych. Wraz z rozwojem dronów, oczywiście fotografia "z góry" trafiła pod strzechy. I bardzo cieszymy się, że dzięki uprzejmości Jakuba Śledziowskiego ze szczecińskiej Akademii Latania, słuchacze Migawki będą mogli spróbować swoich sił w fotografowaniu dronem. Oczywiście, potraktujcie to jako wprawkę, wstęp do dalszej zabawy - być może nie wiecie jeszcze, czy robienie zdjęć z drona to coś dla Was, więc będzie okazja się sprawdzić. O różnych aspektach robienia zdjęć z drona, już w Migawce rozmawialiśmy, tu i tu znajdziecie wspomniane audycje z tego roku

UWAGA: PROSIMY O UWAŻNE ZAPOZNANIE SIĘ ZE WSZELKIMI INFORMACJAMI DOTYCZĄCYMI ORGANIZACJI 136 PLENERU MIGAWKI. SPOTKANIE JEST OTWARTE DLA WSZYSTKICH CHĘTNYCH, ALE WYMAGA OD NAS LOGISTYCZNEGO PRZYGOTOWANIA. SZCZEGÓŁY W AUDYCJI I W DZIALE AKTUALNOŚCI.
MIGAWKA-Program z 22.08.21
Na początek krótkie wyjaśnienie: niemal na pewno w audycji za tydzień zaprosimy Was na kolejny Plener Fotograficzny Migawki. A w międzyczasie spotkaliśmy się z prezesem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego Piotrem Wolskim. Razem z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczecinie, Klubem Delta zapraszają na otwarty spacer z aparatami w ręce po Dąbiu. Stanie się to 4 września (prawdopodobnie kolejny Plener Migawki odbędzie się w weekend tydzień później). A że w mijającym tygodniu mieliśmy też Międzynarodowe Święto Fotografii, to była okazja, aby podyskutować o kondycji naszej ukochanej ze sztuk.
MIGAWKA-Program z 15.08.21
Dostaliśmy zaproszenie na wernisaż - i finisaż jednocześnie. Wydarzenie pod patronatem STF-u i Muzeum Tatrzańskiego. Jak sami napisali: "Rysy, to najwyższy szczyt w Polsce. Punkt odniesienia dla wielu artystów, także dla fotografów. W dniu 30 lipca 1840 roku po raz pierwszy ludzka stopa dotknęła szczytu tej góry, a w 2020 r., w rocznicę tego wydarzenia, fotograficy Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego powtórzyli ten wyczyn. Chociaż - zamiast „wyczyn” można by napisać „wejście”, przecież teraz na szczyt prowadzi szlak, ale jeśli to wyprawa w strojach z epoki, a po drodze fotografuje kamera mieszkową na błonę ciętą, to z pewnością był to „wyczyn”. W tej audycji relacja z tego, co działo się w „Pracowni rekonstrukcji procesów fotograficznych ALTANA 1893” Andrzeja „Graby” Grabowieckiego dokładnie 30 lipca.
MIGAWKA-Program z 08.08.21
Jedną z najważniejszych misji Migawki jest informowanie o naszych, lokalnych inicjatywach fotograficznych. Grzegorz Czarnecki i stowarzyszenie w którym działa, 1839 Association są ostatnio bardzo aktywni. Fotografik przygotował właśnie wystawę, w której podsumowuje 20 lat swojej działalności w ramach Związku Polskich Artystów Fotografików. Jeszcze przed wernisażem spotkaliśmy się z Autorem, aby porozmawiać o tych pracach, perspektywie dwóch dekad w fotografii i planach na przyszłość. Wystawa będzie prezentowana przynajmniej do września w galerii stowarzyszenia przy ulicy Kolumba w Szczecinie.
MIGAWKA-Program z 01.08.21
To było kolejne bardzo ciekawe plenerowe spotkanie - w końcu, jak często macie okazję fotografować turnieje łucznicze? Niezwykle kolorowe to wydarzenie - i, zgodnie z przewidywaniami, ustawieni w rzędzie zawodnicy byli bardzo chętnie kadrowani przez uczestników naszego spotkania. Plener numer 135 przeszedł więc do historii. Oczywiście tutaj także podziękowania dla organizatorów Międzynarodowego Turnieju Łuczniczego Śladami Rybaka z Akademia Łucznictwa i Sportów Strzeleckich "Defmar". Tradycyjnie w audycji parę słów na temat kadrów, które widzicie w tym akapicie - a poniżej, w Galerii Migawki, wszystkie ujęcia. Naturalnie warto obejrzeć.
.
MIGAWKA-Program z 25.07.21
Skoro 135. Plener Migawki poświęcamy fotografii sportowej, to przydałoby się parę słów na tematy warsztatowe. Począwszy od odpowiedniej podstawy - monopodu - poprzez dyskusję na temat czasów naświetlania, jakie będą potrzebne do zamrożenia ruchu sportowców. Jaką czułość matrycy nastawić, na co zwrócić uwagę, czy przydadzą nam się tylko obiektywy o długiej ogniskowej - a może i szerokie kąty znajdą zastosowanie? Krótkie przypomnienie zatem w tej Migawce, w studiu redakcyjny kolega Wojciech Ochrymiuk z działu on-line, odpowiadającego za zdjęcia i video na stronie głównej radioszczecin.pl
MIGAWKA-Program z 18.07.21
Uczestnicy Plenerów Migawki mieli już okazję fotografować mecz futbolu amerykańskiego, mistrzostwa na ergometrach wioślarskich, piłkę wodną, piłkę ręczną... A co powiecie na łucznictwo? Spróbujemy swoich sił w przyszły weekend. W Policach odbędzie się Międzynarodowy Turniej Łuczniczy "Śladami Rybaka". Przydadzą się teleobiektywy, choć inne ogniskowe także mile widziane, w czasie zawodów będą na przykład zbierane środki na pomoc dla chorej na SMA Ingi. O szczegóły opowiada nam organizatorka turnieju, Katarzyna Chmielewska. Spotkamy się w przyszłą niedzielę - szczegóły w audycji, także poniżej na stronie w Aktualnościach Migawki. Możecie także sprawdzić stronę organizatora.
12