- Nie ma możliwości, by w Szczecinie były budowane promy - tak rządowe plany w "Rozmowie pod Krawatem" komentował Rafał Zahorski, działacz Nowoczesnej i były przewodniczący Rady Interesantów Portu Szczecin.
- Nie ma żadnej możliwości wybudowania w Szczecinie ani jednego promu w takich klasach, jakie są potrzebne armatorom żeglugi promowej. Mówię np. o PŻB. Trzeba zainwestować ogromne pieniądze w tereny postoczniowe, bo pamiętajmy, że technologicznie ten teren zatrzymał się 15 lat temu. Trzeba ponownie zdobyć know-how, bo z tego co pamiętam, to ostatnie promy budowano w Szczecinie w latach 70 - tłumaczy Zahorski.
W lipcu wicepremier Mateusz Morawiecki i minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapowiedzieli, że na terenach byłej stoczni szczecińskiej będą budowane promy. Pierwszy - dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jego budowa ma się zacząć w przyszłym roku.
W nawiązaniu do materiału otrzymaliśmy oświadczenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego (zachowano oryginalną pisownię):
"Nie jest prawdą stwierdzenie, że składniki majątku stanowiące kiedyś majątek Stoczni Szczecińskiej, a obecnie będące własnością Szczecińskiego Parku Przemysłowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie nie były modernizowane i unowocześniane technologicznie od 15 lat, a także nie jest prawdą, że aktualny właściciel nie dysponuje technologią oraz know-how pozwalającymi na rozpoczęcie inwestycji związanych z budową promów. Dawne tereny postoczniowe od 2014 r. są stale wykorzystywane przez przedsiębiorców związanych z przemysłem morskim oraz przechodzą sukcesywną modernizację na potrzeby nowoczesnego przemysłu stoczniowego. Powyższa infrastruktura oraz zasoby ludzkie podmiotów działających na terenie SPP Sp. z o.o. z całą pewnością pozwalają na wybudowanie nowoczesnych promów i innych jednostek" - podpisano Marek Bączkowski, wiceprezes zarządu Szczeciński Park Przemysłowy.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Facet jest jak widać totalnym ignorantem. Jednostki serii B-201 były produkowane w stoczni do samego końca (m/v"PLYCA"), ponadto w biurze projektowym był gotowy projekt jednostek serii B-206 dla PŻB.
Kogo Radio Szczecin zaprasza do studia ? Nowoczesna ? Przecież to byłe PO. Oni rządzili tak, że teraz stocznia musi się podnosić z upadłości. Może zapytać się specjalisty, byłego pracownika stoczni ? Podoba mi się komentarz Darka, bo widać, że on ma wiedzę na ten temat, a nie jakiś p. Zachorski. Pracowników Radia pytam czy zależy im na rozwoju stoczni, Szczecina, nowych miejscach pracy, czy na degradacji naszego miasta ? Ponawiam prośbę. Zapraszajcie do studia mądrych i doświadczonych ludzi , byłych pracowników stoczni, budowniczych, konstruktorów z biura i wtedy dowiecie się konkretów. Ten tekst i wypowiedź gościa to żenada. Pozdrawiam.
Gwoli uzupełnienia, dlaczego się nic nie mówi o odszkodowaniu jakie musiano zapłacić dla DFDS za zerwanie kontraktu na jednostki z serii B-201 i o tym że podobne promy dla DFDS zrobiła potem stocznia P+S Werthafen w Straslundzie.
Zobacz także
2018-02-23, godz. 10:29
Niecikowski: "Pleciuga" potrzebuje wyższej dotacji z miasta [WIDEO]
Jeżeli mamy być atrakcyjni artystycznie, potrzebujemy wyższej dotacji z miasta - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Zbigniew Niecikowski, dyrektor Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie.
» więcej
2018-02-23, godz. 09:06
Dyrektor Pleciugi: Teatr lalek ma przede wszystkim edukować młodych widzów [WIDEO]
Teatr lalek ma przede wszystkim edukować małych widzów. To jego najważniejsza rola - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" Zbigniew Niecikowski, dyrektor Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie.
» więcej
2018-02-22, godz. 12:23
Cymański o uniewinnieniu sędziego: "Argumenty są po stronie oburzonej opinii publicznej"
Jeśli sędzia przez roztargnienie ukradł 50 złotych, to jak on rozstrzyga sprawy w sądzie mając taką cechę osobowości - zastanawiał się Tadeusz Cymański, gość "Rozmów pod Krawatem"i wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa…
» więcej
2018-02-22, godz. 10:01
Cymański o bulwersującym filmie: Zawsze jest na świecie miejsce na szaleństwo i głupotę
Głupota i szaleństwo - tak gość "Rozmów pod krawatem" - Tadeusz Cymański wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS określił film Fundacji Rudermana, w którym mowa o "polskim Holokauście".
» więcej
2018-02-21, godz. 14:10
Przewodnicząca szczecińskiej rady miasta: PiS poprze stanowisko PO
Prawo i Sprawiedliwość poprze przygotowane przez klub Platformy Obywatelskiej stanowisko w sprawie upamiętnienia wydarzeń szczecińskiego Marca'68.
» więcej
2018-02-21, godz. 12:11
Pomnik na 100-lecie niepodległości w Szczecinie?
To ważna inicjatywa i powinna być zgłoszona dużo wcześniej - przyznała przewodnicząca szczecińskiej rady miasta Stefania Biernat, pytana o sprawę budowy w Szczecinie pomnika, który uczciłby 100-lecie niepodległości Rzeczyposp…
» więcej
2018-02-21, godz. 09:47
Co z kandydatem PiS-u na prezydenta Szczecina? Przewodnicząca rady miasta zapewnia
Kulis "kuchni politycznej" nie ujawniła, ale zapewniła: - Mamy kandydatów na urząd prezydenta Szczecina - mówiła przewodnicząca rady miasta i radna PiS-u Stefania Biernat w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2018-02-20, godz. 09:32
Prof. Śpiewak ostro o słowach premiera: To haniebne
Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego o słowach premiera i "żydowskich sprawcach": - "Obraźliwa do granic niemożliwości bzdura" - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" prof. Paweł Śpiewak.
» więcej
2018-02-19, godz. 10:26
Wicemarszałek z Kukiz'15: Chcemy stworzyć wielką koalicję
Odsialiśmy ludzi, którzy są w polityce dla apanaży od tych, którzy są dla idei. Wierzę w to, że dzięki temu będziemy silniejsi a poparcie dla partii będzie rosło - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem", wicemarszałek Sejmu i…
» więcej
2018-02-19, godz. 09:21
Tyszka: Polski nie stać na brak ustawy reprywatyzacyjnej
Zadośćuczynienie w ramach ustawy reprywatyzacyjnej powinno być przekazywane częściowo i w nieruchomościach zamiennych np. rolnych Skarbu Państwa. Wtedy nie będą obciążały obecnego budżetu. Tak mówił w "Rozmowach pod krawatem"…
» więcej
2018-02-16, godz. 13:24
Historyk ostro o dyrektorze Muzeum Narodowego
Ma mentalność człowieka specjalnej troski i duszę raba - tak o dyrektorze Muzeum Narodowego mówi szczeciński historyk. Te słowa padły w piątkowych "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2018-02-16, godz. 09:27
Dr Kościelny: Jurczykowi należy się ulica w Szczecinie, to postać wybitna
Marian Jurczyk to jedna z najważniejszych osób w powojennej historii Polski; dziwne, że nie jest patronem żadnej ulicy w Szczecinie - w "Rozmowach pod krawatem" powiedział dr Robert Kościelny.
» więcej
2018-02-15, godz. 10:53
Wicemarszałek sejmu: "Musimy dokonywać oceny historii zgodnie z faktami"
Pamiętajmy o Jedwabnem i Marcu '68, słuchajmy świadków tamtych wydarzeń - stwierdziła w "Rozmowie pod krawatem" wicemarszałek sejmu Barbara Dolniak z .Nowoczesnej.
» więcej
2018-02-15, godz. 09:22
"Prawo musi być stosowane jednakowo wobec wszystkich"
Prawo musi być stosowane wobec wszystkich jednakowo, a jeżeli ktoś nie stawia się przed prokuraturą, widocznie ma jakieś swoje powody - to słowa wicemarszałek sejmu Barbary Dolniak z .Nowoczesnej.
» więcej
2018-02-14, godz. 10:18
Nitras kandydatem PO na prezydenta Szczecina? "W mojej ocenie tak może być"
Kandydat w wyborach na prezydenta Szczecina jest ustalony, wkrótce partia go ogłosi i "może to być Sławomir Nitras" - mówił senator Platformy Obywatelskiej Tomasz Grodzki w "Rozmowie pod krawatem".
» więcej