Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2009 - Migawka » Archiwum 2009, lipiec
Otaczają nas, działają na naszą percepcję, czasami poprawiają samopoczucie, mogą też kojarzyć się ze smutkiem, a w fotografii są oczywiście absolutną podstawą - czyli kolory. Wydawałoby się, że rozmowa o ich wykorzystaniu podczas robienia zdjęć jest kompletnie niepotrzebna, bo przecież z własnych doświadczeń podświadomie wiemy o nich bardzo dużo. Poza tym zazwyczaj musimy zadowolić się tym co w danym momencie widzimy przez wizjer naszego aparatu - podczas fotografowania raczej nie przemalujemy sceny tak, żeby nam wszystkie kolory ładnie współgrały ze sobą. To jednak tylko powierzchowne ujęcie tematu.
Po pierwsze: to jak rozkładają się barwne plamy w kompozycji zdjęcia jest często sprawą absolutnie kluczową i może w kolosalny sposób wpłynąć na efekt końcowy. Kolor może być wręcz głównym motywem fotografii, a na pewno jego istotnym dopełnieniem. Po drugie: w dzisiejszych czasach, kiedy mamy do dyspozycji cyfrową ciemnię, już możemy sobie kadr "przemalować" - chociaż, jak wiemy, dyskusje na temat dopuszczalnej ingerencji w oryginalny plik są długie, gorące i nieustające. Fakt trzeba jednak odnotować, nie każdy przecież musi z tych możliwości korzystać. Ale jeżeli już, to z głową: i tutaj dochodzimy do zasadniczego tematu audycji, czyli jak radzić sobie z kolorami, które dobrze wyglądają zestawione ze sobą, na co warto zwrócić uwagę, kiedy przymierzamy się do zrobienia fotografii. Tych różnych aspektów jest bardzo dużo, w programie staramy się zwrócić Państwa uwagę na niektóre z nich i naturalnie odsyłamy do różnych publikacji, żeby temat zgłębiać na własną rękę. Podkreślmy też jeszcze raz: wiedzę na temat barw mamy w pewnym sensie w podświadomości, rzecz w tym, aby jednak zdjęcia robić świadomie.

Poza tym w audycji sprawdzamy, czy rzeczywiście w internecie można znaleźć i kupić stary, analogowy sprzęt. I okazuje się, że nie ma z tym większego problemu, chociaż ceny za najciekawsze modele bynajmniej trudno nazwać jako okazyjne. Ale jeżeli jesteśmy zdecydowani, bez problemu powinniśmy wyszukać coś dla siebie.

Na koniec zapraszamy do oglądania kolejnej galerii internetowej. Tym razem zainteresowały nas bardzo prace hiszpańskiego twórcy Eugenio Recuenco. Autor specjalizuje się w reklamie, ale jego prace to prawdziwe dzieła sztuki, do tego utrzymane w bardzo ciekawej stylistyce kolorystycznej. Zapraszamy więc gorąco na stronę www.eugeniorecuenco.com
MIGAWKA-Program z 25.07.09
Posłuchaj programu Andrzeja Kutysa