FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Od prawej: Zbigniew Puchalski i Ryszard Bogunowicz. 1972 rok. Fot. pomeranica.pl
Od prawej: Zbigniew Puchalski i Ryszard Bogunowicz. 1972 rok. Fot. pomeranica.pl
32 lata pracy w Radiu Szczecin, 24 lata na stanowisku redaktora naczelnego, po zmianach organizacyjnych w 1980 roku szef Polskiego Radia i Telewizji w Szczecinie, budowniczy nowoczesnej siedziby ORiTV czyli słynnego wieżowca przy ul Niedziałkowskiego. To tylko kilka suchych faktów, za którymi kryje się bogate w dokonania życie dziennikarza, publicysty, społecznika, redaktora Zbigniewa Puchalskiego.
Starsi słuchacze Radia Szczecin pamiętają pewnie jego charakterystyczny - spokojny i wyważony głos oraz elegancki sposób mówienia. "Nasze sprawy" i "Dialog obywatelski" - to tytuły audycji, które tworzył. Był Redaktorem w starym, dobrym stylu - z nienagannymi manierami i polszczyzną, z wiedzą i wyczuciem. Piszę 'był", ponieważ zmarł w piątek, 6 października. Dziś na Cmentarzu Centralnym odbył się jego pogrzeb, a my pożegnamy go - jak na radiowców przystało - audycją. Przypomnimy dziś reportaż, którego był bohaterem, a potem powspominamy. Zapraszam po godzinie 22.

A jest o kim opowiadać.
Zbigniew Puchalski co prawda nie urodził się w Szczecinie (bo w Moszczance), ale z naszym miastem był związany przez większość swego życia. Był absolwentem słynnego "Pobożniaka" czyli II Liceum Ogólnokształcącego. W 1951 roku podjął studia dziennikarskie na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ich ukończeniu z nakazem pracy trafił do rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie. Był 1954 rok. W jego zawodowym życiu niezwykle ważny był październik 1956 roku, kiedy jako jeden korespondentów przesyłał do szczecińskiego radia relacje z sejmu. W grudniu tego roku relacjonował wydarzenia, do których doszło pod konsulatem radzieckim w Szczecinie oraz procesy sądowe przeciwko uczestnikom tych zajść.
W 1962 roku rozpoczął pracę w Komitecie Wojewódzkim PZPR. W 1966 roku powrócił do Radia. Wkrótce zainicjował rozbudowę ośrodka radiowo-telewizyjnego. Był to imponujący projekt, którego pierwszym etapem była budowa nowoczesnej siedziby radia i telewizji czyli wieżowca (obecnie kończy się jego przebudowa, wraz ze zmianą funkcji na apartamentowiec). Były planowane kolejne kroki. Jednak do realizacji wizji zabudowania całego kwartału między al. Wojska Polskiego a ul. Armii Czerwonej (obecnie: Monte Cassino), a z drugiej strony między Niedziałkowskiego a Felczaka nie doszło.
Na uwagę zasługuje jego działalność społeczna. Był gorącym orędownikiem utworzenia uniwersytetu. W latach 1983-1985 sprawował funkcję wiceprzewodniczącego komitetu ds. powołania tej placówki naukowej do życia. Działał również w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Jeszcze w 2020 roku zaangażował się w projekt upamiętnienia pierwszego prezydenta Szczecina, Piotra Zaremby. Stanął na czele komitetu, który doprowadził do zawieszenia tablicy pamiątkowej na gmachu Urzędu Miejskiego.
Rad. Zbigniew Puchalski miał też zadziwiający dystans do siebie, ale i niezwykłą umiejętność przewidywania działań przeciwnika na kilka ruchów do przodu. Szachista.
Taki tytuł nosi zresztą reportaż, który powstał w 2020 roku, a opowiada o kilku grudniowych dniach 1970 roku. Tak ważnych dla Polski, Szczecina, Radia Szczecin i Red. Zbigniewa Puchalskiego.


Posłuchaj reportażu Agaty Rokickiej
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z dawnymi i obecnymi dziennikarzami Radia Szczecin: Marią Okulicz, Anną Kolmer i Jarosławem Daleckim.
 

Zobacz także

2023-11-02, godz. 09:38 „Złoty chłopak” – reportaż Katarzyny Michalak „Złoty chłopak” to opowieść Katarzyny Michalak o Abrahamie Tuszyńskim, polskim Żydzie z Brzezin koło Łodzi. Marząc o wyprawie za ocean, Abraham dotarł… » więcej 2023-11-01, godz. 16:10 Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Najnowsza ekranizacja "Znachora" bije rekordy popularności w Netflixie, poprzednia - z 1981 zyskała miano kultowej, a pierwsza - z 1937 roku przyciągała tłumy… » więcej 2023-11-01, godz. 05:18 Zapalmy znicz pamięci dla Redaktora Zbigniewa Puchalskiego Miał szelmowski uśmiech, nienaganne maniery, był znakomitym organizatorem i strategiem. Doskonale poruszał się w peerelowskiej rzeczywistości. Przez wiele… » więcej 2023-11-01, godz. 06:00 „Jedenaste przykazanie” – reportaż Agaty Rokickiej 1 listopada w Polsce to wyjątkowy dzień. Odwiedzamy w tym dniu groby najbliższych, znajomych i przyjaciół. W naszym regionie mamy jeszcze groby byłych mieszkańców… » więcej 2023-10-31, godz. 06:00 „Pomocnicy misjonarzy” – reportaż Małgorzaty Furgi Wszystko zaczęło się kilka lat temu kiedy to ojciec Piotr Nawrot misjonarz z Boliwii zwrócił się do swojej studentki Beaty Hedzielskiej ze Szczecina z prośbą… » więcej 2023-10-30, godz. 15:34 "Włoska robota" - komedia Marka Stelara Ekipa w składzie: Szwagier, Misiek, jego żona Bożena i syn Jacek oraz towarzyszący im reporter radiowy Darek Kociborek, który ma relacjonować w radiu rodzinny… » więcej 2023-10-25, godz. 23:30 "Tam życie odczuwa się mocniej" - reportaż Małgorzaty Furgi Co powoduje, że ludzie wędrują w wysokie góry i zdobywają najwyższe szczyty świata? Na to pytanie można odpowiedzieć w prosty sposób. Z jednej strony… » więcej 2023-10-25, godz. 06:00 „Rodzina z Feniksa” - reportaż Anny Kolmer Zjawisko bezdomności w Polsce ma charakter stały. Statystyki pokazują, że około 30 tys. osób żyje w naszym kraju bez dachu nad głową. Problem zaostrza… » więcej 2023-10-24, godz. 23:00 "Bezdzietne z wyboru" - Justyna Dżbik-Kluge [ROZMOWA] Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się najmniej dzieci od końca drugiej wojny światowej. Co to oznacza? Co te statystyki… » więcej 2023-10-24, godz. 18:00 "Motylek tak na mnie mówiono" - reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterka reportażu wychowała się w kochającej rodzinie. Jednak kiedy dowiedziała się, że została adoptowana, to straciła grunt pod nogami. Często myślała… » więcej
2021222324