FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Tanowskie Bractwo Śpiewacze
Tanowskie Bractwo Śpiewacze
Tanowskie Bractwo Śpiewacze powstało dwa lata temu. Do rozpoczęcia śpiewania w męskim gronie zainspirowały panów podobnie działające grupy w wielu europejskich krajach. Bractwo poszukiwało dla siebie odpowiedniego repertuaru. Dzięki odnalezionemu w archiwum Polona.pl „Śpiewnikowi dla Przemysłowców" udało się im poznać bezcenne zapisy nutowe i teksty dawnych pieśni cechowych. Mularz, furman, medyk, a także piwowar i rzeźnik – to zawody, których zwyczaje odeszły już niestety w mrok historii. Pomysł na odtworzenie pieśni cechowych, mimo że powstał przypadkiem, to szybko rozwinął się w ciekawy muzyczny projekt. Okazało się, że wielu członków bractwa czuje się związanymi z tymi starymi zawodami, a wszystko przez rodzinne tradycje. Są wśród nich między innymi doświadczony murarz i architekt, dlatego jedną z pierwszych nagranych pieśni była „Piosnka mularska”. Oprócz niej powstały także pieśni takie jak „Rzeźnik”, „Piwowar”, „Medyk” oraz „Furman”. Bractwo zdecydowało, że nie będzie odtwarzać dokładnie zapisu nutowego w śpiewniku, ale przygotuje własne interpretacje muzyczne utworów. Aranżacji wielogłosowej na chór męski podjął się znany szczeciński kompozytor Paweł Kornicz, a instrumentalne partie przygotował i nagrał Marek Kruszyński. W reportażu wystąpili: Piotr Biniek, Maciej Połczyński, Tadeusz Nosek, Paweł Kornicz, Marek Kruszyński, Zbyszek Kotula, Jakub Arch i Rafał Foremski.
Reportaż zatytułowany "Męskie śpiewanie w Tanowie", który zrealizowali Małgorzata Furga i Piotr Biniek opowiada o pięknej męskiej przyjaźni.
Męskie śpiewanie w Tanowie - reportaz Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2024-04-25, godz. 06:15 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, jeszcze później miejsce spotkań. Początek to album poświęcony… » więcej 2024-04-24, godz. 06:00 "Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób… » więcej 2024-04-23, godz. 05:27 "Młodzi duchem" – reportaż Małgorzaty Furgi Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. Samorządy, organizacje pozarządowe czy różnego rodzaju placówki stwarzają… » więcej 2024-04-22, godz. 06:00 "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer Znały się od miesiąca, parą były od tygodnia - tak było, kiedy wzięły ślub na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. To wszystko oczywiście podczas… » więcej 2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej
12345