Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE
MIGAWKA-Program z 15.05.22
Oczywiście zaczynamy od krótkiej relacji nagranej w czasie rozpoczęcia naszego najnowszego spotkania ze słuchaczami Migawki. 141. Plener Migawki w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach mógł się odbyć dzięki pomocy wicemarszałka województwa Olgierda Kustosza oraz dyrektora Zygmunta Siarkiewicza. Później odwiedzamy Miejski Ośrodek Kultury w Policach, tam można oglądać wystawę Bogdana Dziworskiego "f/5.6" o której opowiada Tomasz Łój. I oczywiście krótko omawiamy zdjęcia ze 141. Pleneru które widzicie w akapicie z tą audycją.
MIGAWKA-Program z 08.05.22
Pomysł na tę audycję powstał zupełnie spontanicznie. Szukając ostatnio w Galerii zdjęć z wizyty w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach sprzed 11 lat zastanowiliśmy się - to gdzie my już właściwie wiosną z Plenerami Migawki byliśmy? W bogatym Archiwum Migawki znaleźliśmy więc te miejsca, historie i opowieści które snuliśmy w audycji przez wszystkie wiosny jakie minęły od powstania Migawki. Zapraszamy więc na sentymentalną podróż w przeszłość - oczywiście pamiętając, że gdy premierę ma ta audycja to jesteśmy na kolejnym 141. Plenerze Migawki w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach.
MIGAWKA-Program z 01.05.22
Po dłuższej przerwie z przyjemnością wracamy do organizacji Plenerów Migawki. A żeby osłodzić Wam gorycz czekania, to od razu zapraszamy na aż trzy spotkania! Dzięki pomocy wicemarszałka województwa Olgierda Kustosza, wiosennie fotografujemy już za tydzień w niedzielę 8 maja w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach, zaprasza dyrektor Zygmunt Siarkiewicz. Fakt, byliśmy tam już kiedyś wiosną... 11 lat temu. Mamy też coś zupełnie innego, czyli fotografię teatralną. Dzięki uprzejmości Tomasza Lewandowskiego, dyrektora Teatru Lalek "Pleciuga" będziemy mogli zrobić zdjęcia zarówno na próbie generalnej jednego ze spektakli - a później przyjdziemy tam jeszcze raz, żeby sfotografować wnętrze - w tym pracownie i magazyny z lalkami - pełne teatralnej magii. Szczegóły poznacie wkrótce. A na koniec audycji szczeciński twórca Grzegorz Czarnecki zaprasza na wernisaż wystawy "Jesteśmy małymi pluszowymi misiami".
MIGAWKA-Program z 24.04.22
Pięknie wydane albumy fotograficzne zawsze wzbudzają zachwyt miłośników tej sztuki. Oczywiście Światowy Dzień Książki był także świetną okazją, aby rozmawiać o publikacjach poświęconych zdjęciom. Z inicjatywy Magdaleny Tyczki ze Związku Polskich Artystów Plastyków w galerii ZPAP spotkali się szczecińscy twórcy. Tak się złożyło, że Janusz Piszczatowski, Jacek Fijałkowski i Zbigniew Wróblewski wydali swoje prace w albumach (o których zresztą w Migawce mówiliśmy, poszukajcie w archiwum audycji), spotkaliśmy się aby wspólnie o tym porozmawiać.
MIGAWKA-Program z 17.04.22
Dawno nie było audycji, w której rozmawialibyśmy o fotograficznym warsztacie. Oczywiście, pula zagadnień jest w jakiejś mierze ograniczona - więc, oczywiście, wcześniej pojawił się też u nas temat filtrów fotograficznych. Ale, oprócz tych "klasycznych" (UV, polaryzacyjnych czy szarych), jak przekonuje szczeciński twórca Cezary Dubiel, można użyć wyobraźni i spróbować rozwiązań bardzo niekonwencjonalnych. Jakich? O tym rozmawiamy w tej Migawce. Jednocześnie nasz gość, członek FGT Kontur, zaprasza na organizowane przez nich bezpłatne warsztaty z użycia filtrów w Trzebiatowie.

Z okazji świąt Wielkanocnych życzymy Zdrowia i Spokoju - oraz wielu świetnych fotograficznych tematów!
MIGAWKA-Program z 10.04.22
To kolejny raz, kiedy w Migawce mówimy o serii wydawniczej "Zeszyty Szczecińskie". Niezwykle istotnym ich elementem są zdjęcia. I głównie na tym skupiliśmy się w rozmowie z autorem najnowszej publikacji "Szczecińska architektura modernistyczna lat 20. i 30. XX wieku". Wojciech Łopuch opowiedział zarówno o kadrach z lat dawnych - i zdjęciach zupełnie nowych, które powstały w czasach współczesnych. A już w najbliższy wtorek 12 kwietnia autor wraz ze szczecińskim fotografikiem Grzegorzem Czarneckim zaprasza na spotkanie w gmachu restauracji Jachtowa przy ulicy Lipowej 5.
MIGAWKA-Program z 03.04.22
Ta historia to opowieść o tym, jak "Dziewczyny w wiankach" zorganizowały ognisko dla dzieciaków z Ukrainy. Żeby miały chwilę radości i mogły zapomnieć o grozie wojny przed którą uciekały z rodzicami. Byli tam też członkowie Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, którzy zrobili zdjęcia tego wydarzenia. Dzieci przygotowały rysunki, autorzy z STF wydrukowali zdjęcia - i zapraszają dzisiaj (niedziela 3 kwietnia) na Jasne Błonia, w godzinach od 11 do 15. Szykują się także inne akcje pomocy dla Ukrainy, również wspólnie z innymi szczecińskimi grupami fotograficznymi. O szczegółach opowiada Bodek Macal z STF.