FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Cerkiew Greckokatolicka pw. NPB w Białym Borze. Fot. Włodzimierz Fil
Cerkiew Greckokatolicka pw. NPB w Białym Borze. Fot. Włodzimierz Fil
Cerkiew Greckokatolicka pw. NPB w Białym Borze. Fot. Włodzimierz Fil
Cerkiew Greckokatolicka pw. NPB w Białym Borze. Fot. Włodzimierz Fil
Cerkiew Greckokatolicka pw. NPB w Białym Borze. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Cerkiew Greckokatolicka pw. NPB w Białym Borze. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Cerkiew Greckokatolicka pw. NPB w Białym Borze. Fot. Włodzimierz Fil
Cerkiew Greckokatolicka pw. NPB w Białym Borze. Fot. Włodzimierz Fil
Cerkiew Greckokatolicka pw. NPB w Białym Borze. Fot. Włodzimierz Fil
Cerkiew Greckokatolicka pw. NPB w Białym Borze. Fot. Włodzimierz Fil
Jeden z najmłodszych zabytków Polski znajduje się w Zachodniopomorskiem - w Białym Borze. To Cerkiew Greckokatolicka pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy zaprojektowana i rozmalowana przez profesora Jerzego Nowosielskiego. Znany i uznany malarz znalazł się w Białym Borze, bo tamtejsza społeczność mniejszości ukraińskiej go tam właśnie zaprosiła. Mieli w sobie tyle determinacji i wyobraźni, by stworzyć z profesorem coś niepowtarzalnego i wyjątkowego. A że jest to miejsce niezwykłe, można przekonać się przyjeżdżając do Białego Boru, co czynią zresztą mieszkańcy nie tylko Polski ale i świata.
Byłam tam - mówi Małgorzata Frymus - i tam właśnie mogłam zrozumieć, co znaczy sakralna prostota, wyjątkowość i metafizyka. O cerkwi w Białym Borze opowiadają jej budowniczy: Włodzimierz Fil i Jan Batruch oraz obecny proboszcz Mariusz Dmyterko.
Zapraszamy do wysłuchania jej reportażu zatytułowanego "Cała cerkiew jest ikoną" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur Woronieckiej.
Po reportażu o twórcy cerkwi, Jerzym Nowosielskim porozmawiamy ze Stanisławem Rukszą - kuratorem wystaw, historykiem sztuki, dyrektorem TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej ze Stanisławem Rukszą - kuratorem wystaw, historykiem sztuki, dyrektorem TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
 

Zobacz także

2023-05-03, godz. 06:00 "Koloratura w tonacji czerwieni" - reportaż Agaty Rokickiej Ada Sari - to słynna na cały świat polska śpiewaczka. Była sopranem koloraturowym – najtrudniejszym, najbardziej wymagającym kobiecym głosem operowym… » więcej 2023-05-02, godz. 10:13 "Ważne w życiu cztery legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wojenne losy Zbigniewa Piaseckiego - harcerza Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika Powstania Warszawskiego - to niemal gotowy scenariusz… » więcej 2023-05-01, godz. 17:36 Kto w Polsce czyta książki? [ROZMOWA] Kryminały i literatura obyczajowa - po takie książki najchętniej sięgają Polacy. Na tym polu polscy autorzy z powodzeniem konkurują z zagranicznymi. Współczesna… » więcej 2023-05-01, godz. 11:39 Niech się święci 1 Maja - audycja Agaty Rokickiej Obchodzone 1 maja święto pracy było najważniejszym dniem peerelowskiego "roku liturgicznego". Tego dnia obywatele brali udział w pochodzie. Na jego czele… » więcej 2023-04-27, godz. 05:30 „Dbaj o zdrowie, dbaj o Zdroje” - reportaż Małgorzaty Furgi Młodzi ludzie w taki oto sposób zareklamowali się na portalach społecznościowych: „Jesteśmy grupą licealistów z II LO w Szczecinie. Chcemy zmienić lub… » więcej 2023-04-26, godz. 06:00 "Aksamitna wioska" - reportaż Anny Kolmer Wieś Mirowo leży w powiecie gryfińskim, w gminie Moryń. Nazywają ją "aksamitną wioską" bo kwitnie tu każdego roku tysiące aksamitek. Jej mieszkańcy… » więcej 2023-04-25, godz. 05:17 "Wróćmy na jeziora" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Początki mieli podobne - wyjazdy na Mazury z różnych stron kraju, studia, kluby żeglarskie, młodość i ukochane żagle. Drogę na emigrację - różną… » więcej 2023-04-24, godz. 15:04 "Filharmonia, muzeum, teatr. Architektoniczne ikony Szczecina na przełomie XX i XXI wieku" [ROZMOWA] "Filharmonia, muzeum, teatr. Architektoniczne ikony Szczecina na przełomie XX i XXI wieku" - to tytuł najnowszego Zeszytu Szczecińskiego. Oficjalna premiera… » więcej 2023-04-21, godz. 13:13 "Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia" – książka Marty Sztokfisz [ROZMOWA] Lucyna Ćwierczakiewiczowa, niezwykle popularna postać XIX-wiecznej Warszawy, zapoczątkowała prawdziwą rewolucję w polskiej kuchni i obyczajowości. A przy… » więcej 2023-04-20, godz. 10:11 "Lepiej nie słuchać na czczo" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Gieno Mientkiewicz uprawiał ponad 30 różnych profesji i każdą z ogromnym zaangażowaniem. Teraz przystanął na… » więcej
12345