Przez epidemię dotknęliśmy śmierci, a w Święta Wielkanocne przekonujemy się, że jest coś większego niż śmierć, a to daje ogromną nadzieję - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" ksiądz kanonik dr Piotr Gałas.
- Kiedy przyglądamy się tajemnicy śmierci Chrystusa na krzyżu, objawia nam przede wszystkim miłość Boga, która jest kompletnie inna niż ta, którą znamy trochę z własnego doświadczenia tu na świecie. I na końcu się objawia życie. To znaczy, że jest Ktoś, kto naprawdę jest potężniejszy niż śmierć. To jest dla nas przepiękna nowina, która daje dużo nadziei, radości i wnosi pokój w serce - mówi ks. dr Piotr Gałas.
Nie chodzi o jajeczko, koszyczek czy o to, by pokropić się wodą w śmigusa dyngusa, ale o miłość - tak o istocie Wielkanocy mówił ksiądz Gałas. Chodzi o miłość, która objawiła się w Jezusie Chrystusie podczas jego śmierci na krzyżu. Ta miłość może nas gorszyć - dodał.
- Ponieważ jest to miłość, która się nie przeciwstawia złu, która się nie broni, która jest wydana totalnie za drugiego nawet, jeśli jest wrogiem i nieprzyjacielem. Jeśli tak jest rzeczywiście, jeśli taka miłość naprawdę istnieje, to znaczy, ze też jest możliwe to dla nas,
to znaczy otrzymać tego ducha od Jezusa Chrystusa po to, żebyśmy też i my mogli przebaczać sobie nawzajem, żebyśmy wierzyli w nawrócenie - mówił.
Ks. Gałas zaznaczył, że dzięki temu uwierzymy, że drugi człowiek może się zmienić lub że wszystko można zacząć od nowa. I to jest właśnie dobra nowina dla nas wszystkich, która daje nadzieję.
W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
Dodawał, że ostatni rok skłonił nas to do refleksji nad tym co jest dalej i spowodował, że zdaliśmy sobie sprawę jak boimy się odejść.
- Ponieważ jest to miłość, która się nie przeciwstawia złu, która się nie broni, która jest wydana totalnie za drugiego nawet, jeśli jest wrogiem i nieprzyjacielem. Jeśli tak jest rzeczywiście, jeśli taka miłość naprawdę istnieje, to znaczy, ze też jest możliwe to dla nas, to znaczy otrzymać tego ducha od Jezusa Chrystusa po to, żebyśmy też i my mogli przebaczać sobie nawzajem, żebyśmy wierzyli w nawrócenie - mówił.
Dodaj komentarz 2 komentarze
fajnie to w teorii wygląda. A w praktyce? Pamiętamy: wojny krzyżowe i krucjaty (w tym dzieci), Krzyżacy, stosy i święta inkwizycja, krwawa chrystianizacja Ameryk, Gott mit Uns i wiele, wiele innych, że o permanentnej homopedofilii wśród księży i "piekle kobiet" nie wspomnę....
Ale w teorii wygląda cacy. I święta ładne, kolorowe, a pieśni i kolędy cudne :))
@ Janek .N
Spokojnych, zdrowych Świąt Wielkiej Nocy.
Zobacz także
2025-01-09, godz. 11:52
Prognozy dla polskiej gospodarki. Ekonomista ZUT-u o kluczowych elementach
Zmiany o charakterze geopolitycznym, niepewność na światowym rynku, a w efekcie wysokie stopy procentowe - te elementy mogą negatywnie wpływać na polską gospodarkę w tym roku - uważa ekonomista szczecińskiego ZUT-u dr Arkadiusz …
» więcej
2025-01-09, godz. 09:19
Ekonomista: polska gospodarka może tracić na konkurencyjności
Czeka nas wiele zmian o charakterze geopolitycznym - wpłynie to na światową gospodarkę, w tym naszą - podkreślał dr Arkadiusz Malkowski, ekonomista z ZUT.
» więcej
2025-01-08, godz. 12:08
Radny PiS: nie możemy wykluczyć zamknięcia Bulk Cargo
W sieci wybuchła burza po tym, jak niemiecka firma Rhenus kupiła spółkę Bulk Cargo, działającą na terenie szczecińskiego portu. Przedstawiciele prawicy pisali w mediach społecznościowych o oddaniu portu Niemcom, a Krzysztof Romianowski…
» więcej
2025-01-07, godz. 11:16
Prezydencki radny: czeka nas seria podwyżek
Bilety komunikacji miejskiej, Strefa Płatnego Parkowania, podatek od nieruchomości, czynsze w mieszkaniach komunalnych i TBS, woda czy śmieci - to wszystko zdrożeje w tym roku w Szczecinie. Podwyżek nie dało się uniknąć - przekonywał…
» więcej
2025-01-07, godz. 09:03
Kęsik: Miasto powinno pomagać Pogoni, jednak w granicach rozsądku
Pomoc tak, ale nie za wszelką cenę. Tak szczeciński radny z prezydenckiego klubu mówi o wsparciu dla Pogoni Szczecin.
» więcej
2025-01-02, godz. 11:05
Samorządy a ich media - są planowane zmiany w prawie
Samorządy nie powinny mieć możliwości wydawania własnych gazet, czy tworzyć swoich telewizji internetowych - to stanowisko walczącej o jawność Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Jej prezes Szymon Osowski podkreślał w "Rozmowie…
» więcej
2025-01-02, godz. 08:56
Prawnik Watchdog Polska: Wieczorek nie wywiązał się ze swoich obowiązków
To dobra prognoza - tak dymisję Dariusza Wieczorka komentuje prawnik z sieci obywatelskiej Watchdog Polska.
» więcej
2024-12-31, godz. 11:04
Gospodarka w 2025 roku. Uzasadniony umiarkowany optymizm
Umiarkowany optymizm - tak na przyszły rok pod kątem ekonomicznym patrzy prof. Aneta Zelek.
» więcej
2024-12-31, godz. 09:27
"Wyższe pensje to ból głowy dla pracodawców" [ZDJĘCIA]
Pracownicy mają powody do radości, ale pracodawcy - niekoniecznie. Ekonomistka podsumowała na naszej antenie mijający rok pod kątem ekonomicznym.
» więcej
2024-12-30, godz. 11:22
"Inwestycje magnesem dla turystów"
Sezon turystyczny w Międzyzdrojach jest coraz dłuższy i obecnie trwa już około sześciu miesięcy - przekonywał dzisiejszy gość "Rozmów pod Krawatem" Mateusz Bobek.
» więcej
2024-12-30, godz. 08:58
Czesi coraz chętniej wybierają Międzyzdroje
Jak wyjaśnia burmistrz Międzyzdrojów, nasi południowi sąsiedzi powoli odwracają się do Chorwacji, która do tej pory była ich ulubionym wakacyjnym kierunkiem.
» więcej
2024-12-27, godz. 09:20
Monodram "Hrabiny przodem" dalej cieszy się popularnością
To teksty jednocześnie ważne, zabawne i nadal cieszące się olbrzymim powodzeniem. Bilety na Hrabiny przodem - monodram w wykonaniu Olgi Adamskiej - wciąż rozchodzą się w mgnieniu oka.
» więcej
2024-12-23, godz. 10:58
Jak najlepiej wyjść z rodziną na świątecznym zdjęciu - radzi szczecińska fotografka
Szczecin jest wyjątkowo fotogeniczny - przekonywała dzisiejsza gościni Rozmowy pod Krawatem. Fotografka Anna Niemiec wskazywała szczególnie na Jasne Błonia. Jej zdaniem jesienią o świcie, kiedy są spowite mgłą, a w kadrze pojawiają…
» więcej
2024-12-20, godz. 11:36
Ogrody Przelewice wciąż się rozwijają
Województwo przejęło od gminy Ogrody Przelewice trzy lata temu i od tej pory wciąż się rozwijają - powiedział w "Rozmowie pod krawatem" ich dyrektor Zygmunt Siarkiewicz.
» więcej
2024-12-20, godz. 09:24
Ponad 1200 nowych nasadzeń w Ogrodach Przelewice
Można tu zobaczyć dziesiątki roślin z całego świata. To ogrody Przelewice, w których od niedawna można odwiedzać zmodernizowaną oranżerię.
» więcej