Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE
MIGAWKA-Program z 26.03.23
Czasami zdarza się w tej audycji, że korzystamy z pomocy redakcyjnych kolegów. Na wernisażu wystawy w Klubie XII Muz "Szczecin to TEŻ! nasze miasto" był Krzysztof Cichocki, który porozmawiał z autorem zdjęć. Krzysztof Dolinny sfotografował między innymi osoby z zespołem Downa, w tym tygodniu przypadał ich dzień 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tej Migawce usłyszycie też o wyjątkowych kadrach z lat 80-tych, które pokazywały na przykład manifestacje przeciwko dyktaturze PRL. Grzegorz Gibas zajmuje się historycznymi tematami w radiu - i to on w Instytucie Pamięci Narodowej spotkał Jarosława Kaczorowskiego, fotografa szczecińskiej opozycji w PRL-u. Który właśnie zdecydował o przekazaniu wyjątkowych kadrów historykom.
MIGAWKA-Program z 19.03.23
Bardzo dawno nie było takiej Migawki - czyli audycji, w której oglądamy i rozmawiamy o fotografiach wyróżnianych i nagradzanych w słynnych konkursach. Co prawda, to jeszcze nie jest finalny etap, ale Sony Photography Awards to dobry przyczynek do dyskusji. W ogłoszonej kategorii Open mamy także szczeciński akcent - i niezwykłą kontrowersję. Szczeciński fotografik Cezary Dubiel ma swoje zdanie na temat zwycięskiej pracy, którą stworzyła... sztuczna inteligencja. Tu znajdziecie artykuł na który powołujemy się w rozmowie - a tu link do galerii wyróżnionych prac.
MIGAWKA-Program z 12.03.23
Na przestrzeni lat audycje poświęcone sprzętowi fotograficznemu zdarzają się nam coraz rzadziej. Ale wciąż słyszy się pytania o "najtańszy jasny obiektyw" - a skoro tak, to w studiu pojawił się fotoreporter Radia Szczecin Robert Stachnik, świetnie ze sprzętem obeznany. Więc parę słów i o obiektywach, "rewolucji bezlusterkowej", kartach pamięci i innych takich kwestiach zamieniliśmy. W drugiej części programu szczeciński fotografik Cezary Dubiel, w imieniu wielu zaangażowanych w wydarzenie osób, zaprasza na bezpłatne warsztaty w Trzebiatowie. W sam raz dla tych, którzy jeszcze są na początku swojej fotograficznej drogi.
MIGAWKA-Program z 05.03.23
Historyk Instytutu Pamięci Narodowej, fotograf i pasjonat tej sztuki w ramach swojej naukowej pracy przybliża dzieje także szczecińskich twórców z dawnych lat. Niedawno w Przystanku Historia IPN-u zorganizowano spotkanie "Szczecińskie klisze - fotografowie, fotograficy i fotoreporterzy 1945-1989" - a że nie udało się tam trafić z mikrofonem Migawki, to zaprosiliśmy Pawła Miedzińskiego do studia Radia Szczecin, aby przybliżył również nam te zagadnienia.
MIGAWKA-Program z 26.02.23
Zgodnie z obietnicą z zeszłego tygodnia wracamy w audycji do wydarzeń z 15 lutego. W ową środę odbyły się dwa wernisaże jakże różniących się od siebie wystaw (w audycji prezentujemy te nagrania teraz, bo tydzień temu mieliśmy podsumowanie 150. Pleneru Migawki). Zaczynamy od galerii szczecińskiego oddziału ZPAF na Wydziale Elektrycznym ZUT-u, gdzie można zobaczyć kadry z przekrojowej wystawy kilkunastu lat istnienia konkursu "Matematyka w fotografii". Później odwiedziliśmy Galerię Turzyn, tam Marek Miłaszewski pod egidą STF-u zaprezentował prace pod wspólnym tytułem "Spotkania przy Zupie". Czyli fotoreporterski zapis charytatywnego wydarzenia, które odbywa się co tydzień w Szczecinie.

PS. Oczywiście nie zapominamy o Plenerach Migawki, prace nad kolejnym się toczą...
MIGAWKA-Program z 19.02.23
To było bardzo przyjemne spotkanie w Studiu foto-team.pl - nie pierwszy raz zresztą spotkaliśmy się tam po Plenerze Migawki. 150. nasze spotkanie odbyło się w miejskiej instytucji kultury Willa Lentza, dzięki uprzejmości dyrekcji i pomocy pracujących tam osób. Fotografowaliście modeli w trzech przygotowanych w tych wyjątkowych wnętrzach studiach ze sztucznym oświetleniem. Pięknie pozowały Zuzanna, Olga i Joanna - a uczestnicy spotkali się z nami w mijającym tygodniu. Relacja w tym programie - a za tydzień nagrania z dwóch wernisaży, które również odbyły się przed kilkoma dniami.
MIGAWKA-Program z 12.02.23
Wypada na początku uspokoić, ze Wasze zdjęcia po 150. Plenerze Migawki "Modelki w Willi Lentza" dotarły do redakcji - a nie ma ich na stronie, bo razem ze współorganizatorem Studiem foto-team.pl zapraszamy na spotkanie i wspólne omówienie tych kadrów. Konkretnie na godzinę 17 w czwartek 16 lutego. Dziękujemy też oczywiście dyrektor Willi Lentza Jagodzie Kimber za udostępnienie tego pięknego zabytku. Więc omówienie zdjęć z Pleneru Migawki za tydzień, a w tym programie jeszcze dwie relacje. Redakcyjna koleżanka Elżbieta Bielecka była na wernisażu wystawy szczecińskich fotoreporterów (zapowiadaliśmy ten materiał tydzień temu) - a z mikrofonem Migawki byliśmy też w Zamku Książąt Pomorskich na wystawie Fotoklubu Zamek.
MIGAWKA-Program z 05.02.23
Ten program zaczynamy od krótkiego zaproszenia - fotoreporter Radia Szczecin Robert Stachnik poleca Waszej uwadze ekspozycję w Muzeum Techniki i Komunikacji. Ale oczywiście to wydanie Migawki zdominowała relacja ze 150. Pleneru Migawki "Modelki w Willi Lentza". Otrzymaliśmy aż 94 zgłoszenia - i dzięki profesjonalizmowi Macieja Rojskiego i całego zespołu Studia foto-team.pl udało się to wydarzenie perfekcyjnie przeprowadzić. Naturalnie bardzo dziękujemy dyrektor miejskiej instytucji kultury Willa Lentza Jagodzie Kimber i wszystkim osobom, które pomagały nam w zabytku w czasie 150. Pleneru Migawki. Ile zdjęć wysłać i do kiedy - szczegóły znajdziecie poniżej na tej stronie w dziale Aktualności Migawki.