FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Myślibórz i Templariusze? Jaki związek mają ze sobą te dwa słowa? Templariusze czyli Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa Świątyni Salomona, byli założycielami miasta. Wybudowali tu w połowie XIII wieku swoje posiadłości. Komandoria Templariuszy w Myśliborzu wzmiankowana jest w zaledwie trzech dokumentach, które przetrwały do dziś.
Mimo niewielu śladów ta historia do dziś rozpala wyobraźnię poszukiwaczy przygód, archeologów i historyków.
W tej chwili w Myśliborzu trwają poszukiwania śladów Templariuszy, archeolodzy prowadzą wykopaliskowe przy ulicy Młyńskiej. Mają nadzieję, że uda im się zlokalizować komandorię. Liczne legendy o skarbach zakonu i o kapliczce jerozolimskiej tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca i pobudzają wyobraźnię. Już od dawna legendy inspirują zarówno historyków jak i artystów. W okolicach Myśliborza osadzona jest m.in akcja książek Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i Templariusze".
Obecnie w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego" można też obejrzeć wystawę zatytułowaną "Templariusze".
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur Woronieckiej pt. "Nieodkryta komandoria" .
"Nieodkryta komandoria" - reportaż Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-11-02, godz. 09:38 „Złoty chłopak” – reportaż Katarzyny Michalak „Złoty chłopak” to opowieść Katarzyny Michalak o Abrahamie Tuszyńskim, polskim Żydzie z Brzezin koło Łodzi. Marząc o wyprawie za ocean, Abraham dotarł… » więcej 2023-11-01, godz. 16:10 Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Najnowsza ekranizacja "Znachora" bije rekordy popularności w Netflixie, poprzednia - z 1981 zyskała miano kultowej, a pierwsza - z 1937 roku przyciągała tłumy… » więcej 2023-11-01, godz. 05:18 Zapalmy znicz pamięci dla Redaktora Zbigniewa Puchalskiego Miał szelmowski uśmiech, nienaganne maniery, był znakomitym organizatorem i strategiem. Doskonale poruszał się w peerelowskiej rzeczywistości. Przez wiele… » więcej 2023-11-01, godz. 06:00 „Jedenaste przykazanie” – reportaż Agaty Rokickiej 1 listopada w Polsce to wyjątkowy dzień. Odwiedzamy w tym dniu groby najbliższych, znajomych i przyjaciół. W naszym regionie mamy jeszcze groby byłych mieszkańców… » więcej 2023-10-31, godz. 06:00 „Pomocnicy misjonarzy” – reportaż Małgorzaty Furgi Wszystko zaczęło się kilka lat temu kiedy to ojciec Piotr Nawrot misjonarz z Boliwii zwrócił się do swojej studentki Beaty Hedzielskiej ze Szczecina z prośbą… » więcej 2023-10-30, godz. 15:34 "Włoska robota" - komedia Marka Stelara Ekipa w składzie: Szwagier, Misiek, jego żona Bożena i syn Jacek oraz towarzyszący im reporter radiowy Darek Kociborek, który ma relacjonować w radiu rodzinny… » więcej 2023-10-25, godz. 23:30 "Tam życie odczuwa się mocniej" - reportaż Małgorzaty Furgi Co powoduje, że ludzie wędrują w wysokie góry i zdobywają najwyższe szczyty świata? Na to pytanie można odpowiedzieć w prosty sposób. Z jednej strony… » więcej 2023-10-25, godz. 06:00 „Rodzina z Feniksa” - reportaż Anny Kolmer Zjawisko bezdomności w Polsce ma charakter stały. Statystyki pokazują, że około 30 tys. osób żyje w naszym kraju bez dachu nad głową. Problem zaostrza… » więcej 2023-10-24, godz. 23:00 "Bezdzietne z wyboru" - Justyna Dżbik-Kluge [ROZMOWA] Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się najmniej dzieci od końca drugiej wojny światowej. Co to oznacza? Co te statystyki… » więcej 2023-10-24, godz. 18:00 "Motylek tak na mnie mówiono" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterka reportażu wychowała się w kochającej rodzinie. Jednak kiedy dowiedziała się, że została adoptowana, to straciła grunt pod nogami. Często myślała… » więcej
2021222324