Naukowiec z IPN apeluje: - Niech politycy zajmą się polityką a historycy historią. Tak o dyskusji na temat Żołnierzy Wyklętych komentował w "Rozmowie pod krawatem" dr Sebastian Ligarski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych szczecińskiego IPN.
- Miałbym prośbę do polityków, żeby generalnie zajęli się polityką, a sprawy historyczne zostawili historykom. Gdyby zapytać, co tak naprawdę wiedzą na tematach tych o których mówią, o Rajsie ps. "Burym", Józefie Kurasiu ps. "Ogniu" i wielu innych, no to myślę, że ich wiedza jest tylko i wyłącznie jednozdaniowa. Natomiast w okresie 1945-1956 w organizacjach podziemnych zdarzały się różne sytuacje. Natomiast trzeba o tym pisać w odpowiednich kontekstach, trzeba pamiętać również o emocjach i nastrojach - mówił Ligarski.
Jak podkreślał Ligarski, tak zwana "czarna karta" historii Żołnierzy Wyklętych to nie jest temat nowy, od lat też badany przez historyków, którzy mają odpowiednie naukowe narzędzia do opisywania tych czasów.
Dodaj komentarz 5 komentarzy
Każdy broni dobrego imienia swoich ojców, dziadków....
O proszę, personalne wycieczki to jedyne do czego są zdolni obrońcy Wyklętych. Kolega stetinensis chyba dostał nowe wytyczne z Nowogrodzkiej :) powiedz mi proszę co tam w tych wytycznych było o zbrodni z Dubinkach? Nic takiego nie było?
A co do treści artykułu to jednozdaniowa była wiedzą redaktora Rachonia gdy w TVP dyskutował o Wyklętych z Zandbergiem:)
"Naukowiec z IPN" ??? toż to brzmi jak oksymoron.... :)))
Panie Ligarski, nie wiem, jak Pan, ale Pańska instytucja generalnie działa na polityczne zamówienie jednej tylko opcji politycznej i jej celom podporządkowuje swoje działania.
To nie jest działalność naukowa. To tworzenie propagandy.
I to oni głównie wykorzystują te propagandowe wasze wypociny do jątrzenia wśród Polaków (nie wykluczam tu działań inspirowanych przez pogrobowców UBP oraz innych bolszewików). Natomiast reakcja środowisk demokratycznych i lewicowych jest REAKCJĄ obronną na wciskanie nam takiego bezkrytycznego kitu. REAKCJĄ. OBRONĄ. Nie "atakiem".
Jeśli Pan zatem apeluje do polityków, by nie wykorzystywali "niezłomnych" dla doraźnych celów politycznych, to apeluj Pan do PiSu!
IPN to już dawno powinni zdelegalizować szkodniki za naszą kasę !
Zobacz także
2024-09-12, godz. 09:51
Prezes Zarządu Portów: lokalizacja terminalu kontenerowego jest ostateczna
Klamka zapadła - nie ma odwrotu od decyzji o lokalizacji terminalu kontenerowego. Tak prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście komentuje słowa prezydent Świnoujścia.
» więcej
2024-09-11, godz. 11:54
Sawaryn: Amerykanie chcą odkupić elektrownię węglową w Gryfinie
Pół tysiąca osób ma stracić pracę w Elektrowni Dolna Odra po wygaszeniu bloków węglowych - to wyliczenia burmistrza Gryfina, który był gościem "Rozmowy pod Krawatem" Radia Szczecin.
» więcej
2024-09-11, godz. 09:27
Zwolnienia w Dolnej Odrze "to będzie klęska dla Gryfina"
To będzie klęska dla Gryfina - tak o zwolnieniach w Dolnej Odrze mówi burmistrz Gryfina.
» więcej
2024-09-10, godz. 09:25
Dyrektor IMGW: jako pierwsi na świecie opracowaliśmy nieszkodliwy środek na złotą algę
Mamy broń na złotą algę - ogłosił na antenie Radia Szczecin dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.
» więcej
2024-09-06, godz. 11:35
Były dyrektor Współczesnego nie opuszcza całkowicie Szczecina. Przygotowuje "coś wielkiego"
Jakub Skrzywanek, były dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego od pierwszego września jest dyrektorem artystycznym Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Nie opuszcza jednak całkowicie Szczecina - przyznał w dzisiejszych "Rozmowach…
» więcej
2024-09-05, godz. 11:02
Świnoujście walczy o zmianę lokalizacji terminala kontenerowego. "To był totalny falstart"
Świnoujście przed sądem walczy o zmianę lokalizacji terminala kontenerowego. Resort infrastruktury ogłosił, że decyzja o jego lokalizacji jest ostateczna, tymczasem prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska w dzisiejszych "Rozmowach…
» więcej
2024-09-05, godz. 09:18
Władze Świnoujścia nie zgadzają się z ostateczną lokalizacją terminala kontenerowego
Kontrowersje dopiero się zaczynają - tak prezydent Świnoujścia komentuje ostatnie stanowisko Ministerstwa Infrastruktury w sprawie budowy terminala kontenerowego.
» więcej
2024-09-04, godz. 11:24
Senator KO: Bogucki i jego rodzina uczestniczyli w moim prześladowaniu
Polityczna nagonka - tak o zarzutach w aferze melioracyjnej mówił gość "Rozmowy pod krawatem" - poseł Koalicji Obywatelskiej Stanisław Gawłowski.
» więcej
2024-09-04, godz. 09:22
Gawłowski: "cały aparat państwa był nakierowany na wykańczanie opozycji"
To było działanie polityczne, które miało wykończyć opozycję. Tak Stanisław Gawłowski mówi o zarzutach, które usłyszał w sprawie tak zwanej afery melioracyjnej.
» więcej
2024-09-03, godz. 11:23
Kiedy pojedziemy ulicą Kolumba? Padła data
1 listopada pojedziemy nową ulicą Kolumba - obiecywał we wtorek w "Rozmowach pod Krawatem" prezydent Szczecina. Piotr Krzystek, zastrzegał jednak, że to nie oznacza końca prac na tym odcinku.
» więcej
2024-09-03, godz. 09:22
"W ciągu kilku dni podejmiemy decyzję co dalej z Floating Areną"
Szybkie działanie w sprawie Floating Areny zapowiada prezydent Szczecina.
» więcej
2024-09-02, godz. 09:00
"Dzieci spędzały na nauce więcej niż rodzice w pracy"
Dziś rozpoczęcie roku szkolnego, a ten będzie inny niż poprzednie lata, będzie mniej nauki.
» więcej
2024-06-19, godz. 12:27
Sędzia Strączyński: robi się nareszcie normalnie
Za niezawisłość nie grozi już sędziemu to, co groziło za czasów PiS-u - powiedział w "Rozmowie pod krawatem" Maciej Strączyński.
» więcej
2024-06-19, godz. 09:44
Smaczki z lokalnej historii lada moment w księgarniach
To próba popularyzacji lokalnej historii - tak o swojej książce mówi Maciej Strączyński.
» więcej
2024-06-18, godz. 15:31
Strefa Czystego Transportu w Szczecinie będzie, ale w przyszłości
Strefy Czystego Transportu będą pojawiać się w kolejnych miastach. Także w Szczecinie - przekonywał gość "Rozmowy pod krawatem", zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera.
» więcej