Miarą naszego człowieczeństwa jest stosunek do najsłabszych, nienarodzonych dzieci - mówił w "Rozmowie pod krawatem" ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji "Małych Stópek".
- Padają pytania o naszą cywilizację, nasze społeczeństwo, o nasze traktowanie nienarodzonych i to, czy je traktujemy przedmiotowo czy podmiotowo. Z jednej strony mówimy tyle o godności człowieka, tak pięknie przedstawiamy osoby z zespołem Downa, ale przed narodzeniem je zabijamy. 80 procent przypadków dotyczy właśnie uśmiercania dzieci z zespołem Downa - stwierdził ks. Kancelarczyk.
Ks. Kancelarczyk zwrócił uwagę, że środowiska feministyczne akcentują szczególnie dramatyczne przypadki ciąży w wyniku gwałtu. Przywołał jednak statystyki z 2014 roku, gdy dokonano dwóch aborcji po gwałtach.
W rozmowie poruszono też kwestię karania kobiet. Zdaniem współorganizatora "Marszów dla życia", o ile w niektórych przypadkach można mówić o "opresjach", tak pomysł karania kobiet za aborcję jest "karygodny".
- Kobieta, która idzie w stronę aborcji w tym momencie jest już ofiarą, bo jest opuszczona, zdradzona, zaszczuta przez otoczenie czy też sytuację w której się znalazła. Często pięknie mówimy o stanie błogosławionym, ale ona czuje, że jest w stanie przekleństwa. Dlatego ciąża to wysiłek. A gdzie mężczyzna? Nawet jak siedzi cicho, jeżeli się nie przyznaje, to jest współwinny ten sytuacji - stwierdził ksiądz.
Projekt zaostrzenia ustawy zgłosiła Fundacja "Pro - prawo do życia". Jak zapewniła w poniedziałek w Szczecinie premier Beata Szydło, rząd nie będzie się zajmował tą sprawą, obywatelski dokument trafi bezpośrednio do Sejmu. Przy czym, wielu posłów PiS - w tym Szydło - publicznie przyznawało, że jest przeciwko aborcji.
Organizator "Marszów dla życia" w studiu Radia Szczecin zapewniał, że jest daleki od polityki i "kombinacji", a ludzi po prostu nie można zabijać.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Sofistyka. Ciężko rozmawiać logicznie z ludźmi, którzy ponad wiedzę naukową przedkładają religię i wiarę.
Naukowiec się znalazł. Jaka to wiedza naukowa pozwala zabijać nienarodzone dzieci np. z zespołem downa?
Nierozróżnianie pojęć "płód" i "dziecko" świadczy o braku elementarnej wiedzy.
Bezwzględne skazywanie ludzi na życie w nieuniknionym bólu - jest barbarzyństwem.
Bóg dał człowiekowi wolną wolę, by ten z niej korzystał. Zakładał więc, że człek będzie działał może i źle, za co On go osądzi. Ale posłał im nauczycieli, by nauczali jak postępować.
Nauczycieli, a nie NADZORCÓW, którzy narzucając swoje poglądy czynią z ludzi narzędzia bezwolne. Niewolników, rabie słuchaczu.
Zobacz także
2015-01-05, godz. 09:01
Konflikt z lekarzami powinna rozwiązać premier Ewa Kopacz [WIDEO]
"Jedyną osobą, która może rozwiązać konflikt pomiędzy resortem zdrowia a lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego jest premier Ewa Kopacz" - mówił w poniedziałek w "Rozmowach pod krawatem" Artur Balazs, były minister rolnictw…
» więcej
2014-12-31, godz. 09:24
Szczecińscy dziennikarze podsumowują wydarzenia mijającego roku [WIDEO]
Nowy gmach Filharmonii i uruchomienie roweru miejskiego - to zdaniem szczecińskich dziennikarzy najważniejsze wydarzenia mijającego roku w Szczecinie.
» więcej
2014-12-30, godz. 09:11
Twój Ruch funkcjonuje, ale nigdy nie było tak źle. "Mam nadzieję, że to już maksymalne dno" [WIDEO]
Twój Ruch w Szczecinie nadal działa - tak w "Rozmowach pod krawatem" zapewnił szef okręgowych struktur partii. Jednocześnie Marcin Sampławski przyznał, że sytuacja ugrupowania nigdy nie była tak trudna.
» więcej
2014-12-23, godz. 11:08
Napieralski: SLD musi zmienić nazwę, logo, program i liderów
Po trzech wyborczych porażkach z rzędu nie ma innej drogi dla SLD niż rewolucja. Sojusz musi zmienić nazwę, logo, program i liderów - tak w "Rozmowach pod krawatem" mówił poseł i były szef tej partii, Grzegorz Napieralski.
» więcej
2014-12-23, godz. 09:04
Napieralski: To do Dawida Krystka należy decyzja o rezygnacji
Dawid Krystek powinien spotkać się ze swoimi krytykami, wysłuchać ich i podjąć decyzję o ewentualnej rezygnacji - tak szefowi SLD w Szczecinie radzi poseł tej partii i jej były lider Grzegorz Napieralski.
» więcej
2014-12-22, godz. 09:08
Niemcy mogą być przykładem w jaki sposób ratować polskie stocznie
Radny PiS w sejmiku województwa Paweł Mucha, uzasadnia pomysł dyskusji z Niemcami na temat szczecińskiej stoczni.
» więcej
2014-12-15, godz. 09:54
Politolog o wyborach: "Ludzie nie akceptują wyniku głosowania, potrzebne są zmiany."
Jeżeli znaczna część społeczeństwa nie wierzy, że wybory były uczciwe, to osłabia polską demokrację - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" historyk i politolog Artur Kubaj.
» więcej
2014-12-12, godz. 10:08
Dobrzyński: Polska demokracja jest zagrożona, przykładów jest mnóstwo
Polska demokracja jest zagrożona - ocenił w "Rozmowach pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Leszka Dobrzyńskiego, przykładów łamania standardów demokratycznych jest coraz więcej.
» więcej
2014-12-11, godz. 09:44
Ruch Narodowy chce walczyć w wyborach prezydenckich [WIDEO]
Ruch Narodowy jest w stanie wygrać wybory - tak zapewniał w "Rozmowach pod krawatem" jeden z liderów nowej partii, Sylwester Chruszcz.
» więcej
2014-12-10, godz. 10:55
Podwyżki w budżetówce od stycznia? Rozmowy trwają
Porozumienie w sprawie podwyżek dla miejskiej budżetówki jest możliwe jeszcze w tym miesiącu. Zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska powiedział w "Rozmowach pod krawatem", że pracownicy zatrudnieni przez miejski urząd wyższe…
» więcej
2014-12-10, godz. 09:54
Soska: Absolutnie nie mówimy o współorganizacji igrzysk [WIDEO]
To nadinterpretacja - tak zastępca prezydenta Szczecina, Krzysztof Soska, komentuje doniesienia o możliwej współpracy Szczecina z Berlinem przy organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku.
» więcej
2014-12-09, godz. 10:01
PO deklaruje współpracę z Krzystkiem i proponuje zmiany
Deklarujemy współpracę z prezydentem Szczecina - tak w "Rozmowach pod krawatem" mówił szef szczecińskiej Platformy Obywatelskiej. Olgierd Geblewicz tłumaczył jednak, że radni PO podpiszą osobne porozumienie z Piotrem Krzystkiem.
» więcej
2014-12-08, godz. 10:58
Mroczek krytycznie o miejskich planach przebudowy stadionu [WIDEO]
Prezes piłkarskiej Pogoni Szczecin krytykuje miejskie plany przebudowy stadionu im. Floriana Krygiera. Zdaniem Jarosława Mroczka, projekt, który chcą zrealizować władze Szczecina, to marnowanie publicznych pieniędzy.
» więcej
2014-12-05, godz. 09:04
PiS o koalicji rozmawia z prezydentem Szczecina, nie z PO
"Nie rozmawiamy o koalicji z Platformą Obywatelską, a z prezydentem Szczecina" - tak o ustaleniach na temat współpracy w radzie miasta mówi w audycji "Rozmowy pod krawatem" radny Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Hinc.
» więcej
2014-12-04, godz. 09:08
Krystek: "SLD przeżywa kryzys"
Sojusz Lewicy Demokratycznej przeżywa kryzys, zarówno w Szczecinie jak i całym kraju - ocenił szef partii w Szczecinie.
» więcej