Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
Przemek Czaplicki z Gają - psem przewodnikiem
Przemek Czaplicki z Gają - psem przewodnikiem
15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Ten dzień to czas, w którym w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na osoby niewidome i słabowidzące. Ich potrzeby − to życie w dostępnym świecie, rozwój medycyny i technologii wspomagających, a także możliwość prowadzenia różnorodnej aktywności zawodowej. Podczas gdy postęp technologiczny przyczynia się do poprawy jakości życia osób niewidomych i słabowidzących, biała laska nadal jest podstawowym narzędziem prowadzenia niezależnego życia, a pies przewodnik to żywa proteza ułatwiająca przemieszczanie się w często nieprzyjaznej przestrzeni. Wyszkolenie takiego psa jest bardzo kosztowne, fundacje najczęściej szkolą labradory, ale jeśli niewidomy chce za przewodnika owczarka niemieckiego to sam musi sfinansować jego szkolenie. Pies przewodnik odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu swojego niewidomego opiekuna. Nie da się ukryć, że ten pies jest obarczony ogromną odpowiedzialnością za swojego właściciela. Daje mu poczucie bezpieczeństwa i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Zadaniem psa jest m.in. pokazanie przejścia dla pieszych, schodów, drzwi i jeszcze paru innych miejsc. Zanim jednak zacznie pomagać innym, musi przejść profesjonalne szkolenie, aby nauczył się właściwego reagowania na określone komendy i sytuacje. Należy jednak pamiętać, że to właściciel musi wiedzieć, gdzie iść, bo pies tego nie wie. Pies jest tylko psem, bez względu na to, jaki jest mądry; ma cztery łapy, mokry nos i merdający ogon. Pies przewodnik – fanaberia czy konieczność. Dzisiaj po 22-ej przypomnę państwu reportaż zatytułowany "Pies asystujący, pies przewodnik".
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy
Gościem Fonosfery jest dzisiaj Józef Małosek wice-prezes Zarządu Głównego PZN i dyr. biura PZN Okręgu Zachodniopomorskiego.
 

Zobacz także

2026-03-19, godz. 10:13 "Meksyk z facebooka" - reportaż Joanny Skoniecznej W Fonosferze przypomnimy dziś reportaż "Meksyk z facebooka". To historia rodzinna Szczecinianki Joanny Matias, która przez wiele lat szukała grobu swojego… » więcej 2026-03-18, godz. 06:00 „To nie jest praca dla słabych ludzi”- reportaż Małgorzaty Furgi Od 24 lat Katarzyna i Grzegorz Piszczykowie prowadzą Pogotowie Rodzinne. Przyjmują dzieci z deficytami, które potrzebują bezpiecznego domu, medycznej pomocy… » więcej 2026-03-16, godz. 22:40 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Żaden z chórzystów nie ma wykształcenia muzycznego - wszyscy są samoukami. Są tam m.in.: uczniowie… » więcej 2026-03-13, godz. 14:30 Pogodny 2.0 - spotkanie w Studiu S1 Finał Pogodnego 2.0 za nami. W czwartek w Studiu S-1 słuchacze Radia Szczecin mogli spotkać się między innymi z detektywem Pogodnym, autorami i ambasadorami… » więcej 2026-03-12, godz. 06:00 Pogodny 2.0 - finał w Studiu S1 Radia Szczecin W Fonosferze dziś finałowy odcinek interaktywnego audiobooka "Pogodny 2.0". W programie także relacja ze spotkania ze słuchaczami, które o 17 rozpocznie się… » więcej 2026-03-11, godz. 06:00 "Z powodu wychłodzenia" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych To nie był dobry czas. Zima przełomu 2025/2026 roku zebrała obfite śmiertelne żniwo. Z powodu wychłodzenia zmarło w tym czasie w całej Polsce 51 osób-od… » więcej 2026-03-09, godz. 22:18 "Miłość z portem w tle" - reportaż Marzeny Bakowskiej Inżynier Tadeusz Wenda jest jednym z ojców założycieli Gdyni. To on zdecydował, że tu powstanie pierwszy port II Rzeczypospolitej. Kierował pracami budowlanymi… » więcej 2026-03-09, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus Elżbieta Cherezińska [wywiad] W Fonosferze dużo informacji o dynastii Gryfitów. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X. Będzie też spotkanie z pisarką… » więcej 2026-03-07, godz. 06:00 Pogodny 2.0 - Marek Stelar skorzysta z podpowiedzi Sylwii - słuchaczki Radia Szczecin Sylwia to kolejna słuchaczka Radia Szczecin z której podpowiedzi skorzystają autorzy Pogodnego 2.0. Wcześniej Markowi Stelarowi i Przemysławowi Kowalewskiemu… » więcej 2026-03-05, godz. 06:00 Pogodny 2.0 - interaktywny audiobook w Radiu Szczecin "Księga Grzechu" - Przemysław Kowalewski Jeśli chcesz mieć wpływ na to jak zakończy się historia detektywa Pogodnego - to koniecznie weź udział w konkursie. Kolejne pytanie na antenie i w konkursowej… » więcej
12345