Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2016 - Migawka
MIGAWKA-Program z 26.06.16
Data 90. Pleneru nieco niefortunnie - acz trochę przypadkowo - nałożyła się z meczem Biało-Czerwonych na EURO 2016, ale na szczęście obrzędy Nocy Kupały na Zamku Książąt Pomorskich trwały cały weekend, więc jakoś daliśmy radę. Krótka relacja w tej audycji. A większość czasu poświęciliśmy na rozmowę z autorem Fotograficznej Publikacji Roku, Pawłem Szypulskim. "Pozdrowienia z Auschwitz" to książka zaskakująca, niepokojąca - jak orzekło jury "podejmuje temat z pogranicza socjologii, turystyki, historii, antropologii, itd. wnosząc do każdej z tych dziedzin nowy rys". Co ciekawe, autor sam zdjęć nie robi, ale jako kulturoznawca zawodowo zajmuje się fotografią, współpracuje na przykład ze znaną grupą Sputnik Photos czy jest jednym ze współtwórców krakowskiego Miesiąca Fotografii. Posłuchajcie naszej rozmowy nie tylko o książce, ale o sztuce jako takiej.
MIGAWKA-Program z 19.06.16
W tej audycji dwie ekspozycje, które można oglądać w Szczecinie. Fotoklub Zamek zaprasza do Galerii Prezydenckiej, czyli wchodzimy środkowym wejściem do urzędu miasta i na pierwszym piętrze oglądamy zdjęcia architektury, nowoczesnych biurowców Technoparku Pomerania. Jeszcze przez dwa dni można także odwiedzać centrum kultury Stara Rzeźnia, aby oglądać ekspozycję przygotowaną przez Andrzeja Łazowskiego. Szczeciński fotograf uwiecznił kapitanów żeglugi wielkiej. O wystawie "Kapitanowie" rozmawiamy w audycji. I na koniec gorąco zapraszamy na średniowieczny festyn "Noc Kupały" na Zamku Książąt Pomorskich. To będzie 90. Plener Migawki o którym rozmawiamy z wojewodą Drużyny Grodu Trzygłowa Igorem Górewiczem.
MIGAWKA-Program z 12.06.16
Miło słyszeć takie informacje, jak ta, że szczeciński fotograf Marek Czasnojć został uhonorowany przez władze naszego miasta tytułem honorowego Ambasadora Szczecina. Gość tej audycji najbardziej znany jest z tego, że przez wiele lat zajmował się i zajmuje tematyką, ogólnie powiedzmy, morską. Fotografował rybaków przy pracy, w jego obiektywie pojawiła się chyba większość pływających po świecie żaglowców - ale i odbywał dalekie wyprawy w niedostępne na co dzień zakątki Ziemi. W tej Migawce wypytaliśmy Marka Czasnojcia i o rzeczy poważne i całkiem niepoważne, warsztatowe ale i zupełnie niezwiązane z fotografią. Zapraszamy do słuchania!
MIGAWKA-Program z 05.06.16
Migawkę rozpoczynamy krótkim przypomnieniem tego, co działo się tydzień temu podczas naszego ostatniego spotkania na 89. Plenerze Migawki. Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei pokazał swoje zbiory miniaturowych pociągów - dziękujemy za pomoc w organizacji i uczestnikom. A zdjęcia do obejrzenia oczywiście w Galerii Migawki, pod tym akapitem wybrane kadry, o których mówimy w audycji. Uczestnicy mogli wypożyczyć obiektywy dzięki uprzejmości Sigma ProCentrum Szczecin. Poza tym, zapraszamy na Akademię Sztuki, w momencie którym to czytacie, są jeszcze dwa dni, aby zapisać się na fotografię w tej szczecińskiej uczelni. Polecają i o kierunku opowiadają Łukasz Skąpski i Paweł Kula z katedry Fotografii i Filmu Eksperymentalnego. I jeszcze razem z Cezarym Dubielem i Andrzejem Krupińskim podsumowujemy to, co działo się na kolejnych warsztatach Fotograficznej Grupy Twórczej Kontur w Świnoujściu. Zrobione wtedy zdjęcia znajdziecie także na stronie Migawki w dziale Galeria, polecamy "Świnoujście przez...".