FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot.mat.Wydawnictwa Znak
fot.mat.Wydawnictwa Znak
To reportaż o słynnym oszuście matrymonialnym z Wybrzeża zwanym polskim Casanovą, podziwianym niegdyś zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Jest próbą zrozumienia fenomenu człowieka, którego niecne poczynania stały się inspiracją do stworzenia popularnego pod koniec lat 80. serialu "Tulipan".

Książka opowiada o postaci Jerzego Kalibabki, który w latach 1977-1982 okradł i wykorzystał tysiące kobiet na terenie całej Polski. Rozpoczyna się od wizyty w Dziwnowie, czyli nadmorskiej miejscowości, w której "Tulipan" spędził dzieciństwo i młodość. Jako że w chwili powstawania reportażu jego bohater już nie żył, a inni mieszkańcy miasteczka byli niechętni do zwierzeń, w dalszej części autor skupił się na analizie akt sądowych i opinii ekspertów.

Tak więc opis kolejnych etapów kryminalnej ścieżki Kalibabki został uzupełniony o wypowiedzi psychologów badających jego osobowość, dziennikarza, który przed laty opisywał tę sprawę oraz ofiar "Tulipana". Większość z nich była wówczas niepełnoletnimi dziewczętami.

Wiktor Krajewski, jest dziennikarzem i pisarzem. Spod jego pióra wychodzą utwory z dziedziny literatury faktu i biografistyki. Debiutował wydaną w 2015 r. książką "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania". Do grona książek jego autorstwa należą m.in. "Pocztówki z Powstania", "Wiem, jak wygląda piekło" czy "Chciałbym nigdy cię nie poznać".
Z Witoldem Krajewskim rozmawiała Joanna Skonieczna
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-06-14, godz. 09:17 "Siga, siga" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Siga, siga" - to nasz czas na refleksję, rozmowę i zabawę mówią Grecy, którzy odwiedzają co roku Dziwnów. Po II wojnie światowej, na terenie bazy wojskowej… » więcej 2023-06-13, godz. 05:30 "My chcemy do domu" - reportaż Małgorzaty Frymus Ponad rok temu w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym "Szafir" w Moryniu znalazła schronienie grupa 109 ukraińskich dzieci z sierocińca z Guliaypola koło Zaporoża… » więcej 2023-06-08, godz. 13:35 Marek Stelar z Nagrodą Wielkiego Kalibru Szczeciński autor otrzymał nagrodę za najlepszy polski kryminał, wyróżniono jego książkę "Krzywda". Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Warpnie. To… » więcej 2023-06-09, godz. 16:20 „Aleja Żeglarzy” i „Tym, którzy nie powrócili z morza” - nowe publikacje o Szczecinie [Rozmowa] „Aleja Żeglarzy” i „Tym, którzy nie powrócili z morza” autorstwa Marii Łopuch i Ryszarda Kotli– to najnowsze publikacje Szczecińskiego Towarzystwa… » więcej 2023-06-07, godz. 06:00 „Urodziny Ani po raz pierwszy" - reportaż Małgorzaty Furgi „Czy można obchodzić urodziny częściej niż raz w roku? Można. Właśnie taki podwójny jubileusz mają wszyscy Ci, którzy są po przeszczepie szpiku czy… » więcej 2023-06-06, godz. 02:12 „Siostra Joanna misjonarka z Boliwii” – reportaż Małgorzaty Furgi Mówi się, że nie ma przypadków i że każdy człowiek pojawia się w naszym życiu z jakiegoś powodu. Tak się stało w przypadku Beaty Hedzielskiej, mieszkanki… » więcej 2023-06-05, godz. 13:27 "Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień" - audiobook w Radiu Szczecin Występowała m.in. Z Marleną Dietrich...ale serca młodych ludzi podbiła występując z Niebiesko-Czarnymi. Helena Majdaniec to jedna z najbardziej znanych… » więcej 2023-06-01, godz. 06:00 "Czy ja tu żyję,czy ja tu pracuję?" - reportaż Anny Kolmer W całej Polsce, a więc również w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce mamy do czynienia z coraz większym kryzysem rodzicielstwa zastępczego, a potrzeby… » więcej 2023-05-31, godz. 06:00 „Jak tu nie wpuścić kogoś do teatru” – reportaż Małgorzaty Frymus Jak zintegrować ludzi z jednego miasteczka. Wystarczy zrobić z nimi spektakl. Z takiego właśnie założenia wyszedł Teatr Brama i przygotował w obsadzie… » więcej 2023-05-30, godz. 05:26 "Sama miłość" - reportaż Agaty Rokickiej Dziś Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. To święto osób z SM (to skrót od łacińskiej nazwy choroby) oraz całej społeczności działającej na rzecz… » więcej
2425262728