Rząd wie o patologiach, reagować ma na nie Inspekcja Pracy, ale - po miesiącu od wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej - trudno jednoznacznie wyrokować czy już potrzebna jest zmiana przepisów - tłumaczyła w Radiu Szczecin minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.
Związkowcy z "Solidarności" szacują, że około 1/5 pracodawców próbuje obejść, wprowadzone przez rząd PiS, przepisy mówiące o minimalnej płacy 13 złotych brutto za godzinę. Może to być, np. umowa o pracę, w której stawka jest ustawowa i jednocześnie kolejna umowa "o dzierżawę odkurzacza". Minister Rafalska mówiła, że "w pewnym sensie trwa wyścig między rządem, a nieuczciwymi przedsiębiorcami".
- Ministerstwo wie o tym, natychmiast skierowaliśmy pisma i Państwowa Inspekcja Pracy będzie rzecz kontrolować. Ale zwracam uwagę, że jeszcze nie ma końca lutego, że jesteśmy po jednym miesiącu funkcjonowania przepisów. Na bieżąco znam te informacje, ale skala patologii, niewłaściwości i nieprawidłowości musi być realnie oceniona - zaznacza minister Rafalska.
Zdaniem minister, w sytuacji, gdy zmniejsza się bezrobocie, nieuczciwi przedsiębiorcy wkrótce mogą się przekonać, że nie będą mogli znaleźć chętnych do pracy.
- Ministerstwo wie o tym, natychmiast skierowaliśmy pisma i Państwowa Inspekcja Pracy będzie rzecz kontrolować. Ale zwracam uwagę, że jeszcze nie ma końca lutego, że jesteśmy po jednym miesiącu funkcjonowania przepisów. Na bieżąco znam te informacje, ale skala patologii, niewłaściwości i nieprawidłowości musi być realnie oceniona - zaznacza minister Rafalska.
Zdaniem minister, w sytuacji, gdy zmniejsza się bezrobocie, nieuczciwi przedsiębiorcy wkrótce mogą się przekonać, że nie będą mogli znaleźć chętnych do pracy.
Dodaj komentarz 2 komentarze
Czy PIP i Solidarność sprawdzi kiedyś jak są wykorzystywani pracownicy
w czasie 8 godzin a szczególnie w czasie 4 , ile powinni wykonać jaki zakres prac.
Zatrudniają na 4 godz. a trzeba wykonać pracę przysługującą w czasie 8 godzin !!!
Ludzie sa sami sobie winni,ze pozwalaja sie tak traktowac. A takich pracodawcow nalezy eliminowac ze spoleczenstwa. Jak Twoja firma nie ma dochodow to nie okradaj pracownikow ,tylko zamknij dzialanosc . Ja bym szybko zrobik porzadek z takimi pracodawcami.
Zobacz także
2024-09-26, godz. 09:06
Marszałek województwa: do służb cały czas trafia nowy sprzęt
Sytuacja powodziowa jest cały czas monitorowana - tak zapewniał w naszym studiu marszałek województwa zachodniopomorskiego.
» więcej
2024-09-25, godz. 11:26
"W najgorszym położeniu będą ci, którzy nie ubezpieczyli swoich nieruchomości"
Odbudowa polskich miast po powodzi będzie kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Dziś straty liczone są w miliardach, ale inwestycje w ramach odbudowy liczone będą w dziesiątkach miliardów - wyliczała w "Rozmowie pod krawatem"…
» więcej
2024-09-25, godz. 09:06
Ekonomistka: naprawa strat po powodzi może napędzić polską gospodarkę
Straty liczone są w miliardach, a naprawa zniszczeń potrwa przynajmniej dwa lata. Ekonomistka w Radiu Szczecin podsumowuje szkody wyrządzone przez powódź na południu Polski. Dodaje jednak, że są też dobre wiadomości.
» więcej
2024-09-24, godz. 11:14
Cztery drogi w regionie będą zamknięte. "To dla bezpieczeństwa"
Fala powodziowa, która zbliża się do Pomorza Zachodniego, będzie u nas zdecydowanie później niż wskazywały wcześniejsze prognozy. Jak uspokajał w "Rozmowie pod krawatem" wojewoda Adam Rudawski - nic nie wskazuje na to, by woda miała…
» więcej
2024-09-24, godz. 09:05
Wojewoda o stanie Odry: prognozy pogody są dla nas bardzo korzystne
To jest dmuchanie na zimne - tak o przygotowaniach do nadejścia fali powodziowej mówi wojewoda zachodniopomorski.
» więcej
2024-09-23, godz. 09:14
"Moskwa uznaje, że Polska jest w centrum działań NATO; to oznacza bezpieczeństwo"
Moskwa uznaje, że Polska znajduje się w centrum działań NATO (...), dlatego też oznacza to bezpieczeństwo - mówił w poniedziałek w Rozmowie pod Krawatem generał broni Jürgen-Joachim von Sandrart, dowódca Wielonarodowego Korpusu…
» więcej
2024-09-19, godz. 11:25
Wszystko co produkują polickie "Polimery" trafia do klientów
Jak wyjaśniał w "Rozmowie pod krawatem" prezes zarządu Grupy Azoty Police, powodem trudnej sytuacji spółki są m.in. wysokie ceny gazu i import nawozów z Rosji i Białorusi. Stąd też propozycja wprowadzenia 30-procentowego cła na…
» więcej
2024-09-19, godz. 09:16
Import nawozów z Rosji największym problemem Grupy Azoty
Grupa Azoty w finansowym dołku. Strata za pierwsze półrocze wyniosła 748 milionów złotych. To i tak mniej niż w roku ubiegłym.
» więcej
2024-09-18, godz. 09:29
Dyrektor RZGW w Szczecinie: działania w regionie rozpoczniemy przed weekendem
Dzisiejsze modele powodziowe sięgają do Słubic i to też nie w pełnym zakresie - tłumaczy Michał Durka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
» więcej
2024-09-17, godz. 10:58
"Działalność przestępcza przenosi się również na obszar żywności"
Zanieczyszczenia w kawie i herbacie, fragmenty plastiku, zakazane barwniki, aronia zamiast deklarowanej czarnej jagody i borówki - w minionym roku 16 proc. produktów rolno-spożywczych w sklepach miało niezgodne z normami parametry - wynika…
» więcej
2024-09-17, godz. 09:23
Dr Rzodkiewicz: zalanej żywności nie można spożywać
Jesteś tym co jesz, a od tego co spożywamy zależy nasze zdrowie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" w Radiu Szczecin dr Przemysław Rzodkiewicz, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
» więcej
2024-09-16, godz. 11:34
Marchewka: lokalizacja terminala kontenerowego to najlepsze rozwiązanie
Wiceminister infrastruktury odniósł się do opinii prezydenta Świnoujścia Joanny Agatowskiej, która stwierdziła niedawno, że lokalizacja terminalu kontenerowego nie jest ostateczna.
» więcej
2024-09-16, godz. 09:17
Wiceminister: negatywnych scenariuszy powodziowych w regionie nie przewidujemy
Zalania, podtopienia i miejscowości odcięte od świata. W południowo-zachodniej Polsce sytuacja powodziowa jest bardzo trudna.
» więcej
2024-09-12, godz. 09:51
Prezes Zarządu Portów: lokalizacja terminalu kontenerowego jest ostateczna
Klamka zapadła - nie ma odwrotu od decyzji o lokalizacji terminalu kontenerowego. Tak prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście komentuje słowa prezydent Świnoujścia.
» więcej
2024-09-11, godz. 11:54
Sawaryn: Amerykanie chcą odkupić elektrownię węglową w Gryfinie
Pół tysiąca osób ma stracić pracę w Elektrowni Dolna Odra po wygaszeniu bloków węglowych - to wyliczenia burmistrza Gryfina, który był gościem "Rozmowy pod Krawatem" Radia Szczecin.
» więcej