Czy prezydent Szczecina widzi potrzebę uczczenia 96 ofiar katastrofy smoleńskiej? - zapytaliśmy Piotra Krzystka w "Rozmowach pod krawatem". W oficjalnym komunikacie miasta czytamy, że we wtorek 10 kwietnia w Szczecinie o godzinie 8.41 syreny rozlegną się "na prośbę wojewody".
- Gdyby nie wojewoda, pewnie byłyby wnioski radnych w tej materii - mówił Krzystek.
- Gdyby nie ta prośba wojewody, to prezydent miasta podjąłby inicjatywę w tej sprawie i sam by o tym zdecydował? - zapytał prowadzący rozmowę, Przemysław Szymańczyk.
- Byśmy wtedy to przemyśleli zapewne, może tak - odpowiadał prezydent Szczecina.
- Pan uważa, że włączenie syren o godzinie 8.41 w rocznicę katastrofy smoleńskiej wymaga jakiegoś głębszego przemyślenia i rozstrzygania "za" i "przeciw" - dopytywał redaktor.
- Nie, nie wymaga. Natomiast jeżeli jest taka intencja i wojewodowie zwracają się z takimi wnioskami, to jest to normalne. Uważam, że warto upamiętnić rocznicę tej tragedii, bo była rzeczywiście wyjątkowa w skali wolnej Rzeczypospolitej - odparł Piotr Krzystek.
Do katastrofy smoleńskiej doszło 10 kwietnia 2010 roku. Samolot Tu-154M rozbił się na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęło 96 osób, w tym między innymi prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele władz państwowych oraz członkowie Rodzin Katyńskich. Polska delegacja była w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Zobacz także
2022-09-19, godz. 09:14
Jach: generał Pytel jest ruską onucą
Albo idiota, albo zdrajca, a pan Pytel nie jest idiotą - mówił w "Rozmowach pod krawatem" szef sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach.
» więcej
2022-09-15, godz. 09:30
Media na całym świecie zainteresowały się sprawą reparacji
Wiedza o dramacie Polski w czasie II wojny światowej nie jest powszechna w wielu krajach. Stąd potrzeba nagłaśniania przygotowanego raportu o stratach, jakie zadali nam Niemcy i konieczności wypłacenia przez nich reparacji - mówił…
» więcej
2022-09-14, godz. 09:23
Czypicki: korki to żniwo fatalnych decyzji, które były podejmowane na przestrzeni lat
"Nie będzie lepiej" - tak liczbę korków w Szczecinie skomentował Piotr Czypicki ze szczecińskiego Ruchu Miejskiego.
» więcej
2022-09-13, godz. 09:19
Działania KO mogą spowodować, że Lewica nie pójdzie z nimi na współpracę
Przesunięcie Koalicji Obywatelskiej w lewo, czyli jasna deklaracja w sprawie aborcji na życzenie, może przynieść korzyści, ale niesie też sporo zagrożeń dla opozycji - mówił w "Rozmowach pod krawatem" socjolog polityki Marcin P…
» więcej
2022-09-09, godz. 09:29
Jekiel: Elżbieta II była osobą szalenie odważną
Nie ma Brytyjczyka, który pamięta, kto był poprzednim władcą - mówi w "Rozmowach pod krawatem" Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.
» więcej
2022-09-08, godz. 09:15
Miasto musi oszczędzać, bo brakuje pieniędzy
Cięcia są bolesne, ale konieczne. Tak prezydencki radny wyjaśnia problemy szczecińskiej komunikacji miejskiej, która oszczędza m.in. na połączeniach.
» więcej
2022-09-07, godz. 09:13
Czekamy by rząd przedstawił harmonogram prac ws. reparacji
Nie ma żadnego problemu z tym, żeby w rok uzyskać reparacje od Niemiec - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Napieralski.
» więcej
2022-09-06, godz. 09:16
Matecki: za nielegalne pobieranie opłat za parking, ktoś powinien ponieść konsekwencje
Nikt nie poniósł konsekwencji za błędy w uchwałach parkingowych, a miasto mogło nielegalnie pobrać nawet 20 milionów złotych - mówił w "Rozmowach pod krawatem" radny opozycji z klubu PiS Dariusz Matecki.
» więcej
2022-09-05, godz. 10:58
Reparacje to naprawienie szkód i strat, które wyrządzili Niemcy
Polska ma prawo domagać się zadośćuczynienia od Niemiec, a temat reparacji to nie jest polityczna gra - mówił w "Rozmowach pod krawatem" zachodniopomorski wojewoda Zbigniew Bogucki.
» więcej
2022-06-30, godz. 09:25
Sprawa historycznej świetlicy stoczniowej ciągnie się już kilkanaście miesięcy
Związkowcy interweniują w rządzie w sprawie zagospodarowania historycznej świetlicy stoczniowej.
» więcej
2022-06-29, godz. 09:35
Duże firmy dostrzegają potencjał portu w Policach
Nowe nabrzeże do obsługi powstającej fabryki polimerów, podpisany list intencyjny z Orlenem na kolejne, wybudowane przez naftowy koncern - prezes Zarządu Morskiego Portu Police Andrzej Łuc w "Rozmowach pod krawatem" mówił o bardzo…
» więcej
2022-06-28, godz. 09:27
Kolejny radny krytykuje miasto za brak działań ws. podtopień
Zaskoczony, że zrobiono tak mało, aby chronić mieszkańców Krzekowa i Bezrzecza przed zalaniami. Miejski radny Prawa i Sprawiedliwości Maciej Ussarz w "Rozmowach pod krawatem" krytykował władze Szczecina za - jego zdaniem - brak właściwej…
» więcej
2022-06-23, godz. 09:16
Krzystek: nigdy nie zagwarantujemy mieszkańcom, że podtopienia się nie wydarzą
Miasto robi co może żeby poprawić sytuację, ale gwarancji, że podtopienia się nie powtórzą - nigdy nie będzie. Tak prezydent Szczecina komentuje obawy mieszkańców Krzekowa i Bezrzecza, którzy obawiają się, że znów ucierpią…
» więcej
2022-06-22, godz. 09:22
Radna Świnoujścia przeciwna strategicznej inwestycji
Nie ma uzasadnienia dla tej inwestycji - tak o budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu mówi Joanna Agatowska. Radna z tego miasta i członkini Lewicy Razem była gościem "Rozmów pod Krawatem".
» więcej
2022-06-21, godz. 09:09
"Na Ukrainie śmiali się, że Macron częściej dzwoni do Putina niż do żony"
Toczą się zacięte walki o każdy metr ukraińskiej ziemi - prosto z Kijowa opowiadał w "Rozmowach pod krawatem" ks. Waldemar Pawelec, przełożony wspólnoty Pallotynów w stolicy Ukrainy.
» więcej