Rząd rozbija solidarność Grupy Wyszehradzkiej - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" Paweł Mucha, radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości.
- Wyłamując się zaprzepaściliśmy szansę na zbudowanie swojej pozycji w Grupie Wyszehradzkiej - mówił Paweł Mucha. - Tam gdzie były deklaracje tego, że będziemy wspierać państwa Grupy Wyszehradzkiej i pogląd jest wspólny dołączyła do grupy Rumunia, wstrzymała się Finlandia. Polska natomiast okazuje się państwem, które tylko podporządkowuje się woli Berlina i Paryża.
Radny dodał, że rząd jest niewiarygodny nie tylko dla partnerów za granicą, ale i dla obywateli. Jak argumentował, choć padło wiele deklaracji i liczb, wciąż nie wiadomo dokładnie ilu uchodźców przyjmiemy.
- Na początku rząd deklarował, że to będą dwa tysiące osób. Po głosowaniu we wtorek były niejasne wypowiedzi wiceministra spraw zagranicznych pana Trzaskowskiego, że to być może będzie około siedmiu tysięcy, ale może być jeszcze więcej, bo jeszcze jest druga grupa uchodźców, która nie jest podzielona - zauważył Mucha.
We wtorek w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych przegłosowali podział połowy 120-tysięcznej grupy uchodźców z Bliskiego Wschodu. Polska ma przyjąć pięć tysięcy osób plus dwa tysiące, na które zgodziła się wcześniej.
Przeciwko tym kwotom były pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej. To jednak nie pierwsza różnica zdań w tym gremium. Gdy Polska potępiała agresję Rosji na Ukrainie, Węgry krytykowały sankcje nakładane na Moskwę. Wcześniej kraje grupy miały różne zdania na temat konfliktu Rosji z Gruzją.
Zobacz także
2014-03-12, godz. 09:11
Koś: Europarlament to dopiero pierwszy krok [WIDEO]
"Jedynka" na liście Partii Zielonych do europarlamentu z okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego zapowiada, że jej ugrupowanie będzie walczyć o miejsca także w samorządach i polskim Sejmie.
» więcej
2014-03-11, godz. 09:10
Soska: Zmiany w projekcie filharmonii były konieczne [WIDEO]
Koszty budowy nowej szczecińskiej filharmonii to efekt zmian, które trzeba było wprowadzić do pierwotnego projektu - tłumaczy zastępca prezydenta Szczecina.
» więcej
2014-03-10, godz. 10:26
Ani jednego nowego odcinka drogi w regionie? Pańka odpowiada
Załącznik do Programu Budowy Dróg na lata 2011-2015 będzie poprawiony - tak zapewnia radna PO Urszula Pańka. Rząd nie uwzględnił w dokumencie ani jednego nowego odcinka w naszym regionie.
» więcej
2014-03-10, godz. 09:10
Nikt z PO nie chce kandydować? "To nieprawda" [WIDEO]
Co najmniej pięć osób chciałoby startować w wyborach na prezydenta Szczecina z ramienia PO - zapewnia radna tej partii Urszula Pańka.
» więcej
2014-03-07, godz. 14:02
Wieczorek chwali Krystka za billboard po wygranej Pogoni
To nie była prowokacja, a raczej rewanż. Tak o billboardzie, który pojawił się w Poznaniu po wygranej Pogoni z Lechem 5:1 mówi radny sejmiku województwa - Dariusz Wieczorek.
» więcej
2014-03-07, godz. 09:01
Wieczorek: Muzeum Przełomów powinno przedstawiać wszystkie aspekty historii [WIDEO]
Szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy może pokazywać historię jednostronnie - obawia się radny SLD w sejmiku województwa, Dariusz Wieczorek. Według niego, twórcy muzeum chcą przedstawiać tylko czarne strony historii Szczecina przed…
» więcej
2014-03-06, godz. 09:06
Geblewicz na prezydenta? Jasnej deklaracji nie ma, jest "bicie się z myślami" [WIDEO]
Marszałek województwa "bije się z myślami" czy wystartować w wyborach na prezydenta Szczecina. Olgierd Geblewicz z Platformy Obywatelskiej przyznał to w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2014-03-05, godz. 10:59
Polska a sprawa ukraińska według Chruszcza: "Powinniśmy zająć pozycję arbitra"
Polska w sprawie Ukrainy powinna zająć pozycję arbitra, a nie poplecznika jednej ze stron konfliktu - ocenia lider Ruchu Narodowego w Zachodniopomorskiem, Sylwester Chruszcz.
» więcej
2014-03-05, godz. 09:38
Eurosceptyk będzie startował w wyborach do europarlamentu [WIDEO]
W Parlamencie Europejskim potrzebny jest głos eurosceptyczny - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" przedstawiciel Ruchu Narodowego ze Szczecina. Sylwester Chruszcz zapowiedział też swój start w wyborach do europarlamentu.
» więcej
2014-03-04, godz. 10:30
Czy i z kim prezydent Szczecina rozmawia o wspólnej liście wyborczej? [WIDEO]
Prezydent Szczecina chce walczyć o miejsca w sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Piotr Krzystek rozmawia z samorządowcami z regionu o tworzeniu wspólnej listy wyborczej. Jak jednak zastrzegł w "Rozmowach pod krawatem", żadne decyzje…
» więcej
2014-03-04, godz. 09:43
Prezydent Krzystek tłumaczy się z debaty za 10 tysięcy [WIDEO]
To tradycja, że debaty Północnej Izby Gospodarczej odbywają się w Radissonie i nie ma niczego niezwykłego w tym, że miasto - jako współorganizator - zapłaciło za spotkanie. W ten sposób prezydent Szczecina, Piotr Krzystek skomentował…
» więcej
2014-03-03, godz. 10:42
Kołodziej: Na Rosję jest sposób gospodarczy. Potrzebne są zdecydowane kroki
Wyrażanie ubolewania i zajmowanie stanowisk nie pomoże, bo Putin się z tego śmieje. Tak uważa konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie - Henryk Kołodziej. Według niego, Ameryka musi zacząć działać realnie.
» więcej
2014-03-03, godz. 09:12
Konsul: Ukraińcy są gotowi walczyć za swój kraj
Jeśli będzie taka potrzeba, większość Ukraińców dobrowolnie pójdzie walczyć za kraj - ocenił w "Rozmowach pod krawatem" honorowy konsul Ukrainy w Szczecinie. Henryk Kołodziej dodał, że przyjaciele dzwonili do niego zapytać, czy…
» więcej
2014-02-28, godz. 11:25
Zydorowicz o kandydacie Geblewiczu: "Jeśli uwierzy..."
Platforma Obywatelska ma kandydata na prezydenta Szczecina i jest nim marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Publicznie o tej decyzji, jako pierwszy spośród polityków PO, mówi były wojewoda Marcin Zydorowicz. O tym, że Geblewicz…
» więcej
2014-02-28, godz. 10:41
Zydorowicz: Zarzuty biznesmenów to próba dyskredytacji [WIDEO]
To kłamliwe i nikczemne pomówienia - tak były wojewoda zachodniopomorski skomentował w "Rozmowach pod krawatem" zarzuty biznesmenów ze Szczecina, które publikuje "Gazeta Wyborcza".
» więcej