FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Joanna Skonieczna
fot. Joanna Skonieczna
fb Pommersches Landesmuseum
fb Pommersches Landesmuseum
Wystawy specjalne, koncert w ruinach klasztoru Eldena i urodzinowy tort w centrum miasta - to tylko kilka z wielu pomysłów na świętowanie 250. urodzin Caspara Davida Friedricha w Greifswaldzie.
Wystawy prac artysty przygotowuje w tym roku wiele niemieckich miast. Już niedługo, w Berlinie, będzie można zwiedzać największą z nich. Zaprezentowanych zostanie tam około 60 obrazów i 50 rysunków.
Friedrich to niemiecki malarz epoki romantyzmu, jego charakterystyczne obrazy zna dziś cały świat. Malował przede wszystkim widoki zimowej lub jesiennej przyrody, są to obrazy o cechach religijnych i symbolicznych. Tematami prac artysty są często realistycznie ukazane ruiny kościołów, postaci pogrążone w kontemplacji, uschłe drzewa, cmentarze, blaski wieczoru lub świtu. Przez wielu krytyków sztuki jest określany mianem wybitnego malarza światła i atmosfery oraz pionierem modernizmu.
Caspar David Friedrich urodził się w Greifswaldzie w 1774 roku. Studiował m.in w Kopenhadze. Przez wiele lat żył i tworzył w Dreźnie, jednak motywem wielu jego dzieł są krajobrazy Pomorza i Rugii.
Warto jeszcze dodać, że to co dziś znamy, możemy zobaczyć korzystając z portalu cdfriedrich.de, który stanowi uzupełnienie 250. rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha oraz trzech związanych z nią wystaw rocznicowych. Strona to efekt współpracy między muzeami w Hamburgu, Berlinie i Dreźnie w ramach cyfrowego projektu rządu federalnego RFN „Datenraum Kultur”
O tym czy Friedricha był popularny już w czasach kiedy tworzył i dlaczego dziś jego obrazy są właściwie nieosiągalne dla kolekcjonerów, opowiadał historyk sztuki, dr hab. Rafał Makała, prof. UG. Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Rafałem Makałą
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 06:00 "Blisko ludzi" - reportaż Małgorzaty Furgi "Troszeczkę podpadałem tej władzy komunistycznej" - tak lakonicznie i bez patosu określa swoją postawę wobec PRL-u, niezgodę na niesprawiedliwość ks… » więcej 2024-03-27, godz. 06:00 „Szaleństwo off-roadowe” – reportaż Anny Kolmer Miłośników off-roadu z sezonu na sezon zaczyna przybywać. Gdy choć raz spróbuje się swoich sił za kierownicą terenowego samochodu apetyt na adrenalinę… » więcej 2024-03-26, godz. 11:24 "Jak pachnie Szczecin?" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zawalczyć o siebie, złamać schemat, w który zostaliśmy wtłoczeni, robić rzeczy, które przynoszą radość innym. To sposób Aleksandry Hopke na bycie szczęśliwą… » więcej 2024-03-25, godz. 10:44 Książki ze Szczecinem w tle [Rozmowa] Inga Iwasiów, Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Marek Stelar, Przemysław Kowalewski, Marcin Grzelak czy Michał Dłużak - po książki tych autorów mieszkańcy… » więcej 2024-03-21, godz. 06:00 „Iskierki w Teatrze” - reportaż Małgorzaty Furgi 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Często przy tej okazji przypominamy sobie o tych osobach. Jednak rodzice i opiekunowie chcą… » więcej 2024-03-20, godz. 06:00 Z komputerem za pan brat – reportaż Małgorzaty Furgi Coraz więcej osób niewidomych i niedowidzących chce poszerzać swoją wiedzę o nowych technologiach informatycznych. Mają świadomość, że specjalistyczne… » więcej 2024-03-19, godz. 00:06 "Historia wagi lekkiej" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Są zgrani na scenie i w życiu. "Dobry duet to harmonia" - deklaruje Kasia. "To tak jak z gitarą - żeby się nie rozstrajała, trzeba podtrzymywać właściwą… » więcej 2024-03-18, godz. 09:41 "Aksamitna wioska"- reportaż Anny Kolmer Każdy z nas ma, lub chce mieć, swoje miejsce na ziemi. Z "oswojoną" lubianą przestrzenią łatwiej się identyfikować i łatwiej o nią dbać. Przekonali… » więcej 2024-03-14, godz. 01:18 "Zachowaj to dla siebie" - reportaż Anny Kolmer Uczennice IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” wymyśliły projekt społeczny… » więcej 2024-03-13, godz. 06:00 "Ciężki kawałek chleba" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Kiedyś w Szczecinie było ponad 100 małych piekarni wyrabiających pieczywo tradycyjnymi metodami, dzisiaj zostało tylko kilka. Ponad czterdzieści lat przygody… » więcej
12345