Pani Beata poznała o. Piotra podczas studiów, kiedy to pisała pod jego kierunkiem pracę licencjacką i magisterską. Uważa, że to dzięki niemu powstało w niej pragnienie pracy na rzecz misji, którą zaczęła realizować przez pomoc dzieciom m.in w Kenii.
Beata Hedzielska jest muzykiem, dlatego wie jak ważne są w szkole muzycznej instrumenty i wszystkie dodatkowe rzeczy, które umożliwiają naukę. Dzisiaj chce pomóc podopiecznym ks. prof. Piotra Nawrota z Boliwii.
Jej marzeniem jest zakupienie strun, kalafonii oraz włosia do smyczków dla każdego ucznia oraz, jeśli sytuacja na to pozwoli, uzbieranie pieniędzy na nowy instrument, który będzie służył grającym tam dzieciom i młodzieży.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Muzyka która otwiera serca", który opowiada o tym projekcie, jak również o dziele misyjnym o. Nawrota. Premiera dzisiaj po 22-ej.
W reportażu wykorzystano fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu Bogdana Lęcznara i Doroty Petrus pt."Przedpokój do Raju" oraz fragment muzyki Ennio Morricone z filmu "Misja".
Zainteresowanych wsparciem akcji "Muzyka która otwiera serca" odsyłamy na stronę internetową zrzutka.pl - Pomoc dla zdolnych dzieci z boliwijskiej wioski aby mogły kontynuować naukę gry na instrumentach
Za tę prace autorka otrzymała nagrodę specjalną w Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2020.
Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z Marią Piznal reżyserką i aktorką Teatru Gliptykos, Iwoną Korab opiekunką artystyczną Teatru 12, który działa przy 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz z Katarzyną Sygitowicz - Sierosławską z-cą dyr. Słupskiego Ośrodka Kultury.
Od wielu miesięcy na samotność skazanych jest ponad 200 tysięcy osób zamkniętych w polskich placówkach opiekuńczych. Tylko w Domach Pomocy Społecznej przebywa teraz 84 tysiące schorowanych i niepełnosprawnych seniorów pozbawionych odwiedzin najbliższych. Ograniczenia wpływają na ich stan psychiczny i emocjonalny, wielu z nich umiera w samotności.
Jednak większość wyczynów Aleksandra Doby związana była z wodą. Jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk z kontynentu na kontynent, korzystając jedynie z siły własnych mięśni.
W plebiscycie "National Geographic" zdobył zaszczytny tytuł "Podróżnika Roku 2015". Był też wielokrotnym laureatem Kolosów, najbardziej prestiżowej nagrody dla podróżników, żeglarzy i alpinistów w Polsce. W 2018 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Był wspaniałym gawędziarzem - na spotkania z nim przychodziły setki wielbicieli. Morskie opowieści snuł także na antenie Radia Szczecin w swojej autorskiej audycji "Doba w godzinę". Był też bohaterem wielu reportaży. Dwa z nich przypomnimy. To reportaże Katarzyny Wolnik-Sayny "6000 mil na Dobę" i "Wrócić niepokonanym".
"Dlaczego Banach stał się taki sławny? Bo był genialnym artystą" - powiedział kiedyś przewrotnie matematyk, prof. Paweł Strzelecki z Uniwersytetu Warszawskiego. I sprecyzował: "Banach w tym, co robił, nie był jakimś poślednim poetą. On w swojej epoce był Szekspirem. Zrobił coś, co ciągle żyje, co jest trwałe".
Warto powiedzieć, że 2019 został przez Senat RP ogłoszony Rokiem Matematyki. Było to związane z 100. rocznicą powstania Towarzystwa Matematycznego w Krakowie, później przekształconego w Polskie Towarzystwo Matematyczne. Jednym z jego założycieli był Stefan Banach.
"Przestrzeń Banacha" - reportaż Agaty Rokickiej w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai, to opowieść o matematykach i ich przestrzeni, nie tylko matematycznej. Po reportażu rozmowa o innych znanych Polakach z współautorem książki "Królewski dar. Co Polska i Polacy dali światu", Przemysławem Słowińskim.
Od dawna miejsca pochówku Johannesa Quistorpa i jego rodziny szukali miłośnicy historii miasta. W tamtym roku groby najbliższych, legendarnego szczecińskiego przemysłowca, odnaleźli pasjonaci ze Stowarzyszenia Denkmal Pomorze. W grudniu ogłoszono, że odnaleziono też miejsce wiecznego spoczynku, Johannesa i Martina Quistorpów.
Odkrywcy mają nadzieję, że całkowite rozpoznanie dawnego cmentarza przy ul. Wawrzyniaka zakończy się do 2022 roku, czyli do dwusetnych urodzin Johannesa Quistorpa. O zagospodarowaniu terenu rozmawiali też w poniedziałek, na posiedzeniu komisji kultury, szczecińscy radni.
Poszukiwaczom z mikrofonem towarzyszyła Małgorzata Frymus. Tak powstał reportaż, w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej "Quistorp - Filantrop Szczecina".
W reportażu wystąpili członkowie Stowarzyszenia Denkmal Pomorze między innymi: Łukasz Jaszczyk, Wiktor Możdżer i Dorota Pundyk oraz Miejski Konserwator Zabytków Szczecina Michał Dębowski.
Zapraszamy.