Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2015 - Migawka
MIGAWKA-Program z 31.05.15
Migawkę rozpoczynamy od wizyty w szczecińskiej Akademii Sztuki. Ta uczelnia artystyczna będzie kształcić fotografików, o szczegółach rozmawiamy z profesorem Łukaszem Skąpskim. Przy czym, 31 maja to ostatni dzień składania wniosków do rekrutacji, znajdziecie szczegóły na stronie internetowej Akademii Sztuki. Później spotykamy się z prezesem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. Tomek Seidler opowiada, co u nich słychać - a także, z racji tego, że zawodowo pracuje przy organizacji szczecińskiego finału Baltic Tall Ships Regatta - mówi o szczegółach imprezy, na którą wybierzemy się z Plenerem Migawki. Na koniec łączymy się z Tomaszem Lazarem - jego wystawa towarzyszy Fotofestiwalowi w Łodzi. Impreza naprawdę ciekawa, posłuchajcie relacji szczecińskiego fotografika.
MIGAWKA-Program z 24.05.15
Fotograficzna Grupa Twórcza "Kontur" po raz drugi przyjedzie do Świnoujścia, aby promować fotografię i pokazywać wszystkim chętnym, że to może być po prostu dobra zabawa. Do studia Migawki przyszli Beata Bogusławska i Cezary Dubiel, aby opowiedzieć o szczegółach akcji "Światłem malowane", zaproszeni do Świnoujścia są wszyscy. Później rozmawiamy ze szczecińskim fotografikiem: Marcin Haczyk robi zdjęcia głównie w studiu, głównie pięknym paniom. To nie jest bynajmniej takie proste, rozmawiamy, dlaczego zdecydował się właśnie na taką fotografię i nie tylko. W dziale Galeria na stronie Migawki znajdziecie kadry, które dzięki uprzejmości Marcina możemy pokazać, aby były ilustracją do naszej rozmowy.
MIGAWKA-Program z 17.05.15
Bardzo gorąca rozmowa z najlepszym polskim fotoreporterem 2015 roku. Maciej Moskwa w tym tygodniu odebrał bowiem nagrodę za zdjęcie roku w prestiżowym, chyba największym i najważniejszym konkursie fotografii prasowej, czyli Grand Press Photo. Właściwie wiele więcej pisać nie trzeba, a trzeba słuchać... Maciej Moskwa opowiada nie tylko o okolicznościach zrobienia nagrodzonego zdjęcia - zresztą prestiżowych wyróżnień ma na koncie o wiele więcej - ale mówi także o blaskach i cieniach, codzienności fotoreportera. Opowiada także o Testigo Documentary, czyli kolektywie fotograficznym, który współtworzy.
MIGAWKA-Program z 10.05.15
W tej Migawce zaczynamy od wizyty w Klubie Storrady, tam można obejrzeć wystawę Michała Jakubowicza "subPark". Autor jest absolwentem uczelni artystycznych, uczy we wrocławskiej ASP, więc oprócz rozmowy o samej ekspozycji, była okazja, aby trochę pofilozofować na temat fotografii. Później wracamy do studia i zapraszam Ryszarda Filipowicza, dyrektora kreatywnego agencji Oskar Wegner, aby porozmawiać o wiosennych zdjęciach z naszego 76. Pleneru Migawki. Kadry, o których mówimy, znajdziecie poniżej, w tym akapicie. A na koniec odwiedzamy hol wschodni Zamku Książąt Pomorskich aby obejrzeć zdjęcia prezentujące autorów skupionych wokół Fotoklubu Zamek. Z Andrzejem Krupińskim rozmawiamy między innymi o codziennej pracy Fotoklubu Zamek.
MIGAWKA-Program z 03.05.15
W tym programie rozmawiamy między innymi o diaporamie. Pewnie znana fanom fotografii, wszak o Szczecinie mówi się, że jest stolicą polskiej diaporamy - ale czy ta forma artystycznej ekspresji ma jeszcze rację bytu? Nasz gość, Cezary Dubiel z Fotograficznej Grupy Twórczej "Kontur" zapewnia, że tak - i że bardzo lubi je przygotowywać. Poza tym, była okazja, aby pogratulować Cezaremu nagrody w prestiżowym konkursie i porozmawiać o nowej wystawie Grupy. Później odwiedzamy Galerię R+ w szczecińskiej Akademii Sztuki. Tam można oglądać wystawę przygotowaną przez wykładowcę uczelni, fotografika Krzysztofa Keda Olszewskiego. "Portrety potłuczone" to ekspozycja, którą warto zobaczyć i ocenić zamiary twórcy. Ked jest także związany z Klubem XIII Muz, tam również ciekawa wystawa - także fotograficzna - prezentowane są między innymi prace Ireny Nawrot.