Przez epidemię dotknęliśmy śmierci, a w Święta Wielkanocne przekonujemy się, że jest coś większego niż śmierć, a to daje ogromną nadzieję - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" ksiądz kanonik dr Piotr Gałas.
- Kiedy przyglądamy się tajemnicy śmierci Chrystusa na krzyżu, objawia nam przede wszystkim miłość Boga, która jest kompletnie inna niż ta, którą znamy trochę z własnego doświadczenia tu na świecie. I na końcu się objawia życie. To znaczy, że jest Ktoś, kto naprawdę jest potężniejszy niż śmierć. To jest dla nas przepiękna nowina, która daje dużo nadziei, radości i wnosi pokój w serce - mówi ks. dr Piotr Gałas.
Nie chodzi o jajeczko, koszyczek czy o to, by pokropić się wodą w śmigusa dyngusa, ale o miłość - tak o istocie Wielkanocy mówił ksiądz Gałas. Chodzi o miłość, która objawiła się w Jezusie Chrystusie podczas jego śmierci na krzyżu. Ta miłość może nas gorszyć - dodał.
- Ponieważ jest to miłość, która się nie przeciwstawia złu, która się nie broni, która jest wydana totalnie za drugiego nawet, jeśli jest wrogiem i nieprzyjacielem. Jeśli tak jest rzeczywiście, jeśli taka miłość naprawdę istnieje, to znaczy, ze też jest możliwe to dla nas,
to znaczy otrzymać tego ducha od Jezusa Chrystusa po to, żebyśmy też i my mogli przebaczać sobie nawzajem, żebyśmy wierzyli w nawrócenie - mówił.
Ks. Gałas zaznaczył, że dzięki temu uwierzymy, że drugi człowiek może się zmienić lub że wszystko można zacząć od nowa. I to jest właśnie dobra nowina dla nas wszystkich, która daje nadzieję.
W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
Dodawał, że ostatni rok skłonił nas to do refleksji nad tym co jest dalej i spowodował, że zdaliśmy sobie sprawę jak boimy się odejść.
- Ponieważ jest to miłość, która się nie przeciwstawia złu, która się nie broni, która jest wydana totalnie za drugiego nawet, jeśli jest wrogiem i nieprzyjacielem. Jeśli tak jest rzeczywiście, jeśli taka miłość naprawdę istnieje, to znaczy, ze też jest możliwe to dla nas, to znaczy otrzymać tego ducha od Jezusa Chrystusa po to, żebyśmy też i my mogli przebaczać sobie nawzajem, żebyśmy wierzyli w nawrócenie - mówił.
Dodaj komentarz 2 komentarze
fajnie to w teorii wygląda. A w praktyce? Pamiętamy: wojny krzyżowe i krucjaty (w tym dzieci), Krzyżacy, stosy i święta inkwizycja, krwawa chrystianizacja Ameryk, Gott mit Uns i wiele, wiele innych, że o permanentnej homopedofilii wśród księży i "piekle kobiet" nie wspomnę....
Ale w teorii wygląda cacy. I święta ładne, kolorowe, a pieśni i kolędy cudne :))
@ Janek .N
Spokojnych, zdrowych Świąt Wielkiej Nocy.
Zobacz także
2024-05-27, godz. 09:18
Szałabawka: taśmy Funduszu Sprawiedliwości to "hucpa polityczna"
To polityczna hucpa - tak publikację kolejnych taśm Funduszu Sprawiedliwości ocenia poseł Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Artura Szałabawki to sposób na odwrócenie uwagi od innych, ważniejszych spraw.
» więcej
2024-05-23, godz. 11:06
"Małe i średnie przedsiębiorstwa, to bardzo zdrowy segment stoczniowy w Szczecinie"
- Nie zazdroszczę nowej ekipie rządzącej rozplątywania problemów związanych z funkcjonowaniem stoczni w Szczecinie. W ten sposób prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego - dr inż. Andrzej Montwiłł, odnosi się do raportu przedstawionego…
» więcej
2024-05-23, godz. 09:24
Stocznia Wulkan ma szansę wyjść na prostą. Musi się przebranżowić
Przebranżowienie może być szansą dla Stoczni Wulkan - tak uważa prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.
» więcej
2024-05-22, godz. 09:13
Konfederacja chce gruntownych zmian w Unii Europejskiej
Reforma-tak, o likwidacji nie ma mowy. Konfederacja nie zamierza dążyć do rozwiązania Unii Europejskiej.
» więcej
2024-05-21, godz. 11:50
"Zdarzało mi się palić trawkę"
W Polsce za posiadanie nawet niewielkiej ilości marihuany grozi więzienie. Trzeba to zmienić - mówił Robert Biedroń z Nowej Lewicy w "Rozmowie pod krawatem".
» więcej
2024-05-21, godz. 09:14
Biedroń: jeśli chcemy euro, to wpierw powinniśmy mieć europejskie pensje
Europejska waluta - tak, ale najpierw europejskie pensje. Tak Robert Biedroń komentuje pomysł wprowadzenia euro w Polsce.
» więcej
2024-05-20, godz. 11:33
Ponad 100 mln zł straty stoczni Wulkan. "Zostały skierowane zawiadomienia do prokuratury"
Stocznia Szczecińska Wulkan ma ponad sto milionów złotych straty za poprzedni rok. O ujemnym wyniku finansowym opinię publiczną poinformuje w poniedziałek po południu wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, który o trwających…
» więcej
2024-05-16, godz. 11:03
Wicemarszałek Senatu: kłótnie w Polsce i Europie sprzyjają reżimowi Putina
Skłócanie społeczeństw w Europie sprzyja Kremlowi - uważa wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.
» więcej
2024-05-16, godz. 09:28
Kamiński: ukraińskie zboże może rozwiązać problem niedoborów żywności w Afryce
To recepta na problemy polskich rolników. Taką mają - według lidera ich listy z naszego okręgu - kandydaci do Parlamentu Europejskiego Trzeciej Drogi i PSL-u.
» więcej
2024-05-15, godz. 11:14
Szczecin metropolią transgraniczną? Bartnik: Są takie oczekiwania
Szczecin powinien mieć coraz większe aspiracje do bycia transgraniczną metropolią - uważa środowy gość "Rozmów pod krawatem" Paweł Bartnik, który z jednej strony jest szefem Euroregionu Pomerania, a z drugiej - przewodniczącym…
» więcej
2024-05-15, godz. 09:21
"Trwają rozmowy na temat zakresu obowiązków poszczególnych wiceprezydentów"
Klarują się zmiany na fotelach zastępców prezydenta Szczecina. Jednym z nich zostanie prawdopodobnie Marcin Biskupski z Koalicji Obywatelskiej.
» więcej
2024-05-14, godz. 11:34
Szef szczecińskiej delegatury NIK: mamy najgorszy bilans wodny w Europie
Nawet 20-50 procent wody z jakiej korzystamy na co dzień ucieka bokiem, a wszyscy za to płacimy. Tak wynika z trwającej kontroli NIK-u w wodociągach na Pomorzu Zachodnim.
» więcej
2024-05-14, godz. 09:21
Stefaniak: machnięto ręką na dzieci z terenów popegeerowskich i rodzin dysfunkcyjnych
Kuratorium i dyrektorzy szkół machnęli ręką na dzieci. Tak szef szczecińskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli komentuje raport na podstawie wizyty w Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty.
» więcej
2024-05-13, godz. 11:17
Nie obraża się za "spadochroniarza", chciałby zająć się dwiema sprawami ważnymi dla Bałtyku
W wyborach do europarlamentu okręgi nie mają większego znaczenia, ponieważ reprezentuje się cały kraj, a nie konkretny region - przekonywał w "Rozmowach pod krawatem" były premier i eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz.
» więcej
2024-05-13, godz. 09:28
Cimoszewicz: Rolnicy są zmanipulowani politycznie. Można ich przekonać do Zielonego Ładu
Jestem gorącym zwolennikiem Zielonego Ładu - mówił w "Rozmowie pod krawatem" były premier i eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz.
» więcej