FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Koncert w kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy w Szczecinie, fot. [FAMD]
Koncert w kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy w Szczecinie, fot. [FAMD]
Chociaż dzisiejszy ewangelicki kościół Świętej Trójcy, wcześniej p.w. św. Gertrudy, służy wiernym dopiero nieco ponad 120 lat, to parafia, która obecnie mieści się przy ul. Energetyków 8, ma długą historię, sięgającą czasów średniowiecza.
Według starych pomorskich kronik, budowę kościoła św. Gertrudy rozpoczęto w 1308 roku. Miał on służyć kupcom i rzemieślnikom mieszkającym w dzielnicy Szczecina zwanej Łasztownią (Lastadie). Przy wybudowanym na planie prostokąta kościele w latach 40. XV wieku powstał szpital braci zakonu karmelitów, przeznaczony dla cudzoziemców. Za terenem szpitala znajdował się także cmentarz, przeznaczony na miejsce pochówku tych, których nie wolno było grzebać na cmentarzach miejskich.
Podczas okupacji napoleońskiej (1806 - 1813) kościół św. Gertrudy zamieniono na pomieszczenia dla bydła. Jego stan techniczny był coraz gorszy z powodu braku remontów. W połowie XIX wieku do parafii należało 9000 wiernych, ale ze względu na ich status majątkowy - głównie najubożsi mieszkańcy Łasztowni - remonty w parafialnym kościele nie były możliwe. W 1887 budynek był tak zaniedbany, że w związku z grożącym mu zawaleniem, podjęto decyzję o jego zamknięciu i rozebraniu. Nabożeństwa dla parafii św. Gertudy przeniesione zostały do czasu wzniesienia nowego budynku do kościoła św. Jana, znajdującego się po drugiej stronie rzeki Odry. Podjęto jednak wysiłek budowy nowego kościoła, która ruszyła w 1895 roku. Po wojnie to tu zbierali się niemieccy ewangelicy, ale to już historia zapisana w reportażu.
Po Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Szczecinie oprowadzali Małgorzatę Frymus Sławomir Sikora, proboszcz parafii i Piotr Kubski, parafianin. O tym niezwykłym miejscu opowiadają też ksiądz Izabela Sikora oraz organistka, Agnieszka Roguska.
"Dawniej u Gertrudy" - to tytuł reportażu Małgorzaty Frymus, do którego wysłuchania zapraszamy dziś po 21.
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z ks. Sławomirem Sikorą, proboszczem parafii Św. Trójcy w Szczecinie
 

Zobacz także

2023-10-10, godz. 06:00 "Lepiej nie słuchać na czczo" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Gieno Mientkiewicz uprawiał ponad 30 różnych profesji i każdą z ogromnym zaangażowaniem. Teraz przystanął na… » więcej 2023-10-09, godz. 20:49 "Krzywda" - nowy audiobook w Radiu Szczecin "Krzywda" - nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin. Audiobook to kolejny kryminał tego autora na naszej antenie. Akcja powieści rozgrywa się w… » więcej 2023-10-05, godz. 06:00 "Nieodkryta komandoria" - reportaż Anny Kolmer Myślibórz i Templariusze? Jaki związek mają ze sobą te dwa słowa? Templariusze czyli Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa Świątyni Salomona, byli założycielami… » więcej 2023-10-04, godz. 15:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pracownie modelarstwa zawsze przyciągały młodzież. To tam można było się nauczyć jak używać narzędzi i jak tworzyć modele. Pałac Młodzieży w Szczecinie… » więcej 2023-10-03, godz. 05:29 "Redaktorka od muzyki" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Teresa Podesławska była redaktorem muzycznym w PR Szczecin. Jej głos i drobną sylwetkę znało wielu melomanów. Często widywano ją na koncertach i festiwalach… » więcej 2023-10-02, godz. 09:16 „Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej "Przez dziurkę od klucza" - wystawę prac Urszuli Kwietniewskiej-Łacny można oglądać w siedzibie Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie. Autorka, od… » więcej 2023-09-28, godz. 10:55 Fonosfera - 28.09.2023 Stare przedmioty i książki mają w sobie tajemnice, są niepowtarzalne, oryginalne i cenne. Co zbieramy, czy wśród starych przedmiotów są także cenne woluminy? Zapraszamy… » więcej 2023-09-27, godz. 06:00 "Teatr Ruchu Umownie Ewidentnego" - reportaż Małgorzaty Furgi Przez 9 m-cy Jerzy Grzegorek przygotowywał spektakl teatru tańca „Korowód w bluesie - Mandala”. Tancerzami były osoby z różnymi niepełnosprawnościami… » więcej 2023-09-26, godz. 11:24 "Nowe Warpno. Spełnione marzenie" - reportaż Anny Kolmer. Nowe Warpno to urokliwe miasteczko leżące nad Zalewem Szczecińskim.W okresie transformacji ustrojowej po 1989 roku nie było w najlepszej sytuacji - brakowało… » więcej 2023-09-28, godz. 10:38 "Milczenie" - premiera najnowszego kryminału Marka Stelara Kolejna powieść szczecińskiego autora trafiła w tym tygodniu do księgarń. To trzecia i ostatnia część cyklu, którego akcja rozgrywa się w malowniczym… » więcej
2122232425