Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2016 - Migawka
MIGAWKA-Program z 24.04.16
W tytule pytanie retoryczne - oczywiście da się. Pytanie, w jakim celu? Naturalnie nie polecamy nikomu zamienić lustrzanki czy zaawansowanego kompaktu z wymienną optyką (tak zwanego bezlusterkowca) na aparat w telefonie, ale fakt jest faktem - każdemu z nas zdarza się zrobić zdjęcie smartfonem. Są nawet dedykowane konkursy fotograficzne a i kilka bardzo ciekawych projektów takim sprzętem zrealizowanych. Jako ciekawostkę polecamy więc rozmowę z ekspertem od nowych technologii Radkiem Lisem (znanego z innej audycji Radia Szczecin czyli Giermaszu). A na początek prawdziwa gratka - co prawda w Łodzi na targach nie byliśmy - ale był nasz częsty gość, szczeciński fotografik Ryszard Filipowicz. I udało mu się porozmawiać - i nagrać - kilka słów z Tomaszem Tomaszewskim. Bardzo znany polski twórca opowiada między innymi, dlaczego ostatnio uwielbia robić zdjęcia w Polsce, co to jest właściwie dobre zdjęcie, pojawia się także temat sprzętu - polecamy.
MIGAWKA-Program z 17.04.16
Czas wreszcie wyjść w teren, w "piękne okoliczności przyrody" - czas wreszcie na tradycyjny, wiosenny Plener Migawki. Nasze 87. spotkanie w Cedyńskim Parku Krajobrazowym, spotkamy się przy niesamowitym, nieczynnym moście w Siekierkach - szczegóły poniżej, w dziale Aktualności. A w audycji odwiedzamy miejsce Pleneru Migawki, o którym opowiada Dorota Janicka, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Poza tym, odwiedzamy dwie wystawy: w galerii okręgu szczecińskiego ZPAF ekspozycja Jerzego Mąkowskiego, udało się nam porozmawiać z autorem. A z Andrzejem Łazowskim spotkaliśmy się w Książnicy Pomorskiej, ze szczecińskim fotografem dyskutujemy o jego najnowszej ekspozycji z okazji XX-lecia pracy artystycznej, zatytułowanej "Zanim odejdę".
MIGAWKA-Program z 10.04.16
Znacie pewnie doskonale powiedzenie, czy raczej stwierdzenie faktu, że teraz, każdego dnia, powstaje więcej zdjęć niż przez cały XIX wiek, prawda? Aparaty w telefonach - czy są naszym, miłośników fotografii sprzymierzeńcem, czy raczej "zabijają" ukochaną przez nas sztukę? Sporo tych znaków zapytania, część odpowiedzi (wszystkich chyba nie zna obecnie nikt) usłyszeliśmy od Karola Hordzieja. Fotograf, który studiował w czeskiej Opawie, współorganizował Miesiąc Fotografii w Krakowie, wykładowca uniwersytecki przyjechał do naszej Akademii Sztuki spotkać się ze studentami. To i spotkał się z Migawką, zapraszamy do słuchania. Nie zapominamy o kolejnym Plenerze Migawki, z przyczyn niezależnych jeszcze nie zdradzamy miejsca i czasu, ale - zapewniamy - czeka nas już wkrótce bardzo miła przyrodnicza wycieczka.
MIGAWKA-Program z 03.04.16
W tej Migawce dosyć krótko - żeby było więcej czasu na robienie zdjęć - zaczynamy od rozmowy z szefem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jak informuje Tomek Seidler, sporo się u nich dzieje, są plenery, spotkania, więcej zawartości na stronie internetowej czy portalach społecznościowych. W Szczecinie działa przynajmniej kilka bardziej bądź mniej formalnych grup fotograficznych, jeżeli myślicie o przystąpieniu do takiej, STF jest na pewno jednym z wyborów. Poza tym - skoro nie uda się w tym roku pojechać na targi do Łodzi - to może chociaż Wy, słuchacze, będziecie mieli taką możliwość. W przyszły weekend między 7 a 9 kwietnia odbędą się jedyne w Polsce XIX Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio, Video i Technologii Multimedialnych FILM VIDEO FOTO. O programie opowiadają Kamila Berezińska i Weronika Wiśniewska ze spółki Międzynarodowe Targi Łódzkie.