Posydeńki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Posydeńki
Jana Shostak i Katerina Zavizhenets ze Stowarzyszenia Mi-gracja odwiedziły nasze studio. Fot Małgorzata FRymus
Jana Shostak i Katerina Zavizhenets ze Stowarzyszenia Mi-gracja odwiedziły nasze studio. Fot Małgorzata FRymus
Kiedy wyjeżdżasz z własnego kraju bo jesteś ciekaw świata jest ok. Kiedy jedziesz na drugi koniec świata, bo chcesz lepszego życie jest ok. Kiedy opuszczasz własny kraj bo się zakochałeś jest ok.

Kiedy wyjeżdżasz z własnego kraju bo na twój dom spadają bomby to nie jest ok. Kiedy jedziesz na drugi koniec świata, bo nie ma miejsca dla ciebie w twoim domu to nie jest ok. Kiedy opuszczasz własny kraj bo ktoś zabiera ci wolność to nie jest ok.

Jednak niezależnie dlaczego jesteś daleko od domu, to masz zawsze prawo do normalnego, codziennego życia. Masz prawo się uśmiechać i choć czasami pobyć z innymi.

Jana Shostak białoruska artystka, aktywistka w ramach tegorocznego 57 Kontrapunktu czyli Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego zaprasza za tydzień (w niedzielę o 12 tej na plac Solidarności) do wspólnego bycia ze sobą, wszystkich- a głównie nowych mieszkańców Uchodźców z Ukrainy, Białorusi i innych stron Świata.

Jana Shostak i Katerina Zavizhenets ze Stowarzyszenia Mi-gracja odwiedziły nasze studio.
posłuhaj audycji
IMG 6987
IMG 6987
W ostatnich dniach Rosjanie bezlitośnie atakują Odessę. To piękne miasto od początku pełnowymiarowej wojny w Ukrainie broni się i nie zamierza poddawać się nawet wobec tak straszliwych poczynań wroga.

Ponad 20. zabitych, wielu rannych to bilans zaledwie jednego dnia rosyjskiej agresji.

Dziś nasze studio odwiedzi Wiktoria Koczubej, młoda policjantka z Odessy, która od kilku miesięcy mieszka w Szczecinie i pracuje w Policach.
Posydenki 17.03.2024
Spotkanie w Kanie z Elwirą Niewierą i Piotrem Rosołowskim. Fot. weronika Fibich
Spotkanie w Kanie z Elwirą Niewierą i Piotrem Rosołowskim. Fot. weronika Fibich
Gośćmi dzisiejszej audycji są Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, którzy do Szczecina przyjechali na zaproszenie Teatru Kana, w ramach projektu "Teatr na Granicy". Niewiera i Rosołowski to filmowcy, którzy prezentowali swój film "Syndrom Hamleta".

Obserwując z kamerą proces powstawania spektaklu, film „Syndrom Hamleta” z bliskiej, intymnej perspektywy portretuje pierwsze ukraińskie pokolenie urodzone po rozpadzie ZSRR, które próbuje zmienić targany konfliktami kraj i uporządkować swoje życie.

„Generalnie, przy każdym filmie zadajemy sobie pytanie jak opowiedzieć tą historię filmowymi środkami. Zafascynowani ukraińskim „pokoleniem Majdanu” doszliśmy do wniosku, że archetypiczna figura Hamleta - dwudziestokilkuletniego chłopaka, którego życie nagle zderza się z brutalną walką o władzę w jego ojczyźnie jest paralelą opisującą rozterki dużej część politycznie zaangażowanej młodej ukraińskiej generacji”.

Z twórcami rozmawiam o ich filmie i o pomocy walczącej Ukrainie.
posłuchaj audycji
Kadr z filmu "Babska sprawa" reż. Helena Kwiatkowska.
Kadr z filmu "Babska sprawa" reż. Helena Kwiatkowska.
Wraz ze Stowarzyszeniem OFFicyna od niemal roku prowadzę projekt "Poznajmy się". Przeznaczony jest dla uchodźców z Ukrainy. Wspólnie oglądamy filmy z napisami po ukraińsku.

W kinie INKU czyli Inkubatorze Sektorów Kreatywnych przy al. Wojska Polskiego 90 do końca marca, w każdą środę będą pokazywane szczecińskie filmy. W najbliższą środę "Babska sprawa" Heleny Kwiatkowskiej, o historii powstania pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki przy Zamku Książąt Pomorskich.

W kolejną środę (13.03.2024) będzie można zobaczyć film "Lex w kosmosie" Marka Osajdy o światowej sławy plakaciście, profesorze Lexie Drewińskim.

W następną środę (20.03.2024) zaplanowano film "Do mnie wciąż przylatują ptaki" Pawła Kulika o niezwykłej malarce Wiesławie Markiewicz.

W drugiej części naszego dzisiejszego spotkania odwiedzi nas Julia Meleszko, która na kilka dni, po dwóch ponad latach na uchodźctwie pojechała na kilka dni do domu w Ukrainie.

posłuchaj audycji
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Na placu Solidarności w Szczecinie odbyła się sobotę wieczorem manifestacja popierająca walczącą Ukrainę. przebiegała pod hasłem "Dwa lata w obronie Ukrainy i Europy".

Na placu powiewały flagi Ukrainy, Polski i Białorusi. Wszyscy przyszli podkreślić swoją solidarność z walczącymi w Ukrainie.

Nie mogło nas tu zabraknąć mówili zgodnie zgromadzeni.

Na początku odśpiewano hymn Ukrainy i Polski, potem wspominano dwa ostatnie lata pomocy Ukrainie. Wystąpili Marszałek Zachodniopomorski Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina Piotr Krzystek:

Z placu Solidarności wiecujący przeszli ulicami miasta pod Urząd Miejski.
posłuchaj audycji
Fot. Maciej Papke
Fot. Maciej Papke
W przededniu drugiej rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie w najbliższy piątek w samo południe w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji zostanie otwarta wystawa „Mamo, widzę wojnę"

Wystawa to efekt wyjątkowego polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych w Polsce oraz ukraińskiej inicjatywy Mom I see war.
Jej tematem przewodnim są rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, świadków i ofiar wojny toczącej się obecnie w Ukrainie.

I te rysunki są takie same mówi rzeczniczka szczecińskiego Archiwum Państwowego Małgorzata Duras, która jest dziś gościem z naszym programie.
posłuchaj audycji
12