FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Kamienie pamięci w Książnicy Stargardzkiej
Kamienie pamięci w Książnicy Stargardzkiej
Jolanta Aniszewska z gośćmi wystawy
Jolanta Aniszewska z gośćmi wystawy
W nocy z 12 na 13 lutego 1940 r. miała miejsce deportacja pomorskich Żydów w okolice Lublina. Objęła ona m.in. członków gmin żydowskich Stargardu oraz okolic.
Książnica Stargardzka, która funkcjonuje w siedzibie tymczasowej, w sąsiedztwie cmentarza żydowskiego postanowiła upamiętnić tę smutną rocznicę trzema autorskimi inicjatywami, które noszą wspólny tytuł "Widok z okna… W rocznicę deportacji niemieckich Żydów ze Stargardu i powiatu stargardzkiego".
W holu przy Wypożyczalni Głównej pojawiła się symboliczna wystawa, której towarzyszyła dwudniowa akcja. Zaproponowano odwiedzającym bibliotekę wypisanie na kamieniach nazwisko jednego z 73 deportowanych ze Stargardu i sąsiednich miejscowości. Również miał swoją premierę na kanale youtube Książnicy Stargardzkiej oraz w pozostałych jej social mediach podcast „Pamięć Miasta” autorstwa Jolanty Aniszewskiej. W działanie to włączyli się pracownicy Książnicy Stargardzkiej, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Dzisiaj w reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanym "Ta pamięć jak kamień przetrwa" opowiemy o tym wydarzeniu. Zapraszamy w poniedziałek po 22.

W reportażu wykorzystano fragmenty podcastu Książnicy Stargardzkiej dotyczącego projektu "Widok z Okna...", jak również fragmenty wspomnień Marianny Krasnodębskiej - Jarosz zarejestrowane przez Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie. Wspomnienia czytała Agata Rokicka. W podcaście i reportażu wybrzmiała muzyka Johna Williamsa z filmu "Lista Schindlera".
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Weroniką Fibich, reżyserką teatralną i Natalią Szostk, artystką sztuk wizualnych. autorkami projektu "Wprawka"
 

Zobacz także

2024-01-22, godz. 16:42 "Galeon" - najnowsza książka Leszka Hermana [Rozmowa] Leszek Herman to jeden z najpopularniejszych szczecińskich autorów. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka przyniosła… » więcej 2024-01-18, godz. 05:00 "Oczy pirata" - reportaż Joanny Skoniecznej Prawie 3 miesiące - tyle czasu był uwięziony przez somalijskich piratów, pochodzący ze Świnoujścia, kapitan Piotr Budzynowski. Do porwania jednostki, którą… » więcej 2024-01-17, godz. 06:00 „Primus Inter Pares” – reportaż Małgorzaty Furgi Za oknami mróz i śnieg. Zima stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności. Dużą szansę na bezpieczne przezimowanie dają… » więcej 2024-01-16, godz. 09:14 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony 28 lat temu przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od jego pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale… » więcej 2024-01-14, godz. 17:00 Przemysław Kowalewski - kryminały inspirowane Szczecinem To był, w Szczecinie, najgłośniejszy debiut literacki w ubiegłym roku. Przemysław Kowalewski – to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się… » więcej 2024-01-11, godz. 06:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pałac Młodzieży - to miejsce które w Szczecinie łączy pokolenia. Wśród wielu pracowni są i takie do których kilkadziesiąt lat temu chodziła babcia… » więcej 2024-01-10, godz. 06:00 "I kto tu kaleka?" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Można użalać się nad sobą. Można mieć pretensje do Boga czy do losu. Ale można też cieszyć się życiem, tak jak bohaterka reportażu Janusza Wilczyńskiego-… » więcej 2024-01-09, godz. 09:12 "Ważne w życiu 4 legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wczoraj (8 stycznia) zmarł podpułkownik Zbigniew Piasecki: harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jak sam… » więcej 2024-01-07, godz. 13:47 „Johannes Quistorp” - film dokumentalny o szczecińskim przesiębiorcy i filantropie Pogodno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza właśnie rodzinie Quistorpów. Kilka dni temu… » więcej 2024-01-04, godz. 08:37 "Pieniądze to nie wszystko - reportaż Anny Kolmer Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez… » więcej
56789